دسترسی سریع
   بازدید : 2263
تاریخ انتشار : 28 فروردین1398
چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه؛
خبر
آیین نکوداشت ادیب فرزانه دکتر سلطانی گردفرامرزی در دانشگاه یزد
آیین نکوداشت ادیب فرزانه، دکتر علی سلطانی گردفرامرزی روز چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه با حضور جمعی از استادان، مسئولان استانی و کشوری، ادبا و فرهیختگان در دانشگاه یزد برگزار شد.
دکتر قاسم برید لقمانی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد، صبح امروز در آئین نکوداشت ادیب فرزانه، دکتر علی سلطانی گردفرامرزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم در دانشگاه یزد اظهار داشت: با توجه به فلسفه و تعریف نسل‌های مختلف دانشگاه‌ها، نسل اول دانشگاه ها نسل آموزشی، نسل دوم پژوهشی، نسل سوم دانشگاه کارآفرین و نسل چهارم توسعه محلی و منطقه‌ای و اهتمام به ارتقا محیط پیرامون را مدنظر دارد.
وی افزود: به همت و تلاش مادی و معنوی دکتر سلطانی در سال ۷۷ بنیاد فرهنگی شاهدیه تاسیس شده و این بنیاد فلسفه زیبایی دارد و آن این است که دانش آموزی به لحاظ مشکلات اقتصادی از تحصیل بازنماند و از این بنیاد بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان بورسیه شده‌اند که این همتی والا و اقدامی ارزنده است.
وی با اشاره به زندگینامه دکتر علی سلطانی گردفرامرزی عنوان کرد: پیوسته آموختن و پیوسته آموزش دادن، توجه به مقوله‌های علمی، فرهنگی، ادبی و عرفانی، تلاش پیوسته و خستگی‌ناپذیری دائمی از ویژگی‌های این ادیب شهیر است.
 
وی با اشاره به اینکه بسیاری از پژوهشگران تک بعدی عمل می‌کنند، افزود: ایشان قرآن پژوهشی را در کنار شاهنامه و فلسفه و عرفان دنبال کرده‌اند و ابعاد مختلفی از علوم را دنبال کرده‌اند.
دکتر لقمانی تصریح کرد: یکی از نکاتی که اهمیت دارد و جامعه ما از آن مغفول شده است، توجه به رسالت‌های اجتماعی است که هر فرد باید داشته باشد و دکتر علی سلطانی در این زمینه بسیار فعالیت مثمرثمر داشته است.
دکتر علی رواقی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز در این مراسم در خصوص سوابق علمی و اخلاقی دکتر سلطانی مطالبی بیان کرد و گفت: این پژوهشگر فرهیخته سزاوار تقدیر است و امیدواریم تلاش فرهنگی خود را تدوام بخشد.
دکتر محمدرضا نجاریان رییس پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد هم در این مراسم به ایراد سخنانی درباره قرآن پژوهی دکتر سلطانی پرداخت.
وی با قدردانی از تلاش‌های بی وقفه دکتر سلطانی و با اشاره به علم سرشار قرآنی وی گفت: ترجمه قرآن کریم نیاز به دقت بسیار دارد ونباید به سادگی از آن گذر کرد و کتاب‌های جلوه‌های اعجاز قرآن و راز سوگندهای قرآن از آثار برجسته این استاد فرهیخته است.
دکتر علی سلطانی گرد فرامرزی نیز طی سخنان کوتاهی گفت: از خداوند سپاسگزارم که از روز اول هدف را به من نشان داد. من در آن زمان می‌توانستم پزشکی بخوانم اما رشته ادبیات را انتخاب کردم و هرچه در توان داشتم در جهت آموزش و پژوهش فرزندان کشورم گذاشتم.
در پایان مراسم به پاس ۶۰ سال کوشش دکتر سلطانی گرد فرامرزی نشان دانشگاه یزد، تندیس سپاس گروه زبان وادبیات فارسی و هدایای دیگری به وی تقدیم شد.
در این مراسم همچنین پیام‌های وزیر آموزش و پرورش و رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ترتیب ازسوی دکتر عباسعلی دانافر، مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد و دکتر مجید پویان مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد و دبیر علمی این نکوداشت قرائت شد.
شاهنامه‌خوانی مرشد علیرضا حجتی، شعرخوانی دکتر سیدمحمود الهام‌بخش عضو هیات علمی پیشکسوت دانشگاه یزد و چند تن از شاعران استانی و پخش مستند دکتر سلطانی گردفرامرزی از دیگر برنامه های این مراسم بود.