لینک های ضروری
  بازدید : 433
تاریخ انتشار : 21 بهمن
یکشنبه ۲۱ بهم‌ماه؛
برگزاری نخستین کارگاه بین المللی معماری خشتی در دانشگاه یزد/ با حضور کارشناسان داخلی و خارجی
برگزاری نخستین کارگاه بین المللی معماری خشتی در دانشگاه یزد/ با حضور کارشناسان داخلی و خارجی
نخستین کارگاه بین المللی معماری خشتی، شهر میراث جهانی یزد: مشکلات و چالش‌های حفاظت با حضور جمعی از مسئولان، استادان و کارشناسان حوزه معماری از ۱۲ کشور دنیا روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.
دکتر رسول وطن‌دوست مدیر این کار گاه در مراسم افتتاحیه گفت: اسم کارگاه با این نیت و هدف به عنوان نخستین کارگاه بین المللی معماری خشتی انتخاب شده است، که نخستین قدم در راه نسبتا طولانی است که افق بسیار دور را می‌بیند و آن افق بسیار دور تلاش در جهت کمک به معرفی و در نتیجه حفاظت همه جانبه ارزش‌های شهر جهانی یزد است.
وی تصریح کرد: از زمان برگزاری نخستین و دومین کنگره بین المللی معماری خشتی در یزد نزدیک به ۴۰ سال می‌گذرد یعنی یزد آغازگر یک حرکت جهانی در معماری خشتی در جهان بود و همین کنگره‌ها منجر به برگزاری کنگره‌های دیگر شد.
وی یادآور شد:در این کنگره ۱۶ شرکت‌کننده از کشورهای مختلف جهان از جمله فیلیپین، افغانستان، لبنان، کویت، اردن، پرتغال، الجزایر و آلمان حضور دارند که امیدوارم باحضور کارشناسان داخلی و خارجی کارگاه موفق و سازنده‌ای برگزار کنیم و بتوانیم ارزش‌های شهر جهانی یزد را به جهانیان معرفی کنیم.
 
معماری خشتی یک منظومه فکری را در بر دارد
دکتر کاظم مندگاری دبیر این کارگاه ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: تکرار بعضی ارزش‌ها و حقیقت‌هایی که در معماری خشتی وجود دارد خود به منزله حفاظت از این ارزش‌ها است.
وی افزود: معماری خشتی به صرف اینکه یک مصالح ساختمانی برای بناکردن یک ساختمان است محدود نمی‌شود بلکه یک منظومه فکری را با خود دارد که علاوه بر جنبه‌های فنی و ساختمانی به جنبه‌های مفهومی و معنایی نیز می‌پردازد که مجموعه بناهای تاریخی یزد و جهان را شکل داده است.
وی تصریح کرد: این ارزش‌ها و معانی که در معماری خشتی وجود داشته و باور این ارزش‌ها باعث شده که ما نزدیک به ۳۰ سال پیش همزمان با شکل‌گیری دانشگاه یزد در این فضای فرهنگی معماری خشتی رشته معماری و دانشکده هنر و معماری را تاسیس کنیم و این امر نشان‌دهنده باوری بود که مسئولان دانشگاه نسبت به ارزش‌ها و مفاهیم نهفته در این معماری داشتند.
 
دکتر مندگاری اظهار کرد: دانشکده هنر و معماری یزد به عنوان اولین دانشکده معماری خارج از پایتخت بر این باور شکل گرفت که دانشجوی معماری باید در فضای معماری خشتی نفس بکشد و از دانش ضمنی که در این معماری وجود دارد بهره برد و تاکنون دانشجویان زیادی از این دانشکده تربیت شدند که قطعا تاثیر بسزایی در شهر تاریخی یزد داشتند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تا کنون آسیب‌های انسانی و طبیعی بر بافت تاریخی یزد و معماری خشتی وارد شده است اما در عین حال جبهه ای پویا و مقاوم در مقابل این آسیب‌ها وجود داشته که سعی کرده است این بافت را حفاظت کند و ارزش‌ها را در مقیاس جهان مطرح کند.
 
وی افزود: این کارگاه اگر بخواهد به حقیقت و ذات معماری خشتی بپردازد قطعا به خشت به عنوان یک مصالح ساختمانی و یا یک شی تاریخی و یا رویکرد نوستالژیک بسنده نخواهد کرد. حقیقتی در خشت وجود دارد که به فرهنگ این سرزمین آمیخته است و این انتظار می‌رود که در این کارگاه تاملی بر روی این مفاهیم صورت گیرد.
دکتر مندگاری با اشاره به ورود شهرداری یزد به عرصه علمی حفاظت بناهای خشتی گفت: این مهم نشان‌دهنده نوع نگاه و رویکردی است که شهرداری هم برای مدیریت شهری و شهروندان در این عرصه نشان خواهد داد.
شایان ذکر است این کارگاه ۲۱ تا ۲۷ بهمن‌ماه با همکاری دانشگاه یزد،‌ شهرداری یزد، سازمان‌های یونسکو، ایکروم (مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی و ایکوموس (شورای بین المللی ابنیه محوطه‌ها) در دانشگاه یزد برگزار می‌شود.