لینک های ضروری
  بازدید : 369
تاریخ انتشار : 15 آبان
در نشست اخیر کانون تفکر شهر هوشمند؛
بررسی تجربیات دو استان فارس و یزد در زمینه شهر هوشمند
بررسی تجربیات دو استان فارس و یزد در زمینه شهر هوشمند
در نشست اخیر کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد که روز یکشنبه 13 آبان‌ماه 1397 با حضور مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان فارس، دبیر و سایر اعضای کانون در پردیس آزادی برگزار شد، تشکیل کارگروههای تخصصی و تجارب استان فارس و یزد در بحث شهر هوشمند مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر امیر جهانگرد، دبیر کانون دستور کار جلسه را جمع بندی نهایی کارگروه‌های تخصصی و سخنرانی مهندس مهرداد سهرابی مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات فارس در مورد فعالیت‌ها و زیرساختهای شهر شیراز پیرامون شهر هوشمند اعلام کرد.
تشکیل کارگروههای تخصصی کانون تفکر شهر هوشمند
دکتر جهانگرد، تشکیل کارگروههای تخصصی اقتصاد هوشمند، مردم هوشمند، حاکمیت هوشمند، حمل و نقل هوشمند، محیط هوشمند و زندگی هوشمند به صورت مستقل و سپس ارائه خروجی‌ کارگروهها در کانون را در عمیق تر شدن خروجی های کانون موثر دانست.
 
مهندس محمدحسین زارع مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات استانداری نیز ادامه بحث‌های تخصصی در قالب کارگروه‌ها را در سرعت دادن به فعالیت‌های کانون با اهمیت خواند.
در ادامه مهندس احسان فرشادی مدیرعامل شرکت سافا، احتمال به حد نصاب نرسیدن اعضا در جلسات کارگروه را یک چالش مهم دانست.
مهندس حمید رضا قمی دبیر کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد، پیشنهاد کرد که محدودیت در عضویت اعضای کانون در کارگروه‌ها ایجاد شود و با ایجاد انگیزه در اعضا، کار بر روی تدوین مجموعه پروژه‌های مرتبط با هر کارگروه ادامه پیدا کند.
دکتر سعید عطار عضو هیئت علمی دانشگاه‌ یزد نیز پیشنهاد کرد: کار در کارگروه‌ها به صورت مستقل، جدا از جلسات اصلی کانون و با تمرکز بر پروژه‌هایی مشخص هر کارگروه انجام شود و خروجی کارگروه‌ها در صحن کانون مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
تجارب شیراز در حوزه شهر هوشمند
مهندس سهرابی زیرساخت‌ها را پیش نیاز شهر هوشمند دانست و اظهار داشت: برای شهر هوشمند بایستی یکپارچه سازی، اصلاح فرآیندها و تغییرات ساختاری انجام شود و کانون های تفکری مانند کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد پتانسیل طراحی شیوه های درست اصلاح فرآیندها و تغییرات ساختاری را دارد و می‌تواند با وجود چالش‌های موجود در این راه قدم بگذارد.
 
وی عدم همراهی واحدهای نوآوری با واحدهای فناوری در سازمان‌ها را یکی از چالشهای بزرگ هوشمندسازی شهرها قلمداد کرد. به گفته وی، اقدامات فراوانی در زمینه فناوری اطلاعات در شیراز صورت گرفته است و شهرداری هوشمند با ساختار متفاوت، مباحث عمرانی و شهرسازی را انجام می‌دهد.
وی اقدامات انجام شده در زمینه حمل و نقل، فضای سبز و خدمات را نسبت به هزینه‌هایی که تا کنون داشته فاقد بهره‌وری کافی دانست. نکته دیگر، وابستگی استراتژی و مدیریت به افراد است و مبحث شهر هوشمند نیز می تواند قائم به افرادی باشد که هم اکنون در استان فارس و سایر نقاط کشور در صدد تحقق آن هستند و چنانچه ساختار درستی برای آن طراحی نشود، با تغییر افراد می تواند از مسیر خود منحرف شود.
به گفته مهندس سهرابی، در شیراز کارگروهی با عضویت اعضای هیئت علمی دانشگاه و مسئولان اجرایی تشکیل شده و بر مباحث یکپارچه سازی تاکید دارد تا بتواند در قالب سیاست‌ها و چارچوبی مشخص، داد و ستد اطلاعات انجام گیرد.
وی هدف گذاری، تعیین محدودیت زمانی در پروژه‌ها و متوقف کردن پروژه‌ها در صورت نداشتن خروجی در مدت زمان مشخص را در افزایش سرعت فعالیت‌ها در زمینه شهر هوشمند موثر دانست.
مهندس سهرابی با اعلام اینکه هر دو استان فارس و یزد دارای تجربیات ارزشمندی در حوزه شهر هوشمند هستند، آمادگی استان فارس برای همکاری همه جانبه در زمینه شهر هوشمند با استان یزد را اعلام کرد. وی همچنین از برگزاری نمایشگاه الکامپ و تلکام در ۱۳ تا ۱۶ آذرماه خبر داد.
ضرورت ایجاد دبیرخانه مستقل در حوزه شهر هوشمند یزد
مهندس اکرم فداکار مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، ترسیم چشم انداز و تعهد دستگاه‌های اجرایی، مشخص نمودن وضعیت موجود و ذینفعان و اولویت‌بندی پروژه‌ها را از فعالیت‌های کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد دانست.
وی با نقل جمله ای از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مورد که «ورود یزد به مسئله شهر هوشمند، عالمانه است» پروژه‌‌ شهربین را از پروژه‌های موفق استان ارزیابی کرد.
وی کمیسیون شهر هوشمند در ذیل شورای شهر و کانون تفکر شهر هوشمند را دو نهاد مهم در زمینه کار در ابعاد شهر هوشمند معرفی کرد و چالش مهم را در اجرا دانست.
مهندس فداکار با اشاره به تجارب تهران (شورای راهبردی شهر هوشمند با دبیرخانه مستقل) و مشهد (معاونت شهر هوشمند در ذیل شهرداری) افزود: یزد نیازمند نهاد اجرایی یا دبیرخانه مستقلی است که ماموریتش صرفاً شهر هوشمند باشد.
وی مشارکت مردم را در موفقیت پروژه‌های شهر هوشمند تاثیرگذار دانست. وی ایجاد نهادهای جدید که دارای ماموریت مشخص و موقتی هستند را برای همگرایی در حوزه شهر هوشمند مهم دانست.
دکتر سعید عطار، با اشاره به چالش سازمان سازی در ایران، ایجاد نهاد و سازمان جدید را از اشکالات اساسی نظام اداری ایران عنوان کرد که می تواند به تشدید مشکلات منجر شود.
وی در ادامه افزود: بر اساس تحقیقی که ازسوی شهرداری تهران با تمرکز بر تجارب کشورهای مختلف انجام شده، بهتر است به جای ایجاد سازمانی جدید، ماموریت سازمان‌های موجود را بازطراحی و سپس، سازمانهای دارای ماموریت مشترک را ادغام کرد و در نهایت، تلاش کرد تا همگرایی سازمانهای متولی هوشمند سازی شهر بر اساس این بازطراحی سازمانی اتفاق بیفتد.
مهندس مهدی پارسائیان کارشناس اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات از ایجاد کمیته‌ای تخصصی با هدف تعیین مسئولیت‌ها در شهر هوشمند استقبال کرد و از برگزاری دومین همایش شهر هوشمند در ۱۹ و ۲۰ آذرماه در تهران و هفته تهران هوشمند از ۱۴ تا ۲۰ آذر خبر داد.
 
مهندس امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهش‌های خورشیدی نیز بر این نکته تاکید کرد: پتانسیل‌هایی در حوزه انرژی وجود دارد که می‌تواند وابستگی مردم به ساختارهای رایج در حوزه انرژی را کاهش داده و گامی در جهت هوشمندسازی برداشته شود. وی یزد را دارای پتانسیل برای پایلوت شدن در این زمینه معرفی کرد.
در ادامه مهندس مسعود تاج آبی رییس فاوا شهرداری یزد، فقدان سیاست‌های مناسب را علت چالش در حوزه اجرا دانست و بیان کرد: وضعیت استان از لحاظ ورود به مباحث شهر هوشمند مناسب است ولی نیاز به زمان کافی برای به اجرا درآمدن پروژه‌ها و توسعه استان در این زمینه وجود دارد.
اهمیت معماری سازمانی در شهر هوشمند
دکتر سید اکبر مصطفوی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، از برگزاری دومین کنفرانس سالانه معماری سازمانی ایران در ۲۳ و ۲۴ آبان در شیراز خبر داد.
به گفته وی، مباحثی همچون یکپارچه سازی، مهندسی مجدد فرآیندها و جمع آوری داده‌ها در ذیل معماری سازمانی
 قرار دارد و در سطح کلان توجه بیشتری را می‌طلبد
وی تصریح کرد: دانشگاه یزد در سال جاری، با تاسیس آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا در این مسیر اقدام کرده است. وی ورود کانون تفکر به مباحث معماری سازمانی و ایجاد سبکی جدید را راهی در جهت همکاری و مشارکت بیشتر سازمانها عنوان کرد.
دکتر مصطفوی تشکیل تیمی از نیروهای متخصص در زمینه معماری سازمانی و مهندسی فرآیند را در ایجاد یکپارچه سازی موثر دانست. وی همچنین همکاری بیشتر مسئولان دولت الکترونیک و هوشمندسازی را در رسیدن به اهداف شهر هوشمند با اهمیت خواند و پیشنهاد کرد: مسئولان استان، طرحهایی در جهت هماهنگی نهادها در داد و ستد اطلاعات و داده‌ها به صورت پایلوت به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دهند.
ایجاد مرکز تبادل داده ها در شیراز
سرهنگ محمدرضا زارع رییس فاوای ناجا - پلیس الکترونیک، خدماتی نظیر گذرنامه، گواهینامه، کارت سوخت، خلافی و عدم سوء پیشینه را از خدمات ارائه شده پلیس الکترونیک عنوان کرد.
وی ایجاد شبکه‌های خودرویی را گام مهمی در رسیدن به اهداف شهر هوشمند بیان کرد و استفاده از دوربین‌ها در بحث ترافیک شهری را سبب کاهش سرعت و کنترل مسیرهای پرتردد دانست.
در ادامه دکتر جهانگرد تصریح کرد: می توان استفاده‌های بیشتری از دوربین‌ها در بحث شهر هوشمند کرد.
دکتر امین نظارات عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور یزد نیز با انتقاد از عدم همکاری ناجا در دادن آمار و داده‌ها، تاکید کرد: در صورت عدم وجود اطلاعات و داده‌ها، پیگیری مباحثی نظیر معماری سازمانی ناموفق خواهد بود.
مهندس نیما رحمانیان رییس گروه فناوری اطلاعات فارس نیز عنوان کرد: در زمان ایجاد کمیته توسعه الکترونیک مقرر شد که شبکه ملی اطلاعات برای تبادل اطلاعات نهادها بوجود آید اما هنوز به شکل واحدی مستقل به وجود نیامده است.
مهندس سهرابی نیز از ایجاد مرکز تبادل داده ها در شیراز خبر داد و اظهار امیدواری کرد: این مرکز بتواند بسیاری از مشکلات در مبحث شهر هوشمند را حل کند.
در پایان دکتر جهانگرد از برگزاری نمایشگاه کامیتکس با رویکرد نظام صنفی در دی ماه در یزد خبر داد.
در این نشست دکتر مجید تجملیان عضو هیئت علمی دانشگاه تفت، مهندس سید مهدی طباطبایی نماینده اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات و جعفر امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فن آوری های نوین شهرداری یزد حضور داشتند.