لینک های ضروری
  بازدید : 2103
تاریخ انتشار : 4 بهمن
با معرفی نفرات برتر؛
پایان کار پانزدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در دانشگاه یزد
پایان کار پانزدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در دانشگاه یزد
مراسم پایانی پانزدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع روز پنجشنبه 4 بهمن ماه با معرفی نفرات برتر و با حضور جمعی از استادان، محققین، پژوهشگران داخلی و خارجی در دانشگاه یزد برگزار شد.
رشته مهندسی صنایع: گذشته، حال و آینده
در این مراسم دکتر محمد مدرس یزدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت علمی وابسته دانشگاه یزد به تشریح روند شکل گیری، رشد و گسترش رشته مهندسی صنایع پرداخت.
وی با اشاره به ۵۰ سالگی رشته مهندسی صنایع در ایران و ۱۱۰ سالگی این رشته در جهان گفت: دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه شریف اولین دانشکده مهندسی صنایع در ایران بود که در سال ۱۳۴۷ در ایران به پیشنهاد رییس وقت دانشگاه دکتر امین و به ریاست مرحوم دکتر صفائیه تأسیس شد.
وی ادامه داد: زمانی که این پیشنهاد مطرح شد قرار بود دانشکده ای با نام مدیریت مهندسی تاسیس شود زیرا هنوز درک و شناختی نسبت به رشته مهندسی صنایع در ایران وجود نداشت و نسل اول استادان این دانشکده در ایران نیز عموما تحصیلات مهندسی صنایع نداشتند.
 
دکتر مدرس یزدی تصریح کرد: عدم وجود رشته مهندسی صنایع به معنای این نیست که مفاهیم و موضوعات مرتبط با این رشته پیش از تاسیس در جهان وجود نداشته است بلکه به این معناست که حوزه ای علمی و آکادمیک به معنای امروزی آن در جهان به صورت دانشکده ها و کالج ها وجود نداشته است.
وی در ادامه سخنان خود به نقش رشته مهندسی صنایع در انتقال مفاهیم اشاره کرد و گفت: برخی مفاهیم که امروزه در جامعه رواج پیدا کرده اند هویت و وجود خود را مدیون رشته مهندسی صنایع هستند که مفهوم بهینه سازی از آن دسته است و این مفاهیم علاوه بر کمک به پویایی رشته مهندسی صنایع توانسته اند رشته های دیگر مطالعاتی را نیز غنی تر کنند.
وی همچنین وجه تمایز رشته مهندسی صنایع نسبت به سایر رشته های مهندسی را در جامعیت آن دانست و از قابلیت این رشته برای ایجاد ارتباط بین دیگر رشته های مهندسی خبر داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشد و گسترش این رشته مطالعاتی به نگرانی ها و چالش های پیش روی این رشته اشاره کرد و گفت: این مسئله که رشته مهندسی صنایع رشد و پیشرفت خوبی داشته است واقعیتی غیرقابل انکار است اما اکنون نیاز به ایجاد تغییرات جدی در حوزه آموزش، پژوهش و کارآفرینی در این رشته مطالعاتی هستیم تا بتوانیم پویایی و تداوم این رشته را تضمین کنیم.
وی عدم ارتباط با صنعت به صورت جامع و مثمرثمر، رشد بی رویه پذیرش دانشجو و ماندن در مباحث و موضوعات سنتی را از چالش های پیش روی این رشته برشمرد.
 
محورهای ۱۵ امین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع
در این مراسم همچنین دکتر یحیی زارع مهرجردی عضو هیات علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه یزد و دبیر علمی کنفرانس به تبیین محورها و ابعاد مختلف این رویداد پرداخت.
وی محور اصلی این کنفرانس را ابزارها و رویکردهای مهندسی صنایع در پایداری سیستمها دانست و گفت: در این رویداد ۱۲ محور فرعی نیز وجود داشت که سه محور آن به مباحث استانی، مباحث مربوط به دولت جمهوری اسلامی ایران و مباحث جهانی مربوط بودند.
دکتر زارع مهرجردی معرفی و تقویت گردشگری و بوم گردی را در محور استانی سرآغازی برای پژوهش های بیشتر در این حوزه دانست و اظهار داشت: در بحث مرتبط با دولت اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای داخلی مطرح شد و در مباحث جهانی نیز پایداری سیستم ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
وی در ادامه به ارائه گزارشی از این رویداد پرداخت و گفت: در این کنفرانس ۵۴۶ مقاله دریافت شد که از این تعداد ۱۵۷ مقاله برای ارائه شفاهی و تعداد ۲۱ مقاله نیز به صورت انگلیسی پذیرفته شده و تعداد ۲۹۶ مقاله به صورت پوستر ارائه شده است.
 
وی شفاف سازی تمام عملیات و گامهای برگزاری این رویداد به ویژه در مباحث داوری مقالات، معرفی محور پایداری سیستم ها برای اولین بار در رشته مهندسی صنایع، معرفی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای داخلی را از ویژگی های بارز این کنفرانس دانست.
وی انتخاب مقالات برتر و هماهنگی برای انتشار مقالات در مجلات معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را از دیگر اقدامات این کنفرانس برشمرد.
در این مراسم دکتر داوود شیشه بری دبیر اجرایی کنفرانس، دکتر محمدرضا زارع بنادکوکی مسئول دبیرخانه علمی و دکتر مجید شخصی نیایی نایب دبیر کنفرانس نیز طی سخنان کوتاهی به تقدیر از عوامل اجرایی و دست اندرکاران این رویداد پرداختند.
دکتر مهدی سیف برقی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و دبیر ۱۶ امین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که سال آینده در دانشگاه الزهرا برگزار خواهد شد نیز طی سخنان کوتاهی به تبیین محورها و برنامه های آتی این رویداد پرداخت.
رونمایی از کیک ۵۰ سالگی رشته مهندسی صنایع، گرفتن عکس یادگاری و تجلیل از مقالات برتر و سه حامی مالی این کنفرانس، شرکت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، شرکت اویکو و شرکت اکسیر فرآیند آسیا از دیگر برنامه های این مراسم بود.