دسترسی سریع
   بازدید : 2286
تاریخ انتشار : 5 تیر1398
با حضور سرپرست دانشگاه یزد:
کنفرانس ریاضی
آغاز به کار چهارمین کنفرانس ریاضیات مالی و کاربردها
چهارمین کنفرانس ریاضیات مالی و کاربردها به میزبانی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد و همکاری انجمن ریاضی، انجمن آمار و مرکز پژوهشی این دانشکده صبح امروز در تالار فرهنگ دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.

در آیین افتتاح چهارمین کنفرانس ریاضیات مالی که تنی چند از مسؤولان دانشگاه، اعضای هیأت علمی، دانشجویان و علاقه‌مندان به این رشته حضور داشتند، دکتر قاسم بریدلقمانی سرپرست دانشگاه و از اعضای کمیته علمی این کنفرانس با تاکید بر اینکه ریاضی مالی یک رشته پایه و بین رشته ای است گفت: در گذشته با توجه به اینکه رشته ای مانند ریاضی نیازی به آزمایشگاه و امکانات اینچنینی نداشت، بسادگی مجوز ایجاد آن برای تمام دانشگاه ها صادر شد. اما وزارت علوم باید تصمیم دیگری برای رشته ریاضی مالی بگیرد و مجوز ایجاد آن را به همه دانشگاها ندهد بلکه چند دانشگاه در این زمینه برند باشند.

دکتر لقمانی همچنین از هیأت علمی و دانشجویان این رشته خواست تا از مطالعات بین رشته‌ ای و متخصصان حوزه های مختلف در تعریف پایان نامه ها استفاده شود و افزود: امروزه بحثی وجود دارد به نام علم نافع به این شکل که این علم باید بتواند مشکلی از جامعه را برطرف کند. البته شاید در علوم پایه نمی‌توان چنین کاربردی را تعریف کرد زیرا علوم پایه، جایگاه متفاوتی دارد. با این حال بهتر است در پایان‌نامه‌های ریاضی مالی، فصل کاربرد نیز تعریف شود.

سرپرست دانشگاه یزد این کنفرانس را اتفاق خوبی توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که کنفرانس خروجی مناسبی داشته باشد

دکتر علی دلاور دبیر کنفزانس و از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد نیز ضمن تشریح وضعیت این رشته در دانشگاه یزد گفت: علوم ریاضیات باید با علوم دیگری از جمله اقتصاد و مدیریت تعامل داشته باشد خوشبختانه از سال 90 و از بدو تاسیس این رشته در دانشگاه یزد، همکاری و تعامل خوبی با دانشکده های اقتصاد و مدیریت داریم.

وی پیش آگاهی برای کنفرانس را دو ماه اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه زمان پیش آگاهی کنفرانس بسیار محدود بود اما مقالات خوبی دریافت کردیم. مقالات پذیرفته شده در دو بخش سخنرانی و پوستر است. در آیین اختتامیه پوستر برتر معرفی خواهد شد و مقالات ارائه شده در سخنرانی نیز پس از داوری در مجله دانشکده منتشر خواهند شد.

دراین جلسه همچنین دکتر محمد طالبی دبیرکل بانک مرکزی کشور، این کنفرانس را رویداد مهمی برشمرد و گفت: در حوزه اقتصادی رشته های خوبی در دانشگاه داریم، کنفرانس های خوبی هم برگزار می شود اما اینکه چرا در حوزه اقتصادی و نظام مالی یکسری خلأ وجود دارد؟ معتقدم به این دلیل است که بین دانشگاه ها و حوزه هایی که دانشگاه برای آن ها علم تولید می کند ارتباط مناسبی وجود ندارد. در واقع بنیه علمی کشور و نیروهای جوان را در خدمت اقتصاد قرار نمی دهیم. مدیران باید بدانند چگونه از این نیروها استفاده کنند. دانشگاه نیز باید در این زمینه برنامه داشته باشد و بتواند دانش را در خدمت زندگی واقعی قرار دهد.

پس از آیین افتتاحیه کنفرانس، پنل های تخصصی آغاز به کار کردند. در مجموع 70 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده که از این تعداد 40 مقاله برای سخنرانی و 20 مقاله در بخش پوستر پذیرش شده است.

این کنفرانس به منظور ایجاد ﻓرصتی مناﺳﺐ برای ارایه آخرین دﺳتاوردهای علمی و ﺗبادل نظر اعضای هیأت علمی و ارتقای ﺳطح علمی دانشجویان ﺗحصیلات ﺗکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و کاربران ریاضیات مالی در ادارات و مراکز صنعتی 5 تیر ماه در دانشگاه یزد آغاز به کار کرده و با برگزاری پنل های تخصصی تا پنج شنبه 6 تیر ماه ادامه خواهد داشت.