لینک های ضروری
  بازدید : 619
تاریخ انتشار : 22 خرداد
در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه یزد و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح؛
احداث ایستگاه دائمی GNSS در دانشگاه یزد
احداث ایستگاه دائمی GNSS در دانشگاه یزد
در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه یزد و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، ایستگاه دائمی GNSS در دانشگاه یزد با مشارکت آن سازمان راه‌اندازی شد.
دکتر محمد حسین معماریان عضو بخش فیزیک فضا پردیس علوم دانشگاه یزد به عنوان نماینده دانشگاه در این تفاهم نامه با اعلام این خبر گفت: در ناوبری ماهواره، یکی از فنون مدرن برای افزایش دقت داده‌های استخراج شده از سامانه‌های موقعیت‌‌‌یاب ماهواره‌ای مثل GPS ، GLONASS، Galileo (سامانه‌های موقعیت-یاب ماهواره‌ای به‌ترتیب ایالات متحده، روسیه و اتحادیه اروپا) است.
وی افزود: در این روش با استفاده از فاز سیگنال‌های ارتباطی ماهواره‌‌های موقعیت یاب و تصحیحات در زمان آن، دقت برای کاربران و سامانه‌های موقعیت‌یاب زمینی در حد سانتی‌متر افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: ایستگاه مرجع GNSS (Global Navigation Satellite System) با پخش فاز موج دریافتی از ماهواره به واحدهای سیار و کاربران باعث افزایش دقت موقعیت آنها خواهد شد، این امر به کاربران و واحدهای سیار اجازه افزایش دقت موقعیت در حد 1 سانتی‌متر افقی و تا ۲ سانتی‌متر قائم را خواهد داد. این دقت به فاصله کاربران از ایستگاه‌های مرجع بستگی دارد. برای فاصله تا ۳۰ کیلومتر دقت در مرتبه سانتی‌متر و تا 150 کیلومتر دقت موقعیت کمتر از متر خواهد بود.
به گفته دکتر معماریان، افزایش کارایی ماشین‌آلات راهسازی و کشاورزی مجهز، فرآیند مدیریت هوشمند و مکانیزه در معادن، افزایش کارایی پروژه‌های مربوط به خطوط لوله آب، گاز و نفت، افزایش کارایی موبایل‌های GIS (گردآوری سریع و دقیق اطلاعات مکانی و توصیفی و تسهیل فرآیندهای نظارتی و به‌روزرسانی آنی)، تسهیل پروژه‌های اکتشافی، هدایت و مدیریت ناوگان ایمنی و حفاظت و سازمان‌های مربوطه از قبیل اورژانس، پلیس راهور از جمله کاربردهای مهم گسترش این شبکه در سطح استان است.

وی افزایش دقت پروژهای کشاورزی شامل تسطیح اراضی و مرزبندی زمین‌های کشاورزی و نقشه‌برداری‌های مربوطه، کاربردهای علمی و پژوهشی، مطالعات تکتونیک زمین، مطالعات گسل‌ها و آشکارسازی فعالیت آنها، پیش‌نشانگری در وقوع رخداد زلزله، مطالعات هواشناختی مثل برآورد آب قابل بارش و مطالعات جوی مانند برآورد محتوی کل الکترون در یون‌سپهر را از دیگر کاربردهای مهم گسترش این شبکه در سطح استان عنوان کرد.
دکتر معماریان یادآور شد: با جمع‌آوری داده از این ایستگاه امکان تحقیقات بیشتر برای استان یزد فراهم می‌شود.
وی در پایان گفت: در راستای این امر کارگاه یکروزه‌ای با عنوان "کارگاه آموزشی ایستگاه دائمی GNSS" با حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های فیزیک، علوم ریاضی و گروه زمین شناسی در دانشکدۀ فیزیک دانشگاه یزد برگزار شد.


تمپلیت لیست فایل پیدا نشد