لینک های ضروری
  بازدید : 218
تاریخ انتشار : 22 اسفند
در هفدهمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد؛
ضرورت وجود مدیریتی واحد در صنعت گردشگری
ضرورت وجود مدیریتی واحد در صنعت گردشگری
در هفدهمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد که روز دوشنبه 20 اسفند ماه 1397 با حضور دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی تشکیل شد، پیش نویس بیانیه اول کانون مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر علی دلشاد دبیر کانون، دستور کار جلسه را جمع‌بندی نهایی پیش نویس بیانیه اول کانون در مورد تهیه طرح عملیاتی کوتاه مدت برای بهبود وضعیت موجود و اولویت بخشی به گردشگری در سطح استان اعلام کرد.
لزوم تمرکز تولیت گردشگری در یک مدیریت واحد
مهندس محمد مهدی شرافت مدیرکل اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت مدیریت در گردشکری، اعلام کرد که مقرر شده است مدیریتی واحد در قالب منافع مشترک بخش دولتی، خصوصی و ذینفعان گردشکری تشکیل شود.
وی نظم رویدادها و تنظیم رویدادها براساس تقویم را حائز اهمیت در برجسته شدن رویدادها دانست. وی ایجاد وایفای رایگان را برای کمک به تولید محتوا و تبلیغ مکانهای گردشگری استان در فضای مجازی را حائز اهمیت خواند.
 
دکتر دلشاد عنوان کرد که در دنیا کسب و کارهایی که تعداد بالایی ذینفع دارد، تحت سازمانی با مدیریت واحد قرار میگیرند و این امر در صنعت گردشگری استان نیز بایستی اتفاق بیفتند.
دکتر علی اکبر تشکری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، فعالیت افراد غیر متخصص در زمینه گردشگری، برگزاری کارگاه و تور توسط این افراد و افزایش مکانهای غیرمجاز برای اسکان مسافران را از چالشهای صنعت گردشگری عنوان کرد.
وی تمرکز تولیت گردشگری در یک مدیریت واحد را در توسعه گردشگری حائز اهمیت دانست. وی ارائه راهکارهای عملیاتی و قابل اجرا در کوتاه مدت را در غنای بیانیه موثر خواند. دکتر تشکری برگزاری جشنواره بومی و بازیهای محلی استان یزد را در گسترش رویدادها تاثیرگذار دانست.
دکتر سعید عطار عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، استراتژی بیانیه را حفظ کسب و کارهای فعلی عنوان کرد. وی عدم وجود سیاست گذاری واحد در گردشگری را چالشی مهم در توسعه این صنعت خواند.
وی همکاری سازمان اوقاف به عنوان بخش تاثیرگذار در صنعت گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخش خصوصی را در توسعه صنعت گردشگری مهم دانست.
در ادامه دکتر منصور مهینی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح کرد: زمانی توسعه گردشگری ممکن است که برای دولت مرکزی نفع داشته باشد و قرار گرفتن استان در ردیف بالای مالیاتی در زمینه گردشگری میتواند به توسعه گردشگری کمک کند.وی تقویت تعامل بخش خصوصی و دولتی را در قالب مدیریتی واحد پیشنهاد کرد.
وی با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر معرفی مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی آمار در کشور، عنوان کرد: در بیانیه باید اتکای کمتری به آمارهای غیر رسمی داشته باشیم.
دکتر مرتضی بذر افشان مدیر موسسه هفت اقلیم بر شناسایی رویدادها به عنوان عاملی در توسعه گردشگری تاکید کرد.
 
توجه به توسعه پلتفرم گردشگری هوشمند
دکتر علی دلشاد دبیرکانون تصریح کرد: شهر هوشمند باید در زمینه گردشگری هوشمند نیز فعال باشد. وی افزایش ارتباط کانون تفکر گردشگری با کانون تفکر شهر هوشمند را در پیشبرد اهداف گردشگری هوشمند موثر دانست.
حمید رفیعی مدیر سرمایه گذاری کریدور با اشاره به اهمیت پلتفرم گردشگری تصریح کرد: با توسعه این پلتفرم، فرد قبل از سفر میتواند نوع حمل و نقل، هتل، رستوران، خرید و غیره را مشخص کند و همه فاکتورهای یک سفر به صورت هوشمندانه تعریف شده و توسعه گردشگری را تحت تاثیر قرار میدهد.
دکتر عطار با اشاره بر کمبود پروازهای داخلی در استان، توسعه زیرساخت فیزیکی شهر هوشمند در وضعیت فعلی کشور را ناممکن خواند. دکتر محمد حسین ایران نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه یزد توسعه پلتفرم گردشگری هوشمند را در شرایط فعلی مهم خواند.
در این نشست دکتر مجتبی ملک افضلی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، دکتر بهزاد کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه میبد، محمد مهدی لسان صدق مدیر شرکت توسعه گردشگری و راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانونهای تفکر نیز حضور داشتند.