لینک های ضروری
  بازدید : 530
تاریخ انتشار : 13 آذر
با همکاری دانشگاه یزد و سازمان جهاد کشاورزی استان؛
برگزاری همایش روز جهانی خاک در دانشگاه یزد
برگزاری همایش روز جهانی خاک در دانشگاه یزد
همایش روز جهانی خاک روز دوشنبه ۱۲ آذرماه جاری با حضور مسئولان واعضای هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد، مسئولان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و مراکز تحقیقاتی استانی و شهرستانی در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش دریافتی از دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در ابتدای این همایش دکتر حمید سودایی‌زاده رییس این دانشکده با خوشامدگویی به حاضرین در مراسم به اهمیت گرامیداشت روز جهانی خاک و نقش آن در آگاهی جوامع بشری در حفظ این ماده باارزش اشاره کرد.
وی آلودگی، شوری، فرسایش، تغییر کاربری و کشاورزی ناپایدار را از جمله مشکلات عمده خاک های کشور معرفی نمود.
مهندس سید جمال سجادی پور، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اهمیت روز جهانی خاک، به معرفی وضعیت خاک های استان پرداخت و گفت: در سالهای گذشته در حفظ خاک و جلوگیری از کاربری زمین های کشاورزی غفلت های زیادی شده است.
 
وی با اشاره به اینکه عده ای معتقدند چون آب کم است باید زمین ها تغییر کاربری داده شوند گفت: این نگاه غیرپایدار در کمیسیون های ماده پنج ، همچنان وجود دارد و به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری ها تلقی می شود به گونه ای که 30 تا 40 درصد درخواستهای این کمیسیون در شهرها مربوط به همین موضوع است.
این مقام مسئول با تأکید بر لزوم تغییر نگاههای در توسعه گفت: باید با دوری از مصلحت اندیشی و نگاه منطقه ای و بخشی در مباحث قانونی و اجرای آن ، به سمت نگاه توسعه پایدار گامهای جدی برداریم.
رئیس جهاد کشاورزی یزد تأکید کرد: باید به سمت بازگرداندن مواد آلی خاک و توجه به کشاورزی حفاظتی پیش برویم و کود شیمیایی را کنار بگذاریم.
دکتر محمدحسین پاپلی یزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس یکی از معضلات عمده خاک، دید اقتصادی جوامع بشری به آن دانست و افزود: در اقتصاد سنتی عدالت اجتماعی و کمک به زنده ماندن ضعیفان محور بوده ولی امروز بدلیل عدم رعایت قوانین کشور و بی توجهی به دانش و مدیریت بومی شاهد فرسایش شدید خاک در بخش کشاورزی هستیم.
این استاد دانشگاه بیان داشت: خاک یک نعمت الهی است و باید در حفظ و نگهداری آن بسیار تلاش کنیم.
وی افزود: اجرای قوانین موجود در زمینه حفظ و نگهداری خاک، اضافه نمودن درس حقوق به دروس دانشجویان منابع طبیعی و کشاورزی و همچنین گسترش دانش بومی از مهمترین اقدامات برای کاهش مشکلات خاک کشور است.
دکتر عیسی اسفندیارپور، عضو هیئت علمی دانشگاه رفسنجان نیز در این همایش به نگرانی های جامعه در مورد معضل استفاده بی رویه کودهای شیمیایی، خاکورزی های بی رویه و نابجا و نیز تجمع عناصر سنگین در خاک های کشاورزی اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که به این عنصر ضروری برای حیات، نگاه ویژه و راهبردی نشود، دنیا و بخصوص ایران باید منتظر گسترش بیماری هایی باشد که از طریق خاک به گیاه، حیوان و انسان منتقل می شود.
 
وی در ادامه مطالب جامعی در مورد سلامت و اهمیت خاک بیان داشت و دانشجویان را به تشکیل NGO های کاربردی و پرتوان برای مقابله با مشکلات خاک دعوت کرد.
دکتر سمیه قاسمی مدیر گروه مدیریت مناطق خشک و بیابانی نیز در خصوص برگزاری این همایش گفت: منابع خاک کشور به عنوان ثروت عظیم ملی و بستر اصلی کشاورزی و محیط زیست، در قرن گذشته در سطح جهانی و ملی، مورد بی‌مهری قرار گرفته و این عدم توجه باعث بروز مشکلات عدیده ای در بهره‌وری کشاورزی و حفاظت محیط زیست شده است.
وی افزود: بعضی از این مسائل همچون هدررفت و تلفات خاک، کاهش باروری و توان تولید اراضی، افت کیفیت و ارزش غذایی محصولات، کمبود آب و پایین بودن بهره وری مصرف آن، افزایش وقوع حوادث غیرمترقبه و بحران های زیست محیطی از قبیل سیل، خشکسالی، ریزگردها، تهدید بهداشت و سلامت جامعه و همچنین ضرورت تولید غذای بیشتر برای جمعیت روزافزون، زنگ خطر را به صدا درآوره است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در دو دهه اخیر توجه اندیشمندان جهانی به موضوع مهم منابع خاک معطوف گردیده است که تعیین روز پنجم دسامبر در هر سال به عنوان روز جهانی خاک، بیانگر این بیداری است. در این راستا، این همایش به همت دانشکده منابع طبیعی و انجمن علمی علوم خاک دانشگاه یزد با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، برگزار شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: این حرکت بتواند قدم بسیار مثبتی در گسترش فرهنگ توجه به خاک و بهره برداری بهینه و مدیریت پایدار آن باشد.
نمایش چند فیلم مستند علمی کوتاه در خصوص آلودگی خاک و همچنین فعالیت‌های انجمن علوم خاک دانشگاه یزد، اهدای لوح تقدیر به خادمان خاک، بهره برداران و برگزار کنندگان این همایش، اجرای موسیقی سنتی از دیگر برنامه های این همایش بود.
از جمله برنامه های جانبی همایش مذکورنیز برپایی نمایشگاه در حیاط دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی (شامل موسسات آب و خاک استان، مرکز تحقیقات و شوری و ...) و برپایی نمایشگاه خلاقیت به همت انجمن علوم خاک بود که این غرفه شامل چندین سیستم هیدروپونیک نوین و گلدان های خلاقیت بود. در انتهای این همایش گلدان گل به رسم یادبود به تمام شرکت کنندگان اهداء شد.