لینک های ضروری
معرفی پژوهشکده ی معماری بومی
 پژوهشکده معماری بومی در سال ۱۳۸۵ با کسب موافقت اصولی با عنوان مرکز پژوهشی معماری گلین آغاز به کار نموده و در سال ۱۳۹۱ با کسب موافقت قطعی به پژوهشکده معماری بومی تغییرنام یافت. در این پژوهشکده سه گروه پژوهشی معماری گلین، شهربومی، هنر و دست ساخته‌ها مشغول فعالیت می‌باشند.
ماموریت جامع پژوهشکده گردآوری تجربیات مرتبط با شهر، معماری و دست ساخته‌های بومی همراه با ارتقای این یافته‌ها در پرتو دانش معاصر به ‌منظور کاربست آن‌ها در شرایط جاری می‌باشد.
در تداوم اهداف ملی مشخص‌شده در برنامه توسعه کشور و با در نظر گرفتن قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه یزد، استفاده حداکثری از ذخایر مادی و معنوی بومی این سرزمین رکن اصلی مأموریت این مرکز پژوهشی را شکل می‌دهد. بر این اساس فراهم آوردن آخرین منابع و مستندات علمی در حوزه معماری گلین و دیگر آثار وابسته، جذب و هدایت اعتبارات و تسهیلات لازم در جهت اجرای پژوهش و تحقیقات کاربردی در زمینه بهره‌گیری روزآمد از ساخت و سازهای مبتنی بر معماری گلین به عنوان روشی بومی و استراتژیک، فراهم آوردن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم جهت به کاربست روش‌های بومی ساخت‌وساز در معماری گلین به شکلی روزآمد و پاسخگوی نیازهای زندگی انسان امروز و نهایتاً توسعه مرزهای دانش معماری گلین و ساخته‌های وابسته به عنوان یکی از ذخایر و ارزش‌های گرانقدر این سرزمین مأموریت این مرکز پژوهشی را شکل می‌دهد.

رزومه پژوهشکده معماری بومی


مروری بر فعالیت‌های پژوهشکده
برگزاری جشنواره بازرویش معماری گلین
تداوم و تکامل حیات انسان مستلزم تغییراتی است که تدریجاً شرایط زیست مساعدتری را برای او فراهم می‌آورد. سوانح و بلایای طبیعی خطرات بالقوه‌ای است که دائماً زندگی انسان را تهدید کرده و تلاش دائم در جهت مقابله با آن بخشی از تاریخ تمدن را تشکیل می‌دهد. درهم‌آمیختگی بخش وسیعی از زندگی بشر در سراسر کره‌ زمین با خاک و سازه‌های برآمده از خاک، وی را بر آن داشته تا تدریجاً نحوه کاربرد خاک و فناوری‌های تجربه شده را ارتقا بخشد تا بدین گونه شرایط زیست سهل‌تری را تدارک بیند.
جشنواره بازرویش معماری گلین با هدف انعطاف توجه عموم به ویژگی‌ها و مزایای فناورانه و زیست محیطی این معماری تدارک دیده شده است. دیرینگی و گستردگی معماری گلین در سرزمین ما، ذخایر ارزشمندی را به یادگار گذاشته است. ارتقا این تجربیات در تلفیق با دانش و فناوری‌های روز، پاسخگوی برخی نیازها، کمبودها و مشکلات در ارتباط با تامین مسکن و حفاظت از مواریث گذشته خواهد بود. از سوی دیگر این معماری با کمترین دخل و تصرف در محیط زیست زمینه مساعدی برای حذف آلایندگی‌ها در صنعت ساختمان فراهم می‌آورد
پژوهشکده معماری بومی با اتکا به تجربیات حضور دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی شهر یزد در تلاش برای جلب مشارکت و همکاری دیگر سازمان‌ها، نهادها و مراکز فعال در این زمینه بوده است. مرکز بین‌المللی مطالعات معماری خاک CRAterre وابسته به دانشگاه گرونوبل فرانسه چهارمین دهه تجربه‌اندوزی و انتقال یافته‌ها از طریق کارشناسان به دیگر سرزمین‌ها را آغاز کرده است. مقاوم‌سازی سازه‌های گلین با تمرکز بر ویژگی‌ها و خواص خاک و همچنین استفاده از مصالح کششی از جمله این اقدامات بوده است
اهداف و محورهای جشنواره
رویکرد مجدد به معماری گلین
  احداث دفتر بازرویش معماری گلین در مجاورت دیوار تاریخی شهر
  بازسازی بخشی از حصار تاریخی شهر
  همکاری در تهیه اسناد لازم و مستندسازی شهر تاریخی به منظور ثبت در فهرست میراث جهانی

ترویج کاربرد خاک به عنوان مصالح آینده
  معرفی و آشنایی با آخرین دستاوردهای علوم مواد در زمینه شناخت خاک
  معماری گلین و توسعه پایدار
  معماری گلین معماری هوشمند و انعطاف‌پذیر
  معماری گلین در مواجهه با دشواری‌ها و سوانح طبیعی
بازشناسی و الفت عمومی با خاک
  ترویج مفاهیم علمی خاک از طریق ساده‌سازی آنها
  استقرار تجهیزات آزمایشگاهی
  ساخت نمونه‌های با مقیاس کوچک
  تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت
  دعوت از ارگان‌ها و نهادهای مرتبط
  تبیین و تنظیم برنامه نحوه همکاری با ارگان‌ها و نهادها
  تنظیم تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌های اجرایی
گزارش جشنواره بازرویش معماری گلین

برگزاری کارگاه معماری خاک فشرده
در پی برگزاری موفقیت‌آمیز جلسات سخنرانی (روش‌های پیشرفته معماری خاک) و کارگاه اجرایی دیوار با خاک فشرده در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد در سال ۱۳۹۲، پژوهشکده معماری بومی، کارگاه اجرایی معماری خاک فشرده (دیواره باغ) را با همکاری متخصصین دانشگاه گرونوبل فرانسه (مرکز مطالعات معماری خاک) در خردادماه ۱۳۹۳ در باغشهر تفت برگزار کرد.

گزارش کارگاه دیواره خاک فشرده در باغشهر تفت