لینک های ضروری
  بازدید : 1027
تاریخ انتشار : 24 دي
به همت دانشکده علوم ریاضی و مرکز مدل سازی ریاضی؛
آغاز به کار اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی در دانشگاه یزد
آغاز به کار اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی در دانشگاه یزد
اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی به همت دانشکده علوم ریاضی و مرکز مدل سازی ریاضی با حضور جمعی از استادان، دانشجویان و پژوهشگران و محققان داخلی و خارجی روز یکشنبه 24 دیماه در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.
جایگاه علوم ریاضی در چرخه کاربردی علوم
در ابتدای این نشست دکتر محمد صالح اولیاء رییس دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت کاربردی کردن علوم گفت: مسئله اصلی در این رابطه این است که نقش تحقیقات علوم ریاضی در چرخه تحقیقات کاربردی چیست؟ آیا باید تقاضاهایی برای این حوزه به دانشمندان علوم ریاضی داده شود تا براساس آن تقاضا موضوعات پژوهشی را انتخاب کنند و یا جدا از جریانات علوم کاربردی، علوم ریاضی به طور مستقل مسیر خود را برای کاربردی شدن طی کند؟
وی افزود: باتوجه به تحولاتی که در دنیای علم و فناوری رخ می‌دهد باید به این مساله که جهت گیری علوم ریاضی به چه صورت باید باشد و اینکه چه شاخه‌هایی از این علوم را باید توسعه دهیم توجه کنیم و در کنار آن سهمی که ایران و دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه یزد باید داشته باشند را تعیین کنیم.
 
وی همچنین با اشاره به محدودیت منابع در کشور، پراکنده کارکردن در حوزه‌ها و همگرا نبودن را روشی غیرمفید توصیف کرد و افزود: ما باید در راستای تقویت حوزه‌ها و محورهایی که دارای مزیت هستیم حرکت کنیم و جهت‌گیری‌ها و گرایش های علوم ریاضی را شفاف کنیم.
دکتر اولیاء در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت پذیرش دانشجو و شرایط بازار کار در رشته های علوم ریاضی، بر ضرورت پژوهش در آموزش علوم ریاضی تاکید کرد و افزود: ما باید به این مساله که آیا اثربخشی لازم در آموزش ما وجود دارد یا نه و اینکه چقدر آموزش ریاضی در کشور می‌تواند موثرتر باشد را به عنوان یک مساله تعریف کنیم و از طریق تحقیق و پژوهش به دنبال راه حل باشیم تا بتوانیم یک جامعه منطقی پرورش دهیم.
وی با اشاره به اهمیت آموزش ریاضی در همه رشته‌ها گفت: آموزش درست علوم ریاضی و نهادینه شدن آن موجب درست فکر کردن و تصمیم گیریهای منطقی بین افراد یک جامعه می‌شود و امید است این کنفرانس فرصت خوبی برای حل دغدغه‌های موجود در این علوم باشد.

گزارش علمی کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی
در ادامه آیین افتتاحیه این کنفرانس دکتر محمدعلی ایرانمنش عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد و دبیر این کنفرانس ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان و حضار به ارائه گزارش علمی این رویداد پرداخت.
وی با قدردانی از حامیان برگزارکننده کنفرانس از جمله معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری یزد، سرپرست بانک تجارت استان یزد و پارک علم و فنآوری یزد گفت: بالغ بر ۱۷۰ خلاصه مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که پس از ارزیابی‌های تخصصی ۱۲۰ خلاصه مقاله در قالب ارائه شفاهی و پوستر پذیرفته شد.
دکتر ایرانمنش افزود: در این رویداد که تا ۲۸ دی ماه ادامه دارد به غیر از ایران از ۱۰ کشور دیگر نیز پژوهشگران و محققان به ارائه دستاوردهای پژوهشی خود خواهند پرداخت.