لینک های ضروری
  بازدید : 502
تاریخ انتشار : 24 فروردين
در چهل و ششمین نشست کانون تفکر آب؛
تاکید بر ادامه مدیریت مصرف آب باوجود بارندگی های اخیر
تاکید بر ادامه مدیریت مصرف آب باوجود بارندگی های اخیر
در چهل و ششمین نشست کانون تفکر آب که روز پنج‌شنبه 22 فروردین ‌ماه 1398 با حضور سپنتا نیکنام رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر یزد، دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار گردید، بر ادامه مدیریت مصرف آب باوجود بارندگی های اخیر تاکید شد.
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر علی اصغر سمساریزدی دبیرکانون، دستورکار جلسه را جمع بندی اقدامات سال 1397 و پیشنهاد برنامه‌های سال جاری اعلام کرد.
برگزاری نشست‌های عمومی ازسوی کانون
دکتر سمسار یزدی با اشاره به میزان قابل توجه بارندگی های اخیر و به دنبال آن افزایش آبدهی چشمه ها و تغذیه منابع زیرزمینی، عنوان کرد: مقدار آب ناشی از بارندگی های اخیر استان در مقایسه با بیلان منفی قابل توجه نیست و همچنان باید در زمینه مدیریت مصرف آب تلاش شود.
 
وی با ارائه گزارش اجمالی از اقدامات کانون در سال ۱۳۹۷، بیانیه «مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی» و حضور مدعوین و همکاری با متخصصین از سازمان جهاد کشاورزی، صدا و سیما، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان حفاظت محیط زیست، خانه آب ایران و شرکت آب منطقه ای را مهمترین خروجی کانون در سال گذشته عنوان کرد.
وی از اعضای جلسه درخواست کرد با توجه به اینکه سند آمایش استان در جلسات آتی کانون مورد بررسی قرار می گیرند نظر خود را در مورد اینکه کدام یک از موضوعات 14 گانه کانون تفکر آب پس از بررسی سند آمایش، باید در دستور کار کانون قرار گیرد بیان کنند.
علی اکبر قیومی مدیر مرکز فناوری پارک علم و فناوری استان پیشنهاد بررسی فناوری های حوزه آب و حکمرانی آب در کانون را ارائه داد.
مهندس امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهشهای خورشیدی پیشنهاد کرد که پدیده های حدی به بیانیه تغییر اقلیم افزوده شود.
دکتر کمال امیدوار عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز ارائه گزارشی تحلیلی از میزان بارندگی و بی نظمی بارندگی ازشرکت آب منطقه ای را پیشنهاد کرد.
حسن بلندیان مدیرعامل اندیشکده صفا عنوان کرد که کانون باید با مسائل روز همراه باشد و با پیش بینی احتمال وقوع سیل در یزد، کانون راه حلهایی را ارائه دهد.
دکتر سعید عطار عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و رییس دبیرخانه کانونهای تفکر دانشگاه یزد، همراهی کانون با تحولات جامعه را در پررنگ ترشدن نقش کانون حائز اهمیت دانست.
به گفته وی، یکی از اقداماتی که کانون به عنوان نمونه در مورد سیلهای اخیر در کشور می تواند انجام دهد این است که با انتشار یادداشتهای کوتاه در رسانه های معتبر یا به شیوه های دیگر، با بررسی ریشه های خسارت بار شدن سیل های اخیر در کشور، در مورد رهاکردن رویه های ایجاد شده در مورد کاهش مصرف در حوزه های کشاورزی، صنعت و شرب در کشور هشدار دهد. به گفته وی، نگرانی زیادی وجود دارد که یکی از پیامدهای میزان زیاد بارشها در کشور، ایجاد توهم ورود به دوره ترسالی باشد.
دکتر علی اکبر جعفری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت افکار عمومی با توجه به گستردگی فضای مجازی و درگیرشدن عامه مردم در بسیاری از مسائل، عنوان کرد: کانونها باید به جامعه محلی نیز معرفی شوند و منحصر به نخبگان و دستگاه‌های اجرایی نباشند. وی برگزاری نشست های عمومی با موضوعات مرتبط با کانون را پیشنهاد کرد.
در ادامه مهندس رضا فرقانی عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه امام حسین بررسی تغذیه مصنوعی و انتقال سیلابها به استان و جمع آوری آب باران و بهره برداری مجدد از آن را در کانون پیشنهاد کرد.
دکتر سمسار نیز تصریح کرد: مطالعه ای در مورد انتقال آب سیلاب مازاد زاینده رود به یزد انجام شده است و چنین کاری عملی است. به گفته وی، در سطح شهر چاه جاذب برای استفاده مجدد از آب باران وجود دارد اما با توجه به پژوهش انجام شده در زمینه کیفیت آبهای تجمعی باران، این آبها بشدت آلوده گزارش شده است.
سپنتا نیکنام رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر یزد با اشاره به روشهای نوین آبیاری بکارگرفته شده در چندین پارک، میزان مصرف آب در روشهای نوین را نسبت به آبیاری قطره ای یک چهارم عنوان کرد و اعلام کرد که در سال جاری برای آبیاری فضای سبز از روشهای نوین استفاده خواهد شد.
 
وی همچنین اعلام کرد که جداسازی آب شرب، حذف کنتور آب شرب و کاشت گونه های درخت مناسب با اقلیم در دستورکار شورا قرار گرفته است.
وی از کانون خواست در زمینه مدیریت مصرف آب شرب و بهداشت و توان فرهنگی شهرداری با ارائه پیشنهادات کارشناسی با شورای شهر همکاری نمایند.
وی تصریح کرد: از سال ۱۳۰۰ تاکنون سه مرتبه سیلاب به استان یزد خساراتی وارد کرده است و در سال جاری بودجه مناسبی به ترمیم سیل بند و حفر چاههای جذبی اختصاص داده شده است. وی ابراز نگرانی کرد که بارندگی های اخیر سبب عدم توجه به صرفه جویی در مصرف آب توسط مردم شود و از کانون خواست در این زمینه هشدار دهد.
در نهایت با پیشنهاد اعضا مقرر شد در سال جاری پس از تکمیل بیانیه آمایش استان، کانون به بررسی مدیریت مصرف در بخش شرب و صنعت بپردازد.
بررسی سند آمایش سرزمین در کانونهای تفکر 5گانه دانشگاه یزد
در ادامه نشست، دکتر عطار با اشاره به اهمیت سند آمایش استان، بر این نکته تاکید کرد که تصمیم سیاستگذران ارشد استان و دانشگاه بر این است که همه کانونهای تفکر 5گانه دانشگاه، با بررسی پیش نویس سند آمایش استان، نقطه نظرات کارشناسی خود را در مورد این سند مهم بالادستی استان طی یک بیانیه رسمی اعلام کنند. وی از اعضای درخواست کرد دیدگاههای خود را مطرح کنند.
دکتر حسین ملکی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه یزد بر ضرورت ارسال درخواست رسمی از سازمان مدیریت برای بررسی سند آمایش، مهندس محمد مهدی جاودانی معاون شرکت برق منطقه‌ای یزد بر اهمیت طرح و پذیرش دیدگاههای کارشناسانه توسط سازمان مدیریت و دکتر علی اکبر جعفری، بر اهمیت تاثیرگذاری بر پیش نویس موجود سند آمایش استان به عنوان مهمترین متنی که نخبگان استان می توانند در تدوین آن نقش داشته باشند تاکید داشتند. علی اکبر قیومی نیز با تردید در مورد اهمیت برنامه ریزی توسعه به شیوه سند آمایش، مشخص شدن سطح ورود کانون به سند آمایش در حوزه آب را با اهمیت خواند.
دکتر عطار با اشاره به عدم اجرایی شدن تمامی بندهای 5 قانون برنامه توسعه در کشور، تاکید کرد که با وجود ضعف مهمِ بر زمین ماندن بسیاری از قوانین اما اجرای بندهای مخرب برخی از همان قوانین اجرا شده، پیامدهای نامناسبی برای کشور داشته است. بدین جهت، ارزیابی و تحلیل سند آمایش استان با هدف کمک به تقویت بخشهای درست و تقلیل بخشهای نادرست آن از وظایف اجتماعی دانشگاه است و برای این کار، تا تیرماه فرصت باقی است.
به گفته وی، اگر امروز ما از نخبگان فکری دهه های 60 و 70 استان می پرسیم که چرا در زمان شکل گرفتن جهت گیری صنعتی استان در مسیر صنایع سنگین، کارگر مبنا، آب بر و آلوده کننده محیط زیست، تلاشی برای رفتن به مسیر بهتر صنعتی شدن نکردید، تا 16 سال آینده (1414) کسانی خواهند بود که از نقش امروز ما در مورد سند آمایش پرسش کنند.
مهندس محمد مهدی شرافت مدیر کل اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و‌گردشگری نیز تصریح کرد: بی توجهی به اسناد بالادستی در بحرانها سبب خسارت می‌شود و از این رو، بررسی سند آمایش سرزمین توسط کانون‌ها بسیار حیاتی است.
وی از اجرای آزمایشی شش ماهه سند آمایش سرزمین پس از تصویب خبر داد و افزود: در زمان اجرای آزمایشی سند نیز فرصت تغییر و اصلاح در سند وجود دارد.
دکتر سمسار یزدی با اشاره به پویایی و گستردگی سند آمایش سرزمین، میزان کارآمدی آن را نیز مهم برشمرد. به گفته وی، کانون می تواند به تقویت سند استان کمک کند.
در این نشست دکتر محمد حسین معماریان، دکتر کاظم کمالی، دکتر وهاب امیری و دکتر محمدرضا گودرزی از اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد، ، مهندس محمد راست رو و مهندس جواد منصوری کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای یزد، مهندس سعید سلیمی صبور بازنشسته شرکت آب منطقه‌ای یزد، مهندس فرید گلکار مدیر مرکز ملی باروری ابرها، سید محمد جواد میرخلیلی مدیر پژوهش صدا و سیما، سید مهدی مدرسی رییس دفتر نماینده مجلس، نجمه نادری مشاور کمیسیون خدمات شورای شهر، لیلی بنیاد دانشجوی دکتری دانشگاه یزد و راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانون‌های تفکر نیز حضور داشتند.