دسترسی سریع
   بازدید : 1779
تاریخ انتشار : 21 خرداد1398
با محوریت نقش نیروی انسانی کارآزموده:
مراسم بزرگداشت روز جهانی محیط زیست در دانشگاه یزد برگزار شد
مراسم بزرگداشت روز جهانی محیط زیست در دانشگاه یزد برگزار شد
مراسم روز جهانی محیط زیست با محوریت نقش نیروی انسانی با انگیزه در حفاظت محیط زیست، در دانشگاه یزد برگزار شد.

مراسم بزرگداشت روز جهانی محیط زیست با محوریت نقش نیروی انسانی با انگیزه و کارآزموده در حفاظت محیط زیست، نیمه خرداد ماه 1398 در تالار شهید منتظر قائم دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد برگزار شد.

در این مراسم که مسئولان، اساتید و دانشجویان علاقه مند حضور داشتند مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد به بررسی چالش ها و مشکلات محیط زیست پرداخت.

 دکتر نیره پور ملایی مهم ترین چالش محیط زیست در سطح دنیا را تغییرات اقلیمی و تنش هایی که در مورد انقراض گونه ها به وجود آمده عنوان کرد و گفت:  در کشور ایران نیز مهم ترین معضلاتی که در حوزه وجود دارد، تغییرات اقلیمی است و خشکسالی هایی که در پی آن اتفاق می افتد و یا حتی ترسالی هایی که مثلا در سال جاری مشاهده کردیم، بحران تالاب ها نیز از دیگر موارد است. در حالی که ایران طلایه دار کنوانسیون رامسر بود اما امروزه تقریبا بیش از 70 درصد تالاب های ما دچار بحران هستند و بعضی در مرز خطر نابودی هستند. در حوضه ی تالاب ها علاوه بر اینکه احیای آن ها سخت شده است در حال تبدیل شدن به کانون های گرد و غبار هستند و ایران را با چالش روبرو کرده اند. تا بیست سال گذشته همه ی این تالاب ها روند طبیعی خودشان را طی می کردند اما از بیست سال پیش تا به الان با توجه به دخالت های بشر در حوضه های بالادست تالاب، مدیریت را از این حوضه ها گرفته است.

 وی افزود: از مسائل مهم دیگر در کشور، موضوع پسماندهاست. در خصوص مدیریت پسماندها به خصوص پسماندهای صنعتی آیین نامه ها و قوانین خوبی داریم اما متاسفانه به خوبی اجرایی نشده است. جدای از همه این ها عدم توجه به آمایش سرزمین و توان اکولوژیک هر منطقه مهم ترین مسئله ای هست که در حوزه ی محیط زیست با آن روبرو هستیم. برای اجرای طرح های توسعه باید به مرزها و توان اکولوژیک هر منطقه توجه کنیم و نه مرزهای سیاسی .

دکتر پور ملایی در خصوص مباحث انسانی و نیروهای کارآمد در حوزه محیط زیست گفت: متاسفانه دانش محیط زیستی ما به بینش تبدیل نشده است و تصور می شود اگر محیط زیستی هست مربوط به یک نهادی به نام سازمان محیط زیست هست اما نمی دانیم تمام فعالیت های ما وارد همین محیط زیست می شود و همه ی ما در قبال آن موظف هستیم. باید در قبال محیط زیست تعهد داشته باشیم. متاسفانه من این تعهد را در استان یزد به خصوص در میان صنعتگران ندیده ام.

دکتر پور ملایی از پارک های ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده به عنوان مناطق چهارگانه ی سازمان حفاظت محیط زیست نام برد و افزود: استان یزد دارای هر 4 سطح هست که این مناطق و به تبع آن گونه های جانوری منطقه، نیاز به حفاظت و حراست دارد. از جمله یوزپلنگ آسیایی و هوبره که برند تنوع زیستی منطقه و هر دو در معرض خطر هستند. حفاظت از این عرصه ها توسط محیط بانان انجام می گیرد. محیط بانان با تعهد بالا در این زمینه فعالیت می کنند.

 وی با اشاره به اینکه محیط بانان بی ادعا ترین افراد هستند گفت: به کارگیری محیط بانان از قانون خدمات کشوری تبعیت می کند ولی در واقع مانند نیروهای شبه نظامی عمل می کنند. مغایرت این شرایط، مشکلات زیادی را برای محیط بانان ایجاد کرده است. تنش هایی که در نتیجه توسعه اتفاق می افتد و همینطور شکار غیر مجاز و کمبود حقوق و دستمزد و مهم تر از همه نبود مصونیت های قضایی از دیگر مشکلات محیط بانان هست.

پور ملایی در پایان با تشکر از میزبانی دانشگاه یزد و دانشکده منابع طبیعی اظهار امیدواری کرد این تعهد و بینش در بین همه ی اقشار به خصوص صنعتگران به وجود آید.

در بخش دیگری از این مراسم مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب محیط زیست گفت: آمارها نشان می دهد چراغ قرمز منابع طبیعی در حال روشن شدن است. مساحت استان یزد 4/7 میلیون هکتار است که 3/7 میلیون هکتار آن اراضی منابع طبیعی و انفال است و متولی آن سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است. در این اراضی اتفاقات ناگواری افتاده که بخشی از آن مربوط به تغییر اقلیم است بخشی از آن به علت بهره برداری غیر اصولی از منابع طبیعی است. طی 4 دهه ی اخیر اداره کل منابع طبیعی، 70 هزار هکتار عملیات احیا و جنگل کاری انجام داده است در حالی که در یک سال 135 هزار هکتار استعلام مثبت معدن داده ایم. درست است که ما استان معدنی هستیم و باید از آن بهره برداری کنیم اما باید در کنار آن به بحث آمایش سرزمین توجه کنیم. خوشبختانه استان یزد استان پیشرو در زمینه قرق اختصاصی بوده است و این از نکات مشترک ما و سازمان محیط زیست است.

محمد رضا آخوندی با تاکید بر اینکه محیط زیست یک موضوع فراگیر است گفت: اگر می خواهیم یک محیط زیست سالم داشته باشیم باید فرهنگ محیط زیستی را اشاعه دهیم. دانشگاه و رسانه ها باید برای آگاهی مردم تلاش کنند. در کنار آن به آموزش صحیح نیروی انسانی نیز احتیاج داریم تا انشاالله محیط زیست سالم و شاداب داشته باشیم.

در پایان مراسم نیز پنل های تخصصی با حضور چند تن از محیط بانان استان برگزار شد.