لینک های ضروری
  بازدید : 1174
تاریخ انتشار : 15 دي
با موفقیت؛
اولین دانشجوی دکترای بیابان زدایی دانشگاه یزد از پایان نامه خود دفاع کرد
اولین دانشجوی دکترای بیابان زدایی دانشگاه یزد از پایان نامه خود دفاع کرد
مطهره اسفندیاری دانشجوی دکترای بیابان زدایی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد از پایان نامه خود با عنوان "بررسی نقش کمربند سبز کنار جاده ای مسیر دشت یزد- اردکان در کاهش غبار ریزشی و جذب برخی از عناصر سنگین" با موفقیت دفاع کرد.
به گزارش دریافتی از دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد دکتر حمید سودایی زاده رییس این دانشکده و استاد راهنمای پایان نامه مذکور در خصوص اهمیت و هدف از انجام آن گفت: یکی از مهمترین آلاینده های هوای شهر یزد ذرات معلق است که مهمترین منابع ایجاد آن طوفان های گرد و خاک، فعالیت صنایع و کوره های اجرپزی است که در مجاورت شهر قرار دارند.
وی افزود: رشد سریع صنایع نظیر صنعت فولاد، ازدیاد وسایل نقلیه، عدم ارتقای وضعیت ترافیک شهر و اقلیم بیابانی این منطقه نیز باعث تشدید میزان ورود حجم ریزگردهای الوده به شهر یزد شده است.

 
وی ادامه داد: گرد و غبارهای بیابانی حاوی مقادیر زیادی از عناصر مختلف از جمله فلزات سنگین هستند که باعث ایجاد مشکلات متعدد بر موجودات زنده بخصوص انسان می‌شوند.
وی با اشاره به راه حل های موجود برای کاهش آلودگی محیط زیست شهری گفت: کاشت درختان و درختچه ها برای کاهش آلودگی بسیار مفید است. گیاهان سبز به عنوان یک فیلتر موجب جذب و انباشت آلاینده های هوا شده و در جهت کاهش سطح آلودگی در محیط نقش مهمی را ایفا می کنند.
دکتر سودایی‌زاده خاطر نشان کرد: هدف از انجام این تحقیق بررسی تاثیر کمربند سبز احداثی در حاشیه بزرگراه یزد در کاهش غبار ریزشی و جذب برخی عناصر سنگین و معرفی گونه های مناسب با توانایی بالا تر در کاهش گرد و غبار و آلاینده ها است.
 
وی یادآور شد: نتایج این پژوهش نشان داد که کمربند سبز می تواند گرد و غبار ریزشی را به میزان ۴۷ درصد کاهش داده و درختان کاشت شده در مجاورت بزرگراه عناصر سنگین را بطور معنی داری بیش از درختان منطقه غیر آلوده در اندام های خود جذب نموده و منجر به کاهش غلظت این مواد در ذرات گرد و خاک می شوند. همچنین با توجه به اینکه عکس العمل درختان مختلف در جذب عناصر سنگین یکسان نبوده باید در گسترش آتی کمربند سبز شهر یزد از گونه های درختی مناسب استفاده نمود.
به گفته وی نتایج این تحقیق می تواند در راستای تعامل دانشگاه یزد و دستگا های اجرایی، ازسوی اداره کل منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد مورد استفاده کاربردی قرار گیرد.
شایان ذکر است: در انجام این پایان نامه زنده یاد دکتر محمد حسین حکیمی میبدی عضو هیات علمی فقید دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و دکتر محمد حسین مختاری عضو دیگر این دانشکده همکاری داشته و پذیرش ۳ مقاله علمی پژوهشی و ۵ مقاله کنفرانسی از دستاوردهای این تحقیق بوده و چندین مقاله دیگر نیز در حال داوری است.