لینک های ضروری
  بازدید : 445
تاریخ انتشار : 14 آذر
با حضور مسئولان استانی و دانشگاهی؛
همایش شهر جهانی رفتار ترافیکی غیر جهانی در دانشگاه یزد برگزار شد
همایش شهر جهانی رفتار ترافیکی غیر جهانی در دانشگاه یزد برگزار شد
همایش شهر جهانی رفتار ترافیکی غیر جهانی با حضور دکتر سیدمحمود صدر متخصص قلب و سرهنگ محمد پورشمس رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان یزد و جمعی از مسئولان استانی و اعضای هیات علمی دانشگاه یزد در این دانشگاه برگزار شد.
شهروندان ما دارای نوعی فرهنگ غلط ترافیکی هستند
دکتر سید محمود صدر، متخصص قلب و عضو هیئت مدیره گروه یاوران ارتقاء سلامت (یاس) در این همایش با اشاره به رتبه سوم مرگ و میرها در حوزه تصادفات افزود: در کشور ما مهم ترین علت مرگ و میر غیرطبیعی را بیماری های قلبی عروقی با تعداد حدود ۶۰ هزار نفر و بیماری های سرطانی با ۳۰ هزار نفر و تصادفات رانندگی با ۱۵ هزار نفر کشته (عموماً ۱۵ تا ۳۵ ساله) است.
وی با اشاره به برخی بسترهای فرهنگی تشدید کننده رانندگی نامطلوب افزود: اگرچه بخش عمده ای از تصادفات ناشی از زیرساخت های حمل و نقل ترافیک است اما حقیقت این است که شهروندان ما دارای نوعی فرهنگ غلط ترافیکی هستند که ناشی از عوامل روانی و اجتماعی است و هر کسی فکر می کند باید گلیم خود را از آب بیرون بکشد اگرچه به قیمت بی تفاوتی به مصالح عمومی و القای نوعی احساس ناامنی شهروندان در عبور از معابر و خیابان باشد.
 
دکتر صدر با تأکید بر اهمیت آموزش و همکاری ادارات مختلف در پیشگیری و اصلاح رفتارهای ترافیکی نامطلوب و کاهش تصادفات ادامه داد: لازم است به شیوه های مختلف ابعاد خطرناک و خطرآفرین به رانندگان خاطی گوشزد شود که این مهم را نیروی انتظامی می تواند با تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی به ویژه در بین این رانندگان انجام دهد.
وی افزود: وقتی درمورد مسئله ترافیک صحبت می شود که همه توافق دارند باید کاری انجام شود، به نظر می رسد مشخص نیست که وظیفه هر نهاد و سازمان چیست و ظرفیت های آنها مدیریت نمی شود که امیدواریم به مناسبت این همایش این اتفاق بیفتد و منجر به نتایج مطبوب شود.
عوامل موثر بر مدیریت ترافیک
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان یزد هم در این همایش گفت: در سال ۸۵ شاهد سالانه ۲۷ هزار نفر کشته در سوانح رانندگی در کل کشور بودیم ولی هم اکنون این آمار به ۱۶ هزار نفر رسیده است اما در خصوص تصادفات استان یزد در ۸ ماهه امسال ۴۶ نفر کشته شده اند که ۳۱ نفر موتورسوار، 13 نفر عابر پیاده، یک راننده اتومبیل و یک فرد خردسال در حال دوچرخه سواری در محل مسکونی بودند.
سرهنگ محمد پور شمس تعداد مجروحین تصادفات هشت ماهه را حدود ۲۹۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: ۸۹ درصد مقصرین سوانح آقایان و فقط ۱۱ درصد مقصر آنها خانم ها بودند. در این تصادفات ۷۰ درصد تصادف کنندگان موتور سوار بودند، ۲۷ درصد تصادفات با عابر پیاده بود است و ۶۰ درصد مقصرین دارای تحصیلات کمتر از دیپلم بودند.
 
وی بااشاره به اینکه پلیس براساس وظیفه خود برخورد با تخلفات را در دستور کار خود دارد گفت: به طور مثال، در استان یزد در هشت ماهه اخیر حدود ۱۱ هزار موتورسیکلت و بیش از ۵۰۰۰ خودرو متخلف و حادثه ساز توقیف شده که مجموع این اقدامات و همکاری های سایر نهادها نسبت به سال گذشته شاهد ۲۱ درصد کاهش تلفات بودیم.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان یزد افزود: در خصوص عوامل موثر بر مدیریت ترافیک دو دسته عوامل سخت افزاری (امکانات و تجهیزات کنترل و هدایت ترافیک) و عوامل نرم افزاری (عوامل انسانی) اثرگذارند اما ما معتقدیم نقش عوامل انسانی پررنگ تر است و اگر خودخواهی هایمان را در رفتارهای مان کنار بگذاریم و منافع جمعی را به نفع فردی ترجیح دهیم، می توان امید داشت بسیاری از مشکلات ترافیکی حل شود.
در ادامه این همایش نشست پرسش و پاسخ برگزار شد و حاضران پاسخ سوالات خود را از مسئولان دریافت کردند.