لینک های ضروری
  بازدید : 621
تاریخ انتشار : 15 دي
در دانشگاه یزد برگزار شد؛
برگزاری سه کارگاه تخصصی با حضور عضو هیات علمی دانشگاه لولئا (Lulea) سوئد
برگزاری سه کارگاه تخصصی با حضور عضو هیات علمی دانشگاه لولئا (Lulea) سوئد
به همت هسته پژوهشی عناصر راهبردی پژوهشکده فناوری های معدنکاری و با همکاری دانشکده مهندسی معدن و متالورژی و انجمن علمی مهندسی معدن دانشگاه یزد سه کارگاه تخصصی با حضور دکتر سعید چهره چلگانی عضو هیات علمی دانشگاه لولئا (Lulea) سوئد در تالار مرحوم دکتر دهقانی دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش دریافتی از پژوهشکده فناوری‌های معدنکاری دانشگاه یزد در کارگاه " فرآوری عناصر نادرخاکی" که روز سه‌شنبه ۱۱ دی ماه با حضور جمعی از اعضای هیات علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های مختلف و همچنین تعدادی از کارشناسان معادن و کارخانه های فراوری مواد معدنی استان برگزار شد، اهمیت و ضرورت توجه به عناصر نادرخاکی و کاربردهای جدید این عناصر و روش‌های شناسایی آنها مورد بحث قرار گرفت.
 
در کارگاه "روش‌های نوین آنالیز سطح" که عصر همان روز برگزار شد، موضوع روش های نوین آنالیز سطح با استفاده از TOFSIMS و XPS مورد بحث قرار گرفت. مقایسه روش های آنالیز مرسوم برای آنالیز سطح ذرات و مزایای روش جدید( زمان پرواز امپدانس اسپکترومتری یونی ثانویهTOFSIMS (Time Of Flight Secondary Ion Mass Spectrometry از جمله موارد بیان شده در این کارگاه بود.
در این کارگاه همچنین مثالی از یک تحقیق که با استفاده از این روش آنالیز، موفق به شناسایی دقیق علل پدیده های شیمی فیزیکی سطحی ذرات شده بود، بیان شد.
این گزارش می‌افزاید: سومین کارگاه نیز با عنوان کارگاه مقاله نویسی ازسوی این استاد جوان و محقق برجسته بین المللی صبح چهارشنبه ۱۲ دیماه در محل سالن کنفرانس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یزد برگزار شد.
از مهمترین محورهای این کارگاه می‌توان به انواع مقالات علمی، ساختار و اجزای یک مقاله علمی، روش نگارش هر یک از بخش های یک مقاله، ترفند هایی برای جلوگیری از مطرح شدن بحث سرقت علمی (Plagiarism) در مقاله، مراحل ارسال یک مقاله علمی، ترفندهایی که باید در ارسال اجزای مقاله رعایت شود، مراحل بررسی یک مقاله در مجلات معتبر بین المللی، نحوه تیم سازی و کارگروهی برای نوشتن مقالات علمی، معرفی مقالات مروری و روش تهیه مقالات مروری اشاره کرد.
 
شایان ذکر است دکتر سعید چهره چلگانی دانشیار فراوری مواد معدنی در دانشگاه لولئا سوئد و استاد مدعو در دانشگاه میشیگان امریکا است. وی کارشناسی مکانیک را در ایران، دوره کارشناسی ارشد فراوری مواد معدنی را در دانشگاه کنتاکی آمریکا و دکتری تخصصی فراوری مواد معدنی را در دانشگاه وسترن کانادا اخذ نموده است. وی عضو گروه ویراست (Editorial Board Member-Journal reviewer ) الزویر (Elsevier) بوده و دارای همکاری های گسترده علمی و تحقیقاتی با معادن جهان و موسسات برتر تحقیقاتی از جمله موسسه هلمهولتز آلمان است.