لینک های ضروری
  بازدید : 349
تاریخ انتشار : 21 بهمن
رییس دانشگاه یزد؛
فرهنگ به مثابه هوا برای تنفس جامعه
فرهنگ به مثابه هوا برای تنفس جامعه
رییس دانشگاه در نشست با کارکنان معاونت فرهنگی و اجتماعی نسبت فرهنگ به جامعه را مانند نسبت هوا برای تنفس انسان دانست و خواستار توجه بیشتر به مقوله فرهنگ و موضوعات فرهنگی شد.
دکتر محمدصالح اولیاء در ابتدای سخنان خود با اشاره به تلاش های مثبت صورت گرفته در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه یزد با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در سطوح مختلف، عملکرد مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی را خوب و قابل قبول دانست.
ریس دانشگاه یزد با بیان اینکه فرهنگ سالم برای جامعه بسیار ضروری است اظهار داشت: اهمیت بحث فرهنگی و اقدامات فرهنگی بر کسی پوشیده نیست به نحوی که می توان فرهنگ را مانند هوا برای تنفس توصیف کرد. در هوای آلوده انسان بیمار و در هوای مناسب انسان می تواند شادابی و طروت را تجریه کند و فرهنگ نامناسب می تواند جامعه سالمی را به جامعه ناسالم و فرهنگ مناسب می تواند جامعه ناسالم با به جامعه ای مطلوب تبدیل کند.

حوزه فرهنگی و اجتماعی حوزه ای سهل و ممتنع
دکتر اولیاء در ادامه سخنان خود با اشاره به ماهیت فعالیت های مرتبط با فرهنگ و اجتماع ماهیت این حوزه ها را سهل وممتنع دانست و گفت: در نگاه اول در حوزه اقدامات و سیاست های فرهنگی و اجتماعی به نظر می رسد که هر کسی می تواند و باید در قبال مسئولیت فرهنگی و اجتماعی خود متعهد باشد. اساتید، دانشجویان و ... در رفتار و کردار خود می بایست تجلی فرهنگ و مروج فرهنگ سالم باشند. اما از سوی دیگر وقتی به حوزه سیاست گذاری و تصمیم می رسیم به وجود سازمانها و یا بخش هایی که دارای کارشناسانی خبره و صاحب نظر هستند به شدت احساس نیاز می شود.
وی لزوم بهره گیری از کارشناسان تخصصی و برنامه ریزی های اصولی را امری ضروری برای سیاست های فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: در این راستا واحد مستقلی به نام معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاهها تشکیل شده است که متولی و پیشران امور فرهنگی و اجتماعی است و به همین دلیل انتظارات از این معاونت بیشتر و فراتر از سایر واحدها و افراد است.
اهمیت عملکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی
رییس دانشگاه یزد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اهمیت اثر گذاری عملکرد بسیار بیشتر از کنش های گفتاری است گفت: برای اثر گذاری بیشترعملکرد خوب ضروری است. در این راستا برخورد با دانشجویان و سایرین به نوعی می تواند معرف ماهیت این معاونت باشد. دانشجویانی که به واحد فرهنگی و اجتماعی مراجعه می کنند اصولا دانشجویان مشتاقی هستند که باید قدر آنها را دانست و از ظرفیت آنها در امور فرهنگی و اجتماعی بهره جست.
انتظارات، وظایف و عملکرد
دکتر اولیاء افزود: انتظاراتی که از معاونت فرهنگی و اجتماعی متصور است عبارتند از؛ استاندارد بالای سطح عملکرد، برخورد خوب و مناسب با مراجعین، چابکی و انعطاف پذیری در این حوزه و نوآوری در جهت تأثیرگذاری فرهنگی.
وی رویکردهای مورد نیاز در این حوزه را رویکرد فعال به جای منفعل، بازطراحی استراتژی های فرهنگی، تعریف فرآیند ها و روندها در راستای نظم بخشیدن به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانست.
وی تصریح کرد: علاوه بر موارد ذکر شده ساختار سازمانی منعطف نیز می تواند به بهبود عملکرد واحدهای فرهنگی و اجتماعی بیانجامد. چنانچه افزایش نیروی انسانی را در سازمانی مورد توجه قرار دهیم باید بپیذیریم که با این رویکرد بوروکراسی اداری طولانی تر می شود و ساختار کوچک چنانچه منعطف و مناسب باشد بهتر می تواند عمل کند.
دکتر اولیاء دانشجویان علاقمند به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را دانشجویانی بسیار مستعد و دارای ظرفیت بالا دانست که در کنار استفاده از ظرفیت های خارج از دانشگاه می تواند منجر به تاثیرگذاری فرهنگی بالایی بشوند.
 
وی اصول مشتری مداری، سرعت عمل، ضابطه مند بودن، هدایت و جهت دهی به کارها و فعالیت ها را در مواجهه با تشکل ها و کانون ها بسیار مهم دانست.
وی همچنین اصلاح ساختار با توجه به نیازها و متناسب با حجم فعالیت ها را از اقدامات ضروری و مهم برشمرد.
دکتر اولیاء پرداختن معاونت به فرهنگ کتاب و کتابخوانی را یکی از نمونه های برخورد فعال در حوزه فرهنگ دانستند.
در این نشست دکتر علی مروتی معاون اداری و مالی دانشگاه یزد نیز با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی این حوزه را حوزه ای دغدغه مند دانست و به ارائه توضیحاتی در مورد چارت سازمانی، سختی کار و مشکلات سیستمی در این حوزه پرداخت.
دکتر محمدرضا فاضل مشاور رییس و مدیر حوزه ریاست دانشگاه نیز با تأکید بر اهمیت ترکیب نام این معاونت خواستار توجه به فعالیت های اجتماعی در کنار فعالیت های فرهنگی شد وتنظیم تقویم فرهنگی را راهی برای نظم بخشیدن به فعالیت های این حوزه برشمرد.
دکتر مندگاری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد با بیان حجم زیاد کاری که در این معاونت انجام می‌شود، بر تفاوت نوع کار حوزه فرهنگی و اجتماعی با کار حوزه آموزشی و پژوهشی تاکید کرد و گفت: در معاونت فرهنگی و اجتماعی با دانشجویان مطالبه گر و فعال و پر جنب و جوشی سروکار داریم که بخش زیادی از کارشان در خارج ساعات اداری انجام میشود و نیاز به حمایت و نظارت دارد و همین امر سختی کار این حوزه را دو چندان می‌کند.
وی اصلاح چارت سازمانی و تکمیل ساختمان جدید این معاونت را اولویت‌های پیش رو برشمرد.
دکتر ابوالفضل مرشدی مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز ضمن ارائه گزارشی از اهم کارهای انجام شده در این معاونت، اهتمام معاونت فرهنگی و اجتماعی را حرکت در راستای چشم انداز دانشگاه یعنی دانشگاه 'خلاق، دینمدار و کارآفرین' و قرار گرفتن جزء ده دانشگاه برتر کشور دانست. وی همچنین اصلاح و تسهیل فرایندها، انضباط مالی، بهره گیری هر چه بیشتر از دیدگاههای اساتید و ارتباط مؤثر با نهادهای فرهنگی و اجتماعی شهر و توجه ویژه به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و دانشگاه سبز را به عنوان برخی از راهبردهای این معاونت در سال جاری برشمرد.
در این نشست همچنین کارشناسان واحدهای مختلف معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز به ارائه توضیحاتی در مورد عملکرد واحدهای خود پرداختند.