لینک های ضروری
  بازدید : 497
تاریخ انتشار : 19 تير
در بیست و چهارمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد:
بررسی سازمان مدیریت مقصد گردشگری؛ ماموریت جدید کانون
بررسی سازمان مدیریت مقصد گردشگری؛ ماموریت جدید کانون
در بیست و چهارمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد که روز دوشنبه 17 تیرماه 1398 با حضور دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی تشکیل شد، حقوق گردشگری و نقش مدیریت واحد در حوزه گردشگری مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر علی دلشاد دبیر کانون، دستور کار جلسه را ارائه دکتر مجتبی ملک افضلی در مورد حقوق گردشگری و تعیین دستورکارهای آتی کانون اعلام کرد.

بررسی سند ثبت جهانی شهر یزد در کانون

در ابتدای نشست مهندس محمد مهدی شرافت مدیر کل اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به مناسبت سالگرد ثبت جهانی شهر یزد؛ اهداف ثبت جهانی شامل حفظ هویت بافت تاریخی، حفظ یکپارچگی، ارتقای کیفیت زندگی و افزایش مشارکت مردم را یادآور شد.

وی عدم استفاده از فرصت ثبت جهانی یزد برای معرفی یزد را نقطه ضعف برشمرد و فقدان مدیریت یکپارچه و واحد را چالشی خواند که سبب چنین فرصت سوزی شده است.

 به گفته وی یزد تنها شهری در ایران است که به واسطه ثبت جهانی، تمام ارکان حاکمیت در قبال آن مسئولند و موظف به انجام تعهدات به یونسکو هستند.

وی افزود: بر مبنای تعهدات در قبال ثبت جهانی، می‌توان سند مدیریت شهری با هدف هماهنگی همه نهادها و دستگاهها و جلوگیری از موازی کاری تدوین کرد.

وی دانشگاه یزد را بهترین نهاد جهت پایش برنامه ها و پروژه های ثبت جهانی دانست و پیشنهاد کرد نشستی تخصصی با حضور متخصصان حوزه های حقوقی و اجتماعی جهت بررسی و بازنگری سند ثبت جهانی در کانون تشکیل شود.

مهندس شرافت درگیر کردن بخش خصوصی با کمیته های گردشگری، فعال شدن خوشه های گردشگری و توجه مقامات استان به حوزه گردشگری را خوشبینانه اعلام کرد و بررسی مدیریت واحد توسط کانون را مکملی برای حوزه اجرایی استان دانست.

دکتر دلشاد طراحی نهادی جهت مدیریت مقصد با هدف تسهیلگری بین سازمانهای مختلف برای توسعه گردشگری، تعامل ذینفعان، تقویت وجوه اشتراک و کاهش وجوه افتراق را حائز اهمیت خواند. وی بررسی مشکلات و روشهای بهبود ثبت جهانی شهر یزد را از جمله رسالتهای کانون قلمداد کرد.

 دکتر سعید عطار رئیس دبیرخانه کانونهای تفکر عدم وجود مدیریت واحد را یکی از چالشهای حوزه گردشگری برشمرد. وی عنوان کرد: بخشی از فرصت ثبت جهانی توسط شرایط حاکم و بخش دیگر آن نیز توسط چالشهای مدیریتی و پراکندگی در حوزه مدیریت گردشگری از دست رفته است؛ بنابراین لازم است مباحث مدیریت واحد در دستور کار کانون قرار گیرد.

پیشنهاد ایجاد رشته حقوق گردشگری در دانشگاه یزد

در ادامه دکتر مجتبی ملک­افضلی، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، نتیجه پژوهش خویش در خصوص جایگاه حقوق گردشگری در ایران را ارائه کرد. در این پژوهش که همراه با مطالعه تطبیقی در فرانسه انجام شده است، نویسنده پس از بیان مقدمه­ای در جایگاه دانش حقوق در تحکیم مبانی حوزه­های مختلف توسعه اجتماعی، نخست به حقوق گردشگری به عنوان یک رشته دانشگاهی پرداخته و به این نتیجه رسیده که در بین 17 رشته فعال مرتبط با گردشگری در ایران تنها در دو رشته «کاردانی حرفه ای گردشگری» و «کارشناسی گردشگری» دو واحد صرفا برای آشنایی با قوانین و مقررات گردشگری پیش­بینی شده در حالیکه در فرانسه حقوق گردشگری به عنوان یک رشته مستقل در مقطع کارشناسی ارشد حرفه­ای (با 120 واحد درسی و کار حرفه­ای و پایان­نامه) دایر و فعال است. 

به گفته وی در شرایطی که در ایران اصولا وکالت دادگستری تخصصی نداریم، وکلای فرانسوی در تخصص­های اختصاصی خویش از جمله حقوق گردشگری فعال هستند. مقایسه کتب و مجلات تخصصی حقوق گردشگری بخش دیگری از پژوهش دکتر ملک­افضلی بود که حاکی از فقر شدید منابع مطالعاتی در ایران نسبت به فرانسه بود. 

وی در پایان به مهمترین چالش­های حقوقی مربوط به گردشگری پرداخت و از نبود نظارت مستقیم مجلس بر عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نبود قانون جامع منقح گردشگری، نبود کد اخلاقی ملی در این حوزه، تشتت مراکز تصمیم­گیری و مدیریت در این حوزه و نبود یا عدم کفایت قانون در برخی از موضوعات به عنوان مهمترین چالش­های حقوقی این حوزه یاد کرد. پیشگامی دانشگاه یزد برای پیگیری تأسیس رشته حقوق گردشگری، پیشنهاد مشخص این عضو هیئت علمی دانشگاه پس از ارائه پژوهش خویش بود. 

اهمیت نظارت بر قوانین و برنامه‌های حوزه گردشگری 

در ادامه جلسه اعضای حاضر در جلسه به بیان پرسش­ها و دیدگاه­های خویش در خصوص پژوهش فوق پرداختند؛ دکتر محمد حسین سرائی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد وجود قوانین موازی و متضاد فراوان را یکی از چالشهای حوزه گردشگری دانست.

دکتر مرتضی بذرافشان مدیر موسسه هفت اقلیم، با اشاره به اهمیت کدهای اخلاقی در گردشگری، پیشنهاد کرد کدهای اخلاقی به طرق مختلف نوشتاری و تصویری در مکانهای مختلف از جمله فضای مجازی، آژانسها و غیره مورد انتشار قرار گیرد تا گردشگران به صورت راحتتری با قوانین محلی آشنا شوند.

راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانونهای تفکر، با اشاره به توسعه گردشکری سلامت بدون توجه به امکانات محدود پزشکی استان و به دنبال آن نارضایتی جامعه محلی افزود: لازم است به حقوق جامعه محلی در کنار حقوق گردشگران نیز توجه شود

سیدرضا بهادری مسئول کمیته گردشگری پایدار تصریح کرد: در برنامه های توسعه ملی به مسائل گردشگری نیز توجه شده است اما اجرایی نمیشود و ضروری است بر مسئله نظارت بر قوانین و  برنامه ها نیز تمرکز شود.

احسان کریمی نماینده صدا و سیما با اشاره به اهمیت تمایز قانون و تکلیف، افزود: حقوق گردشگری اگر بر مبنای تکلیف و اخلاق باشد، به صورت راحتتری در بین مردم عملیاتی می‌شود.

مهندس شرافت قانونمندی و باور پذیری را در رعایت قوانین مهم برشمرد و مسائل فرهنگی را دخیل در این چالشها دانست.

اهمیت گردشگری روستایی در معکوس شدن جریان مهاجرت

سید رضا بهادری عنوان کرد: کمیته گردشگری روستایی با هدف رونق انواع گونه‌های گردشگری در روستاها و معکوس شدن مهاجرت با مشارکت سازمانهای مختلف دولتی و بخش خصوصی تشکیل شده است. وی توسعه گردشگری روستایی را در افزایش اشتغالزایی روستایی نیز مهم برشمرد.  

دکتر دلشاد توسعه گردشگری روستایی را به دلیل زود بازدهی، عدم تاثیرپذیری در شرایط تحریم را  مهم برشمرد و عدم وجود امکانات کافی در روستا را از جمله دلایل احتمالی عدم موفقیت معکوس شدن جریان مهاجرت از شهر به روستا دانست که بایستی مدنظر قرار گیرد و در جهت رفع آن تلاش شود

 مهندس شرافت نیز با اشاره به نسبت بحرانی جمعیت شهرنشین استان یزد، مجهز شدن روستاهای دارای جاذبه گردشگری را سبب رونق گرفتن روستاها از منظر جذب گردشگر و معکوس شدن جریان مهاجرت قلمداد کرد

در نهایت بررسی پرونده ثبت جهانی شهر یزد و سازمانهای مدیریت مقصد گردشگری در دستور کار جلسه آتی کانون قرار گرفت.

در این نشست دکتر بهزاد کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه میبد، محمد مهدی لسان صدق مدیر شرکت توسعه گردشگری، مهندس محمد علی بهجتی عضو هیئت علمی دانشگاه اردکان و مریم ابوطالبی مدیر مرکز مشاوره گردشگری نیز حضور داشتند.