لینک های ضروری
  بازدید : 1846
تاریخ انتشار : 2 تير
تجربه موفق عضو هیات علمی دانشگاه یزد:
کسب حمایت مالی از بنیاد پژوهش آلمان DFG
کسب حمایت مالی از بنیاد پژوهش آلمان DFG
طرح تحقیقاتی عضو هیات علمی دانشگاه یزد مورد پذیرش بنیاد پژوهش آلمان قرار گرفت.

دکتر زلفا زینل پور عضو هیات علمی دانشکده برق در بیان تجربه موفق خود در این زمینه گفت: از طریق دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه مطلع شدم که طی نشستی با حضور گروهی از بنیادهای حامی فعالیت های تحقیقاتی، نمایندگانی از وزارت علوم و صندوق حمایت از پژوهشگران کشور، فرصت های پژوهشی آموزشی در کشور آلمان مطرح شده است.

 دفتر همکاری های علمی و بین المللی از ما خواست تا طرح های مشترک را ارسال کنیم. من هم با یکی از همکاران که زمینه  مشترک کاری داشتیم در خصوص یک موضوع تحقیقاتی، ارتباط برقرار کردم. آنچه موجب شد دو طرف به این موضوع علاقه مند شوند این بود که ما یکسری دانشجوهایی با پتانسیل علمی خوب و پایه ی ریاضی قوی داریم که می توانند کارهای پژوهشی تحلیلی انجام دهند و آن ها در آلمان امکانات و تجهیزات عملی و آزمایشگاهی دارند. این باعث شد هر دو طرف احساس نیازی داشته باشند که بتوانند با هم همکاری کنیم.

دکتر زینل پور افزود: با یکی از همکاران به نام آقای دکتر اسدی در دانشگاه دارمشتات آلمان در همین زمینه ارتباط گرفتم و پروپوزالی تهیه و به  DFG ارسال شد. در پروپوزالی که تدوین شده مقرر شد ایشان بازدیدی از دانشگاه یزد و امکانات ما داشته باشند و در مقابل ما نیز از امکانات دانشگاه دارمشتات بازدید کنیم و در نهایت مقدماتی برای برگزاری دو ورک شاپ در ایران و آلمان فراهم شد.

وی درباره زمان انجام این پروژه گفت: این طرح با عنوان نسل آینده سیستم های موجی میلی متری یک طرح یک ساله است که از اردیبهشت ماه  سال جاری آغاز شده و تا اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت. امیدواریم در زمستان ورک شاپ ها را برگزار کنیم. ما هدف و زمینه تحقیقاتی مشترکی داریم ولی ادامه کار و اینکه این همکاری ها تا کجا می تواند ادامه داشته باشد، منوط به ملاقات ها، بازدید ها و البته برگزاری ورک شاپ های تخصصی است.

عضو هیات علمی دانشکده برق تاکید کرد: کارهای عملی و مراحل تست در دانشگاه دارمشتات انجام خواهد گرفت با این حال ما تلاش خواهیم کرد تا یکسری تجهیزات را به ایران بیاوریم و یک آزمایشگاه کوچک در دانشگاه یزد راه اندازی کنیم. امیدوارم در ملاقات های اولیه بتوانیم طرح پژوهشی ای را تعریف کنیم که در راستای آن آزمایشگاهی در دانشگاه یزد، تجهیز و راه اندازی شود.

دکتر زینل پور در خصوص پتانسیل دانشگاه یزد برای همکاری مشترک با پژوهشکده ها و دانشگاه های بین المللی گفت: همکاران ما فعالیت های تحقیقاتی خوبی دارند که در مرز دانش است. به نظرم در کارهای تئوری و تحلیلی چیزی از پژوهشکده ها و دانشکده های معتبر کم نداریم.

دکتر زینل پور افزود: متاسفانه عمده ضعف ما، مسائل مالی و تجهیزات آزمایشگاهی است. علاوه بر این محدود بودن سفرهای تحقیقاتی و عدم شرکت در کنفرانس های بین المللی به دلیل بالا بودن هزینه ثبت نام و شرکت در این کنفرانس ها نیز عامل محدود کننده در تحقیقات ما است.  اما خوشبختانه در طرح های پژوهشی مشترک بین المللی معمولا هزینه ثبت مقاله، کنفرانس ها و ... پوشش داده می شود و این کمک بزرگی به پژوهشگران و محققان است.

 بنیاد پژوهش آلمان(DFG) یک نهاد دانش بنیان بوده که با بیش از نود سال سابقه بزرگترین موسسه غیر دولتی حامی پژوهش در این کشور است. رسالت اصلی این بنیاد فراهم آوردن حمایت های پایدار از پژوهشگران جوان، میان رشته ای سازی علوم و تسهیل در برقراری ارتباط میان رشته های مختلف پژوهشی است. اعضای بنیاد پژوهش آلمان را دانشگاه ها، موسسات پژوهشی غیردانشگاهی، انجمن های علمی و فرهنگستان های علوم تشکیل می دهند.