دسترسی سریع
  بازدید : 1642
تاریخ انتشار : 29 آذر
در دومین روز هفته پژوهش و فناوری؛
بررسی چالش های خانواده در استان با حضور کارشناسان حوزه اجتماعی
بررسی چالش های خانواده در استان با حضور کارشناسان حوزه اجتماعی
پنل تخصصی "چالش های خانواده در استان یزد" باحضور کارشناسان حوزه اجتماعی عصر روز چهارشنبه ۲۸ آذر ماه در دومین روز از هفته پژوهش برگزار شد.
دکتر زهرا نادری عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه یزد و مدیر پنل گفت: با وجود جاذبه هایی که ازدواج را به مقوله ای شیرین تبدیل می کند، اما ترس از جدایی و مشکلاتی از قیبل نداشتن تفاهم بین زوجین که در نهایت منجر به طلاق می شود از جذابیت آن می کاهد.
وی افزود: در دهه اخیر رشد فزاینده مراجعه زوج ها به دادگاه ها ، شوراها حل اختلاف و مراکز مشاوره آن هم به فاصله کوتاهی بعد از ازدواج نگرانی ها را ایجاد کرده که در جهت رفع این مشکل باید چاره اندیشی کرد.
وی نبود شناخت قبل از ازدواج ، دخالت اطرافیان، ازدواج های زود هنگام، نبود مهارت های زندگی ، مشکل شخصیتی و نداشتن اشتغال را از جمله دلایل طلاق در استان برشمرد و افزود: ناسازگاری هایی که به دنبال این مسائل رخ می دهد در وحدت بین زوج ها و به دنبال آن اعضای خانواده شکاف ایجاد می کند.
دکتر نادری اظهار داشت: دلسردی در فضای خانواده با دخالت اطرافیان ارتباط مستقیم دارد، بنابراین باید از دخالت های بی مورد اطرافیان در زندگی زوج ها پرهیز شود.
عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه یزد بر مشاوره های قبل از ازدواج و آموزش مهارت ارتباطی برای زوحین تاکید کرد.

کودکان نیازمند دستیابی به مهارت ها و باورهایی ضروری زندگی
دکتر سمانه اسعدی عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه یزد به تربیت فرزندان در خانواده اشاره کرد و گفت: امروز بسیاری از والدین با حفاظت افراطی از کودکان خود آنها را از رویارویی با هر غم و ناراحتی مصون می دارند .
دکتر اسعدی افزود: غافل از اینکه این نوع تربیت توانایی مقابله با فراز و نشیب های زندگی را از کودکان سلب می کنند، البته کودکان سزاوار رفتار توام با محبت و احترام هستند در عین حال حق آنهاست که مهارت مورد نیاز زندگی را در فضایی آکنده از مهربانی و قاطعیت فراگیرند.
وی خاطر نشان کرد: کودکان امروز نیازمند دستیابی به مهارت ها و باورهایی ضروری زندگی هستند که باور قوی نسبت به توانمندی های شخصی از جمله آنهاست.
دکتر مجتبی ملک افضلی عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد در این نشست گفت: آموزش حقوق و تکالیف قانونی به زوجین یک ضرورت است و نباید تحت عناوینی از قبیل مصلحت از کنار آن گذشت.
وی افزود: آگاهی از حقوق و تکالیف سنگ بنای هر بنیانی از جمله نهاد خانواده است.‌ با این‌ آگاهی است که زوجین قادرند هم حریم خویش نگه دارند هم حریم همسر خود را. بنابراین مراکز آموزش خانواده نباید از این مهم آنهم قبل از ازدواج غافل شوند اما این تنها زیربنای نهاد خانواده است. مابقی ملزومات، اخلاق و مهارت های زندگی مشترک است که مراکز مشاوره نسبت به آموزش آن نیز باید تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.
دکتر ملک افضلی در ادامه توصیه ای هم در خصوص نقش وکالت در دعاوی خانوادگی داشت.
وی تصریح کرد: رسالت اصلی وکیل رعایت غبطه و مصلحت موکل خویش است. وکیل باید به جز دانش حقوقی قدری حکمت نیز داشته باشد تا تشخیص دهد مصلحت زوجین اصولا بازگشت به زندگی خانوادگی است. وکیل باید بداند به فرموده پیامبر اکرم ص بنیانی محبوب تر از ازدواج نزد خدا وجود ندارد به همین خاطر حتی اگر بازگشت زوجین و حل و فصل دعوا با منافع مادی وکیل در تعارض بود شایسته است او مصلحت موکل را بر منافع خود مقدم بدارد.
دکتر ملک افضلی در پایان اظهار امیدواری کرد: با تصویب طرح جامع وکالت در مجلس شورای اسلامی و تخصصی شدن وکالت در دعاوی مختلف تنها وکلایی حق ورود به دعاوی خانوادگی را داشته باشند که از این حکمت و قدرت ترجیح بی‌بهره نباشند.
در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با بیان اینکه مهمترین نقش سازمان های مردم نهاد(سمن ها) افزایش مشارکت اجتماعی است ، گفت: مشارکت عامل پیشرفت و توسعه هر جامعه ای محسوب می شود.
دکتر فخرالسادات خامسی هامانه با اشاره به اینکه جامعه بدون تکیه بر ظرفیت سازمان های مردم نهاد نمی تواند در مسیر سالم سازی قدم بردارد، اظهار داشت: در پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه در حوزه چالش های خانواده نقش مشارکت سمن ها بسیار مهم است.

وی تعداد سازمان های مردم نهاد استان را ۵۷۲ مورد بیان کرد و یادآور شد: ۸۰ درصد این سازمان ها در زمینه آموزش خانواده فعالیت دارند که می توان به اقداماتی چون برگزاری دوره های آموزشی برای خانواده ها، زنان و کودکان به ویژه مناطق محروم و حاشیه نشینی در استان اشاره کرد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با بیان اینکه سمن ها اثرگذارترین و پرنفوذترین ابزارها در این زمینه هستند افزود: سازمان های مردم نهاد در حوزه های مختلف بدون هیچ وابستگی و نیازی به دولت بر اساس باورها و سرمایه های اجتماعی خود فعالیت دارند.
وی ادامه داد: این نهادها بخش عمده ای از آگاه سازی و روشن گری فکری و حساس سازی جامعه را در ارتباط با آسیب های اجتماعی و غیره برای مردم برجسته می کنند .
دکتر خامسی هامانه در ادامه مهاجرپذیر بودن استان، وجود اتباع بیگانه غیرمجاز، طلاق، اعتیاد، کمبود فضاهای تفریحی و معضلات زیست محیطی را از جمله چالش های حوزه اجتماعی استان دانست و گفت: در کنار این مشکلات یزد از ظرفیت ها فرهنگی خوبی برخوردار است.
زن محور اصلی خانواده
فاطمه دانش یزدی، مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد نیر گفت: خانواده مهمترین نهاد اجتماعی برای سالم سازی جامعه است و هرچه این نهاد مستحکم تر باشد، رشد و بالندگی اعضای آن نیز بیشتر خواهد بود. وی با بیان اینکه زن محور اصلی خانواده را تشکیل می دهد، افزود: کانون گرم این نهاد به خاطر وجود زن پایه گذاری می شود و نقش اصلی مادری در خانواده تربیت فززندان با فرهنگ ایرانی - اسلامی است.
وی با بیان اینکه نقش زنان و کرامت آنها نباید نادیده گرفته شود، اظهار داشت: می بایستی بین تمام اعضای خانواده تعامل و گفت وگو باشد که امروز نبود آن به عنوان چالشی در بین خانواده ها مطرح است.
دانش یزدی اظهار داشت: متاسفانه مطالعات نشان می‌دهد، در یک دهه گذشته مدت‌زمان گفت‌وگوی خانواده‌های ایرانی از ۲ ساعت به ۲۰ دقیقه کاهش یافته و برای برون‌رفت از شرایط فعلی، بسترسازی برای گفت‌وگوهایی توانمند ساز عمومی و بین نسلی اهمیت دارد.

مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد، گفت و گو را بهترین و مهم ترین راه برقراری ارتباط دانست و خاطر نشان کرد: وقتی که برای افراد در خانواده محلی برای گفت و گو وجود نداشته باشد برای اعضای خانواده مشکلات بسیاری به وجود می آید همچنین خانه باید حریم امنی سرشار از آرامش باشد تا پیوندهای عاطفی و وابستگی های احساسی بین والدین و بچه ها شکل بگیرد.
وی به انعطاف پذیری بین اعضای خانواده اشاره کرد و گفت: هنوز در برخی خانواده ها رویکرد سنتی نسبت به برخی مباحث وجود دارد که افراد باید برای حل مسائل انعطاف بیشتری داشته باشند.
دانش یزدی افزود: خانواده کانونی است که در آن ارزش های اخلاقی، باورهای دینی و معیارهای اجتماعی از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد و زمینه رشد عاطفی ، تربیت اخلاقی و اجتماعی اعضای خانواده فراهم می شود.
وی با بیان اینکه خانواده در انتقال فرهنگ و پاسداری از ارزش های فرهنگی جامعه نیز اساسی ترین نقش را بر عهده دارد، تصریح کرد: داشتن صداقت ، کنترل خشم ، مهارت و مسولیت پذیری موجب استحکام بنیان خانواده می شود.
وی در ادامه، ساده زیستی و دوری از تجمل گرایی را در استحکام و پایداری کانون خانواده موثر دانست و گفت: تجمل آفت زندگی است و موجب از هم پاشی بسیاری از خانواده می شود. هدف از تشکیل خانواده ایجاد زندگی سالم، با نشاط، و رو به کمال است که هرچه تجمل گرایی در ایجاد آن کمتر شود، بهتر است.
سرهنگ مرتضی ابوطالبی رییس پلیس فتا یزد نیز در این نشست با اشاره به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گفت: این ها برای خانواده ها هم فرصت هستند و هم تهدید که باید از این فضا استفاده درست شود.
وی تصریح کرد: فضای مجازی موجب شده است بین خانواده ها و نسل امروز شکاف ایجاد شود و تعامل و گفتگو در خانواده ها کمتر صورت گیرد که این امر خود انزوای اجتماعی را به دنبال دارد.
وی تاکید کرد: باید والدین فرزندان خود را با فرصت ها و آسیب های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آشنا کنند تا فرزندانشان ازسوی بیگانگان منحرف نشوند.