لینک های ضروری
  بازدید : 580
تاریخ انتشار : 2 بهمن
در حاشیه برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی؛
برگزاری نشست هم اندیشی در مورد ارتقا جایگاه و فعالیتهای مرکز تحقیقاتی مدلسازی ریاضی در پردیس مهریز
برگزاری نشست هم اندیشی در مورد ارتقا جایگاه و فعالیتهای مرکز تحقیقاتی مدلسازی ریاضی در پردیس مهریز
در حاشیه برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی، با توجه به تصویب راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی مدلسازی ریاضی از سوی هیات امنای دانشگاه، نشست هم‌اندیشی شورای مشورتی پیرامون راه‌اندازی این مرکز با همکاری دفتر همکاری های علمی و بین المللی درپردیس مهریز دانشگاه یزد برگزار شد.
در ابتدای نشست، دکتر بمانعلی دهقان منگابادی رییس پردیس مهریز دانشگاه یزد ضمن خیر مقدم به میهمانان، توضیحات مبسوطی در خصوص تاریخچه پردیس مهریز، رشته‌های آموزشی، تعداد دانشجویان آن، امکانات موجود و همچنین نکاتی پیرامون بانی مرکز مهریز ارائه نمود.
در این شورای مشورتی ۱۹ نفر از استادان برجسته علوم ریاضی از ایران و کشورهای آلمان، استرالیا، لهستان، سوئیس، هلند، صربستان و فرانسه به همراه مسئولینی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه یزد حضور داشتند که به بحث و گفتگو پیرامون پیشرفت های اخیر در علوم ریاضی پرداختند.
دکتر محمدعلی ایرانمنش معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد و دبیر کنفرانس مذکور از دیگر اهداف این نشست را مذاکراتی در خصوص ارتقا جایگاه و فعالیتهای مرکز و همچنین انتخاب اعضای بین المللی برای مرکز عنوان کرد و افزود: این مرکز کار خود را روی سه گروه ۱) گراف، ساختارهای جبری و کاربردها ۲) مدلسازی و تحلیل ریاضی و ۳) تحلیل و مدلسازی سیستم های مهندسی آغاز کرده است و از محققان خارجی مدعو کنفرانس دعوت کرد که عضو مرکز شده و ضمن همکاری با این مرکز، نظرات و دیدگاههای خود را بیان نمایند.
 
در ادامه دکتر فرهاد ارباب، محقق و پژوهشگر حوزه علوم کامپیوتر در دانشگاه لایدن هلند به لزوم گزینشی عمل کردن و تمرکز بر یک موضوع و حوزه خاص از علوم ریاضی اشاره کرد.
وی در پاسخ به چرایی تاسیس این مرکز گفت: عمده هدف راه اندازی این مرکز باید در راستای ایجاد زمینه همکاری بین کشورهای مختلف برای برطرف کردن موانع، شناسایی محققان و استفاده از آنها در ایران و کشورهای دیگر باشد که در نهایت منجر به تحقق همکاری های سازمانی و اساسی شود.
وی با اشاره به وضعیت علوم ریاضی در ایران، این کشور را دارای محققان، استادان و دانشجویان خوبی در زمینه علوم ریاضی دانست و گفت: ایران در برخی از گرایشهای علوم کامپیوتر دارای ضعف‌هایی است و صرفا چند گرایش محدود در علوم کامپیوتر، رشد خوبی پیدا کرده است. ایشان عقیده داشتند که باید حداکثر تلاش خود را انجام دهیم تا نواقص را برطرف کنیم.
دکتر علی قدسی استاد آمارمحاسباتی دانشگاه واترلو کانادا در این نشست با پراهمیت خواندن همه گرایش های علوم ریاضی گفت: با راه ‌اندازی مرکز تحقیقاتی در مدلسازی علوم ریاضی به جای تمرکز بر روی یک موضوع باید به همه شاخه های این حوزه از علوم متمرکز شویم.
وی همچنین خواستار در نظر گرفته شدن همکاری های علمی برای دانشجویان دکترا و برگزاری نشست ها و استفاده از بورسیه های مختلف شد و اظهار داشت: همکاری ها ابتدا باید به صورت غیر رسمی شکل گیرد و کم کم به صورت رسمی و جدی دنبال شود و بحث نظارت نیز در این میان حائز اهمیت است.
دکتر مرجان سیرجانی عضو هیات علمی دانشگاه مالاردالن سوئد نیز خواستار تمرکز روی موضوعاتی خارج از ریاضی محض اما مرتبط با این حوزه شد.
در ادامه این نشست دکتر سعید علیخانی مدیر امورپژوهشی دانشگاه یزد و استاد دانشکده علوم ریاضی این دانشگاه ضمن تایید صحبتهای آقای دکتر ارباب مبنی بر تقویت همه جانبه گرایشهای علوم کامپیوتر در ایران، خواستار تقویت این حوزه و رفع نواقص و موانع آن شد.
 
وی یکی از راههای تقویت را استفاده از استادان وابسته در این حوزه ها در دانشگاه یزد و تبادل استاد و دانشجو به دانشگاههای به نام در این گرایشها دانست. مقرر شد فرم های استادان وابسته برای برخی از این میهمانان خارجی ارسال گردد تا از وجودشان کمال استفاده گردد.
در ادامه دکتر شریل الیزابت پرگر استاد و دانشمند سال ۲۰۰۹ کشور استرالیا نیز قابلیت دید، هویت و شناسایی، عملی کردن کارها، تعامل داخلی و ایجاد یک کانال ارتباطی دو طرفه را برای برگزاری نشست ها و ایجاد زمینه برای مباحثه و برطرف کردن مشکلات و نواقص لازم و ضروری دانست.
دکتر محمد علی حداد رییس دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه یزد نیز شروع همکاری های غیر رسمی بین اعضای هیات علمی و گسترش این همکاری ها را به صورت رسمی در کنار انتخاب موضوعات مناسب و انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک را گامهایی بسیار لازم و ضروری برای برقراری همکاری های گسترده و مفید دانست.
دکتر محمدرضا درفشه استاد باسابقه ریاضی دانشگاه تهران نیز با اشاره به برگزاری این کنفرانس به شیوه ای خوب و مناسب و ضرورت ایجاد مرکز تحقیقاتی در مدلسازی علوم ریاضی در یزد، خواستار ارتباطات بیشتر بین المللی دانشکده و مرکز شد.
وی که از اعضای هیات تحریریه نشریه علمی پژوهشی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد است، خواستار ارسال مقالات متخصصان حاضردر این نشست به ژورنال ریاضی دانشکده علوم ریاضی به نام Algebraic Structures and Their Applications شدند تا انشاا... جز نشریات مطرح در شاخه جبر گردد.
در این نشست دکتر حسن کلاته رییس همکاری های دوجانبه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تشریح ساختار علم و فناوری در ایران پرداخت و گفت: ما در ایران سه نهاد متولی علم و فناوری و پژوهش داریم که عبارتند از؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری.
وی وجود بیش از ۲۸۰ دانشگاه دولتی و نزدیک به ۲۰۰۰موسسه آموزش عالی و مرکز پژوهشی را حاصل تعامل هر سه نهاد به ویژه وزارت علم و فناوری عنوان کرد. وی همچنین به تردد نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از اعضای هیات علمی، استادان و پژوهشگران غیر ایرانی به داخل ایران و پژوهشگران و محققان ایرانی به خارج از کشور در راستای همکاری های بین‌المللی، تعامل و بحث و گفتگو اشاره کرد.
دکتر کلاته گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ پروژه مشترک تحقیقاتی بین دانشگاه های ایرانی و خارجی به ویژه دانشگاههای کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتریش، سوئیس، هند، مجارستان و کشورهای دیگر در حال انجام است.
وی همچنین تاسیس مراکزی در راستای مدیریت و تعاملات علمی و بین المللی بین ایران و کشورهای دوست را از سیاست ها و برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانست.
وی یادآور شد درحال حاضر مذاکراتی با کشور آلمان برای تاسیس مرکز علم و فناوری در آلمان آغاز شده که مراحل پایانی خود را طی می‌کند که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد تاسیس مراکز مختلف علم و فناوری در خارج از کشور باشیم.
دکتر بیژن دواز، استاد و محقق برجسته دانشکده ی علوم ریاضی دانشگاه یزد، نیز در این نشست خاطر نشان کرد، بهتراست بین شاخه های موجود در علوم ریاضی و بویژه ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر مرز مشخصی قائل نشویم.
 
وی افزود که دانشکده ی علوم ریاضی دانشگاه یزد با داشتن چهار گروه آموزشی ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آمار و علوم کامپیوتر فعالیت های بین المللی زیادی داشته است و برخی از اعضای هیات علمی دانشکده ی ریاضی عضو هیات تحریریه نشریات بین المللی ریاضی در دنیا هستند که این خود نشان از پتانسیل بالای دانشکده برای حضوری پر رنگتر در جوامع بین المللی است.
در پایان دکتر ایرانمنش ضمن قدردانی از نظرات بیان شده در این نشست ابراز امیدواری کرد که با کمک و حمایتهای مادی و معنوی شاهد ارائه فعالیتهایی مطلوب از مرکز باشیم.
بازدید از قسمتهای مختلف پردیس مهریز و باغ پهلوان پور مهریز پایان بخش این نشست چند ساعته بود.