لینک های ضروری
  بازدید : 1701
تاریخ انتشار : 8 مهر
گروه همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه یزد خبر داد؛
همکاریهای علمی ایران و مجارستان توسعه می یابد
همکاریهای علمی ایران و مجارستان توسعه می یابد
نمایندگان کارگروه ملی همکاری‌های علمی ایران و مجارستان به سرپرستی رییس دانشگاه یزد هفته گذشته در سفر به کشور مجارستان و در حاشیه برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان و گروه دانشگاه‌های برزیلی با عنوان دانشگاههای جهانی در قرن 21 در نشست‌های مختلف با روسای دانشگاه‌های بوداپست، دانشگاه سگد مجارستان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست و رییس اتحادیه دانشگاههای کشور مجارستان به بررسی همکاری‌های دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاههای عضو کارگروه و دانشگاههای مجارستان پرداختند.
دیدار نمایندگان کارگروه ملی همکاری‌های علمی ایران و مجارستان با مسئولان دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست
 
به گزارش دریافتی از گروه همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه یزد، هیات ایرانی شامل روسای دانشگاه‌های یزد سمنان و علوم پزشکی شیراز و معاونان بین الملل دانشگاه‌های یزد و دانشگاه‌ علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه ۲ مهرماه در نشستی با رییس دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست و هیات همراه درخصوص همکاری‌های آتی کارگروه با این دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این دیدار دکتر محمدصالح اولیاء رییس دانشگاه یزد به سابقه فعالیت‌های این کارگروه و همچنین اولویت‌های پژوهشی و توانمندی‌های دانشگاههای عضو کارگروه اشاره داشت.
همچنین در این دیدار هر یک از روسای دانشگاه‌های سمنان و شیراز از توانمندی‌های علمی و اولویت‌های پژوهشی دانشگاه‌های خود مواردی مطرح کردند.
 
هیات ایرانی در نشست مذکور به اولویت‌هایی همچون مدیریت آب، انرژی پاک، شهر هوشمند، فناوری‌های نوین در مهندسی شیمی و پزشکی اشاره کردند.
رییس دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست نیز با استقبال از این هیات ضمن ابراز تمایل به همکاری این دانشگاه با دانشگاه‌های ایران به اولویت‌ها و توانمندی های دانشگاه بوداپست در حوزه‌های اطلاعات پزشکی، صنعت بیومتریال، بیومکانیک، علوم پلیمر و علوم نانو اشاره داشت.
در انتهای این نشست، موضوع دیدار دوجانبه متخصصین مرتبط با اولویت‌ها مطرحه شده و ارائه تسهیلات لازم از سوی دانشگاه‌های طرفین مورد تاکید قرار گرفت. در خاتمه پیشنهاد عقد تفاهم‌نامه بین دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست و دانشگاه‌های ایران مطرح و مورد استقبال طرفین واقع شد.
 
دیدار مسئولان دانشگاه‌های یزد، شیراز و سمنان با مسئولان دانشگاه سگد
 
این گزارش می‌افزاید؛ روز سه‌شنبه ۳ مهرماه نیز هیات ایرانی با همراهی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان و معاون ایشان در دیدار با رییس و مسئولان جدید دانشگاه "سگد" به عنوان دانشگاه نماینده در کشور مجارستان به بررسی فعالیت‌های این کارگروه در چند ماه گذشته پرداختند.
 
در این دیدار سفیر ایران و سرپرست هیات با تبریک به پروفسور "روو لاسلو" رییس جدید دانشگاه سگد و مسئولان این دانشگاه به اهم فعالیت‌های انجام شده در کارگروه و همچنین برنامه‌های پیشنهادی آتی پرداختند.
در ادامه این دیدار موضوع تقویت و تسهیل میزبانی پژوهشگران دانشگاه‌های عضو کارگروه و ایجاد سامانه اینترنتی همتایابی پژوهشگران دانشگاه‌های عضو کارگروه مذکور و دانشگاه های مجارستان با همکاری دانشگاه یزد و دانشگاه سگد، پیشنهاد شد که مورد استقبال قرار گرفت.
همچنین، برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی ۳+۳ در علوم پزشکی و همچنین برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلات تکمیلی با دانشگاه "سگد" مورد بحث قرار گرفت.
پس از دیدار مذکور اعضای هیات از بخشهای پزشکی دانشگاه سگد، مرکز اپتیک و کوانتوم الکترونیک دانشگاه سگد و همچنین مرکز تحقیقاتی لیزر آتوثانیه"ایلای بازدید به عمل آوردند.
 
 سخنرانی رییس دانشگاه یزد در کنفرانس
 
به دعوت رییس اتحادیه دانشگاههای کشور مجارستان، رییس دانشگاه یزد در کنفرانس دانشگاههای جهانی در قرن ۲۱ به عنوان سخنران کلیدی در خصوص نقش راهبری دانشگاه‌ها در نظام نوآوری منطقه‌ای به ایراد سخنرانی پرداخت.
دکتر محمدصالح اولیاء در این سخنرانی که روز چهارشنبه ۴ مهرماه برگزار شد پس از مرور وضعیت علم و فناوری در ایران به تشریح نظام نوآوری و همچنین تحلیل اجزا آن در استان یزد پرداخت و تجربیات دانشگاه یزد در این راستا را معرفی نمود.
 
برگزاری اجلاس روسای دانشگاه های مجارستان و دانشگاه های عضو کارگروه در ایران
 
خبر دیگر اینکه؛ در حاشیه سفر مذکور، رییس دانشگاه یزد در نشستی با رییس اتحادیه روسای دانشگاه های کشور مجارستان، پیشنهاد برگزاری اجلاس روسای دانشگاه های مجارستان و دانشگاه های عضو کارگروه مشترک ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان در دانشگاه یزد را مطرح کرد که این پیشنهاد مورد استقبال رییس اتحادیه واقع شد.
گفتنی است برای پیگیری برگزاری این رویداد وهماهنگی‌های بیشتر پیرامون جزییات برگزاری آن افراد مسئول تعیین شدند.
 
دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست
 
در پایان سفر چند روزه نمایندگان کارگروه ملی همکاری‌های علمی ایران و مجارستان، جلسه ای به میزبانی جناب آقای غلامعلی رجبی یزدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست برگزار شد.
در این نشست، با قدردانی اعضای هیات از تلاشها و حمایتهای ارزنده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست در جهت گسترش و تقویت مناسبات علمی میان دو کشور، اقدامات و مذاکرات انجام شده جمع بندی شده و برنامه های آتی کارگروه ملی همکاری‌های علمی ایران و مجارستان مورد بحث و تبادل نظر واقع شد.
در این دیدار نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران بر همکاری سفارت ایران در بوداپست به تقویت و تسهیل تبادلات علمی دو کشور تاکید و درخواست نمود پیگیری های لازم در اجرایی شدن توافقات اخیر صورت گیرد.