لینک های ضروری
  بازدید : 1127
تاریخ انتشار : 3 بهمن
رییس دانشگاه یزد:
حل مسایل جامعه نیازمند مهارت‌های مهندسی صنایع است
حل مسایل جامعه نیازمند مهارت‌های مهندسی صنایع است
دکتر محمدصالح اولیاء امروز چهارشنبه سوم بهمن‌ماه در آیین افتتاح پانزدهیمن کنفرانس بین المللی صنایع در دانشگاه یزد گفت: بسیاری از مسایلی که در جامعه با آن مواجه هستیم به شدت نیازمند مهارت‌های مهندسی صنایع است به طوری که با حداکثر استفاده از قابلیت‌های این رشته می‌توان در عرصه‌های مختلف پیشتاز شد.
رییس پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع با اشاره به توانمندی‌های استان یزد در بسیاری از شاخص‌ها گفت: خوشبختانه استان یزد در بسیاری از شاخص‌ها در سطح کشور از رتبه‌های خوبی برخوردار است. وی افزود: رتبه دوم در توسعه انسانی، رتبه سوم در شاخص سهولت کسب و کار، رتبه چهارم شاخص توسعه فناوری اطلاعات، رتبه دوم در معادن، رتبه چهارم صنعت و رتبه سوم گردشگری با توجه به ثبت به عنوان میراث جهانی بستر مناسبی را فراهم آورده‌است که رشته مهندسی صنایع بتواند در استان یزد بسیار مؤثر و مفید ایفای نقش کند.
وی همچنین به شاخص‌های دیگری مانند قبولی‌های کنکور سراسری و نسبت نخبگان به جمعیت اشاره کرد و افزود: مهندسی صنایع باید از تمام این توانمندی‌ها حداکثر استفاده را ببرد.
 
دکتر اولیاء با اشاره به حضور بیش از ۱۴ هزار دانشجو در دانشگاه یزد، خاطرنشان کرد: دانشگاه یزد به رغم جوان بودن و این که امسال سی‌امین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد، تاکنون دستاوردهای چشمگیری در عرصه‌های ملی و بین‌المللی کسب کرده است که از آن جمله می‌توان به پیوستن این دانشگاه به جمع ۲۰۰ دانشگاه جوان برتر دنیا اشاره کرد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت مسئولیت‌ اجتماعی دانشگاه‌ها در کشور، یکی از مهمترین چالش‌های مهندسی صنایع را چالش هویتی این رشته عنوان کرد و افزود: در اندیشه بسیاری از مهندسان حاذق صنایع این سؤال اساسی مطرح است که آیا می توانیم یک هویت مستقل را برای مهندسان این حرفه تعریف کنیم؟ یا خیر. از سوی دیگر تردید مهمی نیز در اولویت‌بخشی میان مهارت‌های نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد.به گفته وی، این تردید باعث‌شده که متخصصان این رشته نتوانند بسادگی به این پرسش پاسخ دهند که به تکنیک‌های کمی بیشتر نیازمندیم یا به مهارت‌های کیفی؟
 
دکتر اولیاء انعطاف‌پذیری و درک شرایط روز جامعه را از پیش‌شرط‌های لازم برای تقویت جایگاه این رشته، عنوان کرد و افزود: بهره‌برداری از مزیت‌های مهندسی صنایع از جمله بهینه‌سازی، تفکر سیستمی و نگاه جامع و فرایندی به موضوعات، این امکان را فراهم‌ می‌کند تا با ورود این رشته به مسایل جامعه، راه حل‌های بهتر و مؤثرتری یافت شود.
دکتر اولیاء ابراز امیدواری کرد: نتایج و دستاوردهای این کنفرانس دو روزه در دانشگاه یزد برای حرفه مهندسی صنایع کشور قابل توجه و موثر باشد.
رئیس پانزدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در پایان از تمامی عوامل برگزاری این کنفرانس به ویژه استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه یزد قدردانی کرد.