دسترسی سریع
  بازدید : 1963
تاریخ انتشار : 2 دی
A walk through weak hyperstructures (یک گشت در ابرساختارهای ضعیف)؛
انتشار پنجمین کتاب بین‌المللی دکتر دواز از سوی انتشارات معتبر ولد ساینتیفیک World Scientific
انتشار پنجمین کتاب بین‌المللی دکتر دواز از سوی انتشارات معتبر World Scientific
دکتر بیژن دواز استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد اخیرا پنجمین کتاب بین‌المللی خود را با عنوان A walk through weak hyperstructures (یک گشت در ابرساختارهای ضعیف) را مشترکا با ریاضیدانی یونانی در انتشارات World Scientific به چاپ رساند.
مدیر امور پژوهشی دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت: ابرساختارهای جبری به عنوان تعمیمی از ساختارهای جبری در سال ۱۹۳۴ ازسوی مارتی (ریاضیدان فرانسوی) معرفی شدند و پس از آن ازسوی پژوهشگران بسیاری مورد بررسی قرار گرفتند. این کتاب جدید به بررسی ابرساختارهای جبری ضعیف اختصاص دارد.
دکتر سعید علیخانی گفت: کتاب با برخی تعاریف و نتایج اساسی شروع و سپس این نتایج، در مدل سازی پدیده های مختلفی به کار گرفته می شوند. در پایان کاربردهایی از این ابرساختارها در علوم طبیعی (شیمی، فیزیک و زیست شناسی) آورده شده است.

وی تصریح کرد: پشتکار دکتر دواز در دنیا مثال زدنی است و واقعا الگویی بسیار عالی برای سخت کوشی، نظم، تواضع، اخلاق، پشتکار و اراده است. این استاد و پژوهشگر برتر، نمونه کم نظیری است که در گرایشهای بین رشته ای مقاله های با کیفیت نوشته است و با ریاضیدانان بسیاری در خارج کشور همکاری دارد. وی بالغ بر ۶۰۰ مقاله بین المللی به چاپ رسانده که دارای شاخص اچ ۴۶ هستند که بالاترین شاخص اچ را در بین استادان دانشگاه یزد و حتی تمام استادان ایران دارند و بواقع مثالی از یک پژوهشگر عاشق است که اکثر اوقات زندگی اشان را با پژوهش گذرانده است. دکتر دواز افتخاراتی چون، پژوهشگر برتر کشوری، استاد نمونه کشوری و دانشمند پر استناد را در کارنامه درخشان خود دارد.
وی اظهار کرد: از استاد دکتر بیژن دواز که از صاحبنظران و پیشروان علم ابرساختارهای جبری در دنیاست، پیش از این چهار کتاب انگلیسی زبان با مشخصات زیر منتشر شده است:
Hyperring theory and applications, International Academic Press, USA, 2008
Polygroup theory and related systems, World Scientific Publication, 2012
Fuzzy Algebraic Hyperstructures, Springer, 2015
Semihypergroup theory, Elsevier, 2016
وی با اشاره به اینکه دکتر دواز در در هفته پژوهش و فناوری امسال به عنوان پژوهشگر شاخص و تاثیر گذار دانشگاه یزد انتخاب شد ابراز امیدواری کرد: پشتکار، نظم، عشق و علاقه به یادگیری، تواضع و بسیاری از خصوصیات برجسته این ریاضیدان سرلوحه جوانان این مرز و بوم و پژوهشگران قرار گیرد.