لینک های ضروری
  بازدید : 1102
تاریخ انتشار : 19 اسفند
با هدف تعمیق ارتباط بین صنعت و دانشگاه برگزار شد؛
اولین همایش هم اندیشی پیرامون تربیت دانش آموختگان پاسخگو به نیازهای صنعت برگزار شد
اولین همایش هم اندیشی پیرامون تربیت دانش آموختگان پاسخگو به نیازهای صنعت
اولین همایش هم اندیشی با محوریت دانش اموختگان پاسخگو به نیازهای صنعت با رویکرد نقشه کشی با حضور جمعی از استادان درس نقشه‌کشی استان یزد، نمایندگان دانشگاههای استان و صنعتگران روز پنج شنبه 16 اسفند در دانشگاه یزد برگزار شد.
اهداف و ضرورت ها
دکتر قاسم امیریان رییس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد هدف از برگزاری این نشست را آشنایی با چالش هایی که صنعت با آن مواجهه است و دانشگاه تا کنون نتوانسته پاسخی برای آن ارائه کند عنوان کرد و اظهار داشت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در تربیت نیروی انسانی برای صنعت دارد و تربیت دانش آموختگانی که بتوانند پاسخگوی نیازهای صنعت باشند بسیار ضروری و حیاتی است.
دکتر امیریان افزود: برای حل چالش های بخش صنعت نیاز مبرمی به انعکاس دیدگاه ها و نظرات صنعتگران احساس می شود که در این راستا بتوان دانش آموختگانی پاسخگو به چالش های بخش صنعت را تربیت کرد.
 
در ادامه این همایش مهندس محمود مرجانی مدرس پیشکسوت نقشه کشی با موضوع معنویت در نقشه کشی به بیان دیدگاههای خود پرداخت.
وی بیان داشت: امروز در بحث تربیت دانشجویان مسئله توجه به اخلاقیات مغفول مانده است و لزوم تقویت پایه های اخلاقی و انسانی در کنار تقویت بنیه علمی دانشجویان به شدت احساس می شود.
وی با ارائه شرحی مختصر پیرامون تاریخچه نقشه کشی این حوزه را زبان بین المللی مشترکی دانست که برای دانشگاهیان و صنعتگران لازم و ضروری است.
دکتر روح اله عزیزی تفتی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز با طرح موضوع درس نقشه کشی صنعتی و چالش های تدریس آن هدف اصلی دانشگاه یزد را تقویت بنیه علمی و مهارتی کلیه دانشجویان استان دانست.
وضعیت دانش آموختگان هنگام ورود به صنعت از دیگر موضوعات این نشست بود که ازسوی مهندس ابراهیم روحانیان، مدیر کارخانه فرش خاطره کویر، مورد بررسی قرار گرفت.
وی با تأکید بر نقشه کشی به عنوان زبان مشترک و بین المللی افراد ناآشنا به این حوزه را مانند انسان فاقد قدرت تکلم دانست. مهندس روحانیان وضع دانش آموختگان هنگام ورود به صنعت نامناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: این مسئله دلایل متعددی دارد که عدم انتخاب رشته بر اساس علاقه، عدم ادامه تحصیل با هدف آموزش و بازدهی، آستانه تحمل پایین برای انجام دادن کارهای سخت و جابجایی های مداوم شغلی از آن جمله هستند.
 
وی شناسایی قابلیت های ذهنی و علاقه دانش آموزان را از دبیرستان در کنار هدایت تحصیلی آنها، تبیین اهمیت درس برای دانشجویان، ابتکار در روش تدریس و در نظر گرفتن شغل به عنوان مکمل هویت افراد را از راهکارهای مناسب برای حل این چالش دانست.
مهندس محمدحسین وزیریان قائم مقام مدیرعامل شرکت داروسازی کارن از دیگر سخنرانان این رویداد بود که به ارائه توضیحاتی پیرامون درس نقشه کشی و الزامات مورد نیاز صنعت پرداخت.
مهندس مهدی اسفندیاری معاون فنی و بهره برداری شرکت کاغذ کسری نیز به ارائه توضیحاتی در خصوص فناوری ها و نرم افزارهای نوین، کاربردی و مورد نیاز صنعت پرداخت.
در ادامه، در یک میزگرد هم‌اندیشی، حاضرین به طرح دیدگاهها و بیان نظرات خود پرداختند. در پایان، حضار ضمن بسیار مثبت ارزیابی کردن این همایش، بر دنبال کردن دستاوردهای آن و برگزاری همایش‌هایی مشابه برای پیگیری نتایج تاکید کردند.