دسترسی سریع
   بازدید : 1583
تاریخ انتشار : 28 آذر1397
با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و مسئولان استانی؛
نشست علمی
نشست علمی "مسأله شناسی اعتیاد در استان" در دانشگاه یزد برگزار شد
به همت مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی دانشگاه یزد و همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و با حضور کارشناسان سازمان ها و ادارات مرتبط با مواد مخدر نشست علمی «مسأله شناسی اعتیاد در استان یزد» برگزار شد.
دکتر محمد مبارکی عضو هیأت علمی دانشگاه یزد و رییس مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی، هدف این نشست را ایجاد بستری برای ارتباط دانشگاه با نهادها و ادارات اعلام کرد و گفت: مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی سعی دارد حلقه واسط بین دانشگاه و ادارات مرتبط با مواد مخدر به ویژه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان بوده و با شناسایی مسائل و انجام تحقیقات علمی، پشتوانه ای برای فعالیت های پیشگیرانه بوده و راهکارهای اجرایی ارائه نماید.
 
وی با اشاره به تشکیل هسته پژوهشی "جامعه و اعتیاد" در ذیل مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی افزود: لازم بود یک مسئله شناسی در حوزه اعتیاد انجام شود تا مجموعه ای از مسائل و اولویت های استان یزد در حوزه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد شناسایی شود تا با استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاهیان ضمن انجام تحقیق و پژوهش، راهکارهای علمی استخراج و ارائه شوند.
دکتر مبارکی ابراز امیدواری کرد هسته پژوهشی جامعه و اعتیاد، بتواند با تحقیقات و استخراج راهکارهای علمی گام هایی موثر در راستای کاهش مصرف مواد مخدر و آسیب های آن در استان یزد بردارد.
در ادامه جلسه، دکتر سیدمصطفی کرباسی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان یزد به مشکلات و مسائل حوزه مصرف و مبارزه با مواد مخدر اشاره نموده و بیان کرد: از بین آسیب های اجتماعی، اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها از مهم ترین و مخرب ترین آسیب هاست. چندان که سازمان ملل، اعتیاد را در کنار مسائل محیط زیستی و بمب هسته ای، به عنوان سومین مسئله جهانی معرفی کرده است.
وی تصریح کرد: در کشور ما، براساس آمارهای موجود، مصرف مواد مخدر پیامدهای اجتماعی همچون گسترش جرایم اجتماعی در پی داشته است. به عنوان مثال؛ ۶۵ درصد همسرآزاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصدکودک آزاری ها، ۲۵ درصد قتل عمدها، ۲۵ درصد نزاع و خشونت ها و ۲۰ درصد جرایم منکراتی، مستقیماً با مواد مخدر و سوء مصرف مواد مخدر مرتبط بوده است و در بخش اقتصادی هم هزینه هایی که برای مبارزه با مواد مخدر یا هزینه های پزشکی ناشی از درمان می شود، زیاد بوده است.
 
وی با اشاره به عوامل خارجی و داخلی موثر در گسترش مصرف مواد مخدر و دشواری های کنترل آن افزود: این مسئله به یکی از پنج آسیب مهم کشور ما تبدیل شده است و براساس برنامه ششم توسعه باید ۲۵ درصد کاهش شیوع مصرف مواد و روان گردان ها داشته باشیم و در این مسیر به همکاری همه دستگاه ها و مردم نیاز است.
دکتر کرباسی مهم ترین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر را پیشگیری اعلام کرد و گفت: با توجه به محدودیت های قانونی و اجرایی، باید سیاست های مبارزه محور را به سمت برنامه های پیشگیری و کاهش مصرف سوق داد اما بازتوانی معتادان، صیانت و حمایت از معتادان بهبود یافته و اشتغال آنها و همچنین حمایت از خانواده های این گروه و مقابله با مواد مخدر در اولویت های بعدی قرار دارند.
در این نشست جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد، کارشناسان و نمایندگان نیروی انتظامی، سازمان های صدا و سیما، بهزیستی، دانشگاه پیام نور، آموزش و پرورش، کمیته امداد، اداره زندان ها، جمعیت هلال احمر، انجمن خیریه تولدی دوباره، انجمن معتادان گمنام، موسسه بصیرت زندگی، مراکز مختلف درمان و تشکل های فرهنگی حضور داشتند که گزارشی از اقدامات صورت گرفته و توانمندی ها و نیازهای علمی و اجرایی سازمان و مرکز خود را ارائه نمودند.