لینک های ضروری
  بازدید : 365
تاریخ انتشار : 14 آبان
در شانزدهمین نشست کانون تفکر اقتصاد یزد:
بررسی وضعیت بازار کار در استان یزد و تدوین چارچوب یک بیانیه
بررسی وضعیت بازار کار در استان یزد و تدوین چارچوب یک بیانیه
در شانزدهمین نشست کانون تفکر اقتصاد یزد که روز شنبه 12 آبان ماه 1397 با حضور اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، چارچوب پیش نویس بیانیه اول کانون در مورد اشتغال و بیکاری و وضعیت موجود بازار کار در استان یزد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بررسی وضعیت موجود بازار کار در استان یزد
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای نشست، دکتر عباس علوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد با ارائه توضیحی در مورد موارد مهم در بیانیه مربوط به اشتغال و بیکاری، بررسی تحولات جمعیتی، تحولات جمعیت فعال، شاغلان (جنسیت و تحصیلات) و بیکاران را از جمله این موارد مهم دانست.
دکتر مهدی حاج امینی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، توجه به بازه زمانی یکسان در نمودارها، مشخص شدن جمعیت شاغل و بیکار در جمعیت فعال و تفکیک جمعیت فعال بالقوه و اقتصادی را ضروری دانست.
دکتر علوی راد نیز وجود آمار از سال ۸۴ تا ۹۶ از مرکز آمار ایران را تایید و پیشنهاد کرد بازه زمانی مورد بررسی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ باشد.
 
در ادامه دکتر کاظم یاوری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تمرکز بر شاخص‌های کلانی نظیر سهم تولید ناخالص داخلی استان و مهاجرت (در صورت وجود آمار صحیح) را در توضیح دقیق وضعیت بیکاری در استان موثر دانست.
دکتر سعید عطار عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز توجه به تعریف بیکاری و سطح تکنولوژی‌های استان و تاثیر آن بر اشتغال استان را بر غنای بیانیه موثر دانست.
دکتر عطار وجود اطلاعات جامع و کامل، نوع رویکرد پیشنهادی در موضوع کاهش نرخ بیکاری و تولید محتوای دقیق بدون افتادن در کلیشه های مرسوم را دلیلی بر جذابیت و قابل استناد بودن بیانیه دانست.
مهندس امیر شریف‌یزدی مدیر مرکز پژوهش‌های خورشیدی اتکا به آمارها را به دلیل احتمال خطا در داده‌ها نامناسب دانست و افزود: تحلیل آمارها ممکن است روندی غیرواقعی را نشان دهد. وی توجه به تجارب جهانی در شرایط بحرانی اشتغال را لازم برشمرد.
دکتر علی اکبر تدین تفت عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، تحلیل و استنتاج بدون وجود آمار را سلیقه‌ای و غیر علمی عنوان و تحلیل براساس آمار را در نشان دادن وضعیت موجود ضروری قلمداد کرد.
مهم‌ترین چالش‌های بازار کار در استان یزد
دکتر علوی راد در توضیح بخش دیگری از بیانیه در مورد چالشهای بازار کار استان تصریح کرد: در این بخش به نرخ بیکاری و روند افزایشی آن، چند سطحی بودن نرخ بیکاری (نرخ بیکاری زنان، جوانان، تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی و شهرستان‌ها) و توجه به سهم بسیار پایین تحصیلکرده‌های دانشگاهی و زنان در بخش‌های فعال و بزرگ اقتصاد استان در بخش صنعت با توجه به نرخ بیکاری ۵۸ درصدی زنان تحصیل کرده پرداخته می شود.
 
وی حفظ وضعیت موجود و ایجاد مسیرهای جدید برای اشتغال را مهم‌ترین نتیجه بیانیه خواند.
در ادامه دکتر کاظم یاوری دسته بندی چالش‌ها در سطح ملی و منطقه‌ای را لازم عنوان کرد و با اشاره به گزارش بانک جهانی پیرامون بازارهای جهانی افزود: با اینکه در ایران تمام زیرساخت‌ها نظیر آموزش‌، امکانات برق، جاده و ... فراهم شده اما سهم کشور ما از بازارهای جهانی بسیار ناچیز است. بنابراین باید راهکارهایی ارائه شود تا با حذف موانع، فضای کسب و کار تسهیل شود.
وی توصیف روند بازار کار و روند توسعه صنعتی یزد را برای اثبات اینکه جمعیت بیکار در صنایع جذب نخواهند شد پیشنهاد کرد.
دکتر المدرسی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد پیشنهاد کرد: بخش توصیف وضع موجود، ریشه بیکاری و راهکارها در سطوح ملی، استانی و صنعت تقسیم بندی شود.
میثم کوچک زاده کارشناس اداره راه و شهرسازی، کار متفاوت و قابل اتکا برای سیاست‌گذاران استان و یافتن دلایل ریشه‌ای در نرخ بیکاری را مهم‌ترین اقدامات کانون در جهت تدوین بیانیه‌ عنوان کرد.
دکتر مرتضی محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه امام جواد، توجه به سرمایه گذاری در تکنولوژی و ضرورت توجه به صنایع موجود با رویکردی جدید را در کاهش نرخ بیکاری مهم عنوان کرد.
به گفته وی، در بعضی از رشته‌ها نیاز به نیروی کار وجود دارد اما فرد دانش‌آموخته تمایلی به کار کردن ندارد و این امر نیز چالش مهمی در بازار کار استان یزد است.
رضا فرقانی بازنشسته دانشگاه امام حسین همبستگی بین صنعت و دانش‌آموختگان و توجه دانشگاه‌ها به نیاز بازار کار و پذیرش دانشجو را در کاهش نرخ بیکاری موثر دانست.
 
الهه اسلامی مشاور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تدوین فرصت‌ها در کنار چالش‌ها را در این بخش بیانیه پیشنهاد کرد.
در انتهای جلسه مقرر شد بیانیه اول کانون تفکر اقتصاد یزد در موضوع «اشتغال و بیکاری در استان یزد» با تمرکز بر بازه زمانی ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶، دارای محورهای زیر باشد:
مقدمه
۱- سیمای بازار کار
۱-‍۱- ایران
۱-۲- استان یزد
۲- چالشها و فرصتهای بازار کار استان
۳- دلایل افزایش بیکاری
۳-۱- ایران
۳-۲- استان یزد
۴- سیاستها (بایدها و نبایدها)
نتیجه گیری
در این نشست دکتر محمدرضا مشاهیری رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری اتاق بازرگانی یزد و سید حسن شرف الاسلامی معاون دانشگاه فنی و حرفه‌ای یزد نیز حضور داشتند.