لینک های ضروری
  بازدید : 306
تاریخ انتشار : 26 فروردين
در بیست و ششمین نشست کانون تفکر اقتصاد یزد؛
بررسی پیش نویس سند آمایش استان/ رسالت کانون، ایفای نقش خبرگی و ورود به مسائل و دغدغه های استان
بررسی پیش نویس سند آمایش استان/ رسالت کانون، ایفای نقش خبرگی و ورود به مسائل و دغدغه های استان
در بیست و ششمین نشست کانون تفکر اقتصاد یزد که روز شنبه 24 فروردین ماه 1398 با حضور اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، چگونگی تحلیل سند آمایش سرزمین استان مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر حبیب انصاری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، دستور کار جلسه را بررسی چگونگی تحلیل پیش نویس سند آمایش سرزمین استان اعلام کرد.
لزوم بررسی سند آمایش استان در کانون
در ابتدای نشست، دکتر سعید عطار عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و رییس دبیرخانه کانونهای تفکر دانشگاه تصریح کرد: از نظر بسیاری از سیاستگذاران ارشد استان، مرجع بررسی سند آمایش سرزمین دانشگاه است و از طرف مدیریت ارشد دانشگاه نیز 5 کانون تفکر مسئول بررسی سند شده اند.
وی با اشاره به فرصت نهایی شدن این سند تا تیرماه امسال و اجرای شش ماهه سند آمایش به صورت آزمایشی، پیشنهاد کرد که کانون تفکر اقتصاد یزد می تواند این سند را بررسی و در نهایت با همکاری دیگر کانونهای تفکر دانشگاه، بیانیه مشترکی صادر کند.
 
وی در مورد اهمیت سند به این نکته اشاره کرد که در سالهای آتی به استناد این سند مجوزهایی صادر می شود و بنابراین، مسئولیت اجتماعی دانشگاه و ماموریت کانونهای تفکر دانشگاه بیان دیدگاه کارشناسانه در مورد این سند است همان طور که کانونهای تفکر مطرح در دنیا نیز بررسی سندهای مهم شهری و ملی قبل از تصویب را جزو وظایف خود می دانند. وی از اعضا خواست نظرات خود را در مورد بررسی سند آمایش بیان کنند.
دکتر انصاری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد نیز تصریح کرد: رسالت کانون، ایفای نقش خبرگی و ورود به مسائل و دغدغه های استان است و بایستی سند آمایش مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر کاظم یاوری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد بر بررسی سند آمایش بدون پیش داوری، با نگاهی مثبت و با تحلیل محورهای کلی سند تاکید کرد. وی پیشنهاد کرد که تدوین کنندگان سند در مورد نحوه نگارش سند در کانون گزارشی ارائه دهد.
دکتر سید مهدی الحسینی المدرسی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، فهم محتوای این قبیل اسناد بالادستی استان را مهم دانست.
در ادامه دکتر عباس علوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد با اشاره به حجم زیاد صفحات سند و زمان محدود برای بررسی آن، با بررسی سند آمایش ازسوی کانون مخالفت کرد. به گفته وی، ورود کار به بررسی این سند، به دلیل آنکه مهر کانون را بر سند فوق خواهد زد، می تواند به اعتبار کانون ضربه وارد کند.
مهندس مهدی رحمانی مدیرعامل منطقه ویژه علم و فناوری یزد، با اشاره به نظرخواهی سازمان مدیریت و برنامه ریزی از تمامی دستگاهها و گروههای فکری استان در مورد سند، جمع بندی و تحلیل کلی از سند در جلسات آتی کانون را مهم دانست.
مهندس محسن بهجت نماینده شرکت شهرکهای صنعتی استان، با اشاره بر عدم اجرایی شدن موارد زیادی از سندها و برنامه ریزی ها در کشور، توجه به جنبه عملیاتی سند آمایش را حائز اهمیت دانست.
 
وی عنوان کرد که در دنیا به دلیل تحولات احتمالی، زمان برنامه ریزی استراتژیک بیشتر از سه سال توصیه نمی شود. وی ایجاد مکانیزم و چهارچوبی که اولویتهای استان را به روز کند حیاتی دانست.
دکتر محمدرضا مشاهیری رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری اتاق بازرگانی یزد نیز عنوان کرد بهتر است سند آمایش در کانون بررسی شود اما کانون بیانیه ای در مورد سند منتشر نکند تا شائبه نقش کانون در تدوین سند نیز برطرف شود.
دکتر مهدی حاج امینی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، ضمن تاکید بر اهمیت بررسی سند در سطح کلیات آن، بررسی کامل سند آمایش را مستلزم کار پژوهشی زمان بر دانست و پیشنهاد کرد کانون پس از بررسی سند آمایش، موضوعات آمایشی را در دستور کار جلسات بعدی خود قرار دهد چرا که بررسی بنیادی مساله آمایش و سند آمایش برای نگارش بهتر اسناد دیگر در آینده کارساز خواهد بود.
مهندس امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهشهای خورشیدی، با ارائه نقطه نظرات کلی در مورد سند از سوی کانون موافقت کرد و افزود: بیان نقطه نظرات کانون بایستی به نحوی باشد که برای آیندگان نیز ملموس باشد.
مهندس رضا فرقانی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشگاه امام حسین نیز با توجه به اهمیت سند آمایش در آینده، ورود کانون به تحلیل این سند را مهم دانست.
در نهایت مقرر شد کانون تفکر اقتصاد یزد، پیش نویس سند آمایش استان (با تمرکز بر بخشهای مرتبط با ماموریت کانون) را در سطح جهت گیری های آن مورد بررسی قرار دهد.
در این نشست محسن سلطانی نماینده صدا و سیما، سید محمد حسین متقی نماینده گروه لیدخبر و‌ راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانونهای تفکر نیز حضور داشتند.