دسترسی سریع
   بازدید : 2695
تاریخ انتشار : 16 تیر1398
به همت معاونت فرهنگی دانشگاه:
برگزاری کرسی آزاد اندیشی امکان تعمیم متعلقات زکات
برگزاری کرسی آزاد اندیشی امکان تعمیم متعلقات زکات
کرسی آزاداندیشی با عنوان «بررسی امکان تعمیم متعلقات زکات» روز دوشنبه دهم تیرماه در سالن شورای دانشکده الهیات برگزار شد.

در این نشست دکتر مهدی اسماعیل پور عضو هیأت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه به عنوان ارائه دهنده بحث، با تاکید بر اینکه زکات به عنوان یکی از منابع مالی دولت اسلامی مطرح است، به طرح شواهد قرآنی و روایی امکان تعمیم متعلقات زکات پرداخت. وی همچنین آرای فقها و صاحب نظران شیعه و سنی را در این موضوع مطرح کرد و ظرفیت های فقه اسلامی را برای تعمیم متعلقات زکات ارائه داد.

دکتر علی تولایی دانشیار بخش فقه و مبانی حقوق دانشگاه یزد به عنوان داور اول به طرح سوالات و ابهاماتی پرداخت که برای تعمیم متعلقات زکات در چهارچوب استنباطی فقه شیعه، باید پاسخ داده شود. از جمله این که زکات از عبادات است و در آن قصد قربت مطرح است و با این مبنا،‌ تعمیم در حوزه عبادات، نیازمند شواهد و دلایل قوی‌تری است. 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید کمالی،‌ دکترای فقه و مبانی حقوق از دانشگاه قم، نیز با عنایت به برخی احادیث و برجسته کردن موضوع تقیه، تعمیم متعلقات زکات را با دلایل مطرح شده توسط مخالفان و موافقان بسیار سخت دانستند و تاکید کردند حاکم اسلامی اختیار دارد برای تامین هزینه های مالی دولت، از مردم وجوهی را دریافت کند اما تلقی آن به عنوان «زکات» اصطلاحی نیازمند تأمل بیشتری است.

حاضران در جلسه نیز به ارائه ی نظرات پرداخته و بحث و تبادل نظر کردند.