لینک های ضروری
  بازدید : 1234
تاریخ انتشار : 19 تير
همزمان با جلسه هیات رئیسه دانشگاه انجام شد:
دیدار هیات رییسه دانشگاه یزد با اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی هیات علمی
دیداراعضای شورای مرکزی مجمع صنفی هیات علمی با هیات رییسه دانشگاه یزد
اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی اعضای هیات علمی ، بعد از ظهر سه شنبه ۱۸ تیرماه جاری با اعضای هیات رییسه دانشگاه یزد دیدار و گفتگو کردند.

اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی هیات علمی دانشگاه یزد در این دیدار، به طرح مشکلات و دغدغه های موجود پرداختند و با تاکید بر اینکه اعضای هیات علمی به طور کلی سه نوع مطالبات دارند تصریح کردند این مطالبات مشتمل بر مطالبات رفاهی-اقتصادی، مطالبات روانی و مطالبات اجتماعی  است.

افزایش حقوق متناسب با تورم، برگشت ضریب دروس تحصیلات تکمیلی، مسائل مهمانسرای دانشگاه یزد در تهران، نبود امکانات رفاهی در شهرهای مختلف، بیمه تکمیلی اعضای هیات علمی، کارت رفاه دانشگاهیان و محدودیت خرید توسط آن و بحث سیستم های سرمایشی گرمایشی از موارد مطرح شده در بحث مطالبات رفاهی بود. ساماندهی ترافیک درون و بیرون دانشگاه، سیستم گیت های ورودی دانشگاه و همچنین مشکلات مربوط به پارکینگ های اقماری و کمبود پارکینگ در برخی پردیس ها نیز از دیگر موارد مورد بحث در این زمینه بود.

اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی در رابطه با مطالبات روانی تصریح کردند: اعضای هیات علمی نیاز دارند که در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های دانشگاه از یاد نروند و دیده شوند تا متقابلا ایشان نیز به دانشگاه احساس تعلق خاطر کنند. همچنین شان و منزلت عضو هیات  علمی باید حفظ شود. علاوه بر این، باید به این نکته توجه کرد که دانشگاه نیازمند نشاط است و ضرورت دارد تا به مسائل شغلی، اجتماعی و بهداشت روانی دانشگاهیان توجه جدی شود.

در خصوص مطالبات اجتماعی، شورای مرکزی مجمع صنفی معتقد است یکی از دستاوردهای دنیای مدرن، مشارکت محوری است وقتی مشارکت هست اهداف بهتر محقق می شود. به عنوان مثال سرفصل دروس تغییر می کند ولی استادان در کلاس همانند گذشته عمل می کنند زیرا در این تغییر، مشارکتی نداشتند بنابراین لازم است تصمیمات از فرایند مشارکت محوری عبور کند؛ بنابراین لازم است در تدوین سیاست علمی دانشگاه، به مشارکت اعضای هیأت علمی توجه شود.

در این جلسه، اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی پیشنهاد کردند همانگونه که کانون مهندسین، وکلا و پزشکان نظام نامه دارند، اعضای هیات علمی هم نظامنامه داشته باشند که بتوانند از طریق مشارکت سیستماتیک به اهداف خود برسند.

شورای صنفی اعضای هیات علمی رفع مشکلات ترفیع سالانه استادان را به عنوان یکی از اساسی ترین خواسته های اعضای هیات علمی مطرح کرده و خواستار اصلاح آن تا آغاز نیمسال تحصیلی جدید شدند. در زمینه سطوح مدیریت دانشگاهی نیز به تخصص، تجربه و شرایط احراز شغلی توجه شود.

بحث مسکن اعضای هیات علمی نیز از مواردی بود که در خصوص آن بحث و تبادل نظر شد.

اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی اعضای هیات علمی در پایان تاکید کردند که پشتیبان و یاور مجموعه مدیریتی و اجرایی دانشگاه هستند و برای پیشبرد اهداف دانشگاه یزد تلاش خواهند کرد.

از پیشنهادهای شورای صنفی استقبال می کنیم

سرپرست دانشگاه یزد در این دیدار با تاکید بر نقش شورای صنفی در پیشبرد اهداف اعضای هیات علمی گفت: اگر شخصی اخلاق غیر آکادمیک داشته باشد جایگاهش در شورای صنفی نیست بنابراین اولین رسالت شورای صنفی، جلوگیری از کم فروشی علمی است. شورای صنفی خواسته های به حقی دارد و از سوی دیگر دانشگاه نیز یکسری انتظارات دارد که باید مطالبات و انتظارات در هر دو سو مدنظر قرار گیرد.

دکتر قاسم برید لقمانی به آیین نامه تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی اشاره کرد و گفت: آیین نامه جدید ترفیع، در واقع راهکار موثری برای حل مشکل تبدیل وضعیت برخی از اعضای هیات علمی است که به دلیل کم بود امتیاز اجرایی تبدیل وضعیت نشده بودند. باعث خوشحالی است که این دستورعمل مورد توجه سایر دانشگاه‌ها نیز قرار گرفته است. از برکات این آیین‌نامه حل شدن مشکل امتیاز اجرایی استادان است که بر اساس آن، تمام مسئولیت‌های اعضای هیات علمی دیده و تجمیع شد. البته هر آیین نامه ای ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشد که نیازمند بازنگری است.

دکتر بریدلقمانی در خصوص مطالبات رفاهی با اشاره به برخی از مشکلات موجود و همچنین کسری بودجه ها گفت: برای بهبود امکانات رفاهی موجود تلاش خواهیم کرد و همانند تقویم آموزشی، باید تقویم رفاهی نیز تدوین شود. وی افزود: معتقدیم بودجه رفاهی هر چقدر هم ناچیز باشد اگر در مسیر درست هزینه شود، موجب رضایتمندی نسبی دانشگاهیان خواهدشد.

سرپرست دانشگاه یزد همچنین در خصوص مشکل مسکن اعضای هیات علمی تصریح کرد اقدامات خوبی برای حل این معضل با همکاری صندوق رفاه هیات علمی در جریان است.

دکتر بریدلقمانی با اشاره به دغدغه های شورای صنفی در خصوص مسائل ترافیک درون و برون دانشگاه نیز تاکید کرد مجموعه دانشگاه برای رفع این مشکلات تلاش می کند.

دکتر برید لقمانی در پایان خاطرنشان کرد از مشارکت جمعی و پیشنهادهای سازنده تمام اعضای شورای صنفی برای بهبود شرایط و ارتقای عملکرد دانشگاه استقبال می کند.

در این جلسه همچنین هر یک از اعضای هیات رئیسه نیز در حوزه مسوولیت خود، به سوالات و دغدغه های مطرح شده در خصوص مسایل رفاهی، بیمه تکمیلی، امور ورزشی و... پاسخ دادند.