لینک های ضروری
  بازدید : 1253
تاریخ انتشار : 24 تير
رئیس مرکز پژوهشی بین المللی بادگیر:
برای ثبت جهانی بادگیرها تلاش می کنیم
برای ثبت جهانی بادگیرها تلاش می کنیم
مرکز پژوهشی بین المللی بادگیر فعالیت رسمی خود را از سال گذشته آغاز کرده است. شناسایی عملکرد بادگیرها و تجاری سازی آن از جمله اهدافی است که این مرکز دنبال می کند. این مرکز در تلاش است تا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی فن آوری بادگیرها را ثبت جهانی کند. اعضای این مرکز پژوهشی اعضای هیات علمی گروه های معماری، مکانیک و تعدای از پژوهشگران خارج از دانشگاه هستند. در گفتگویی با دکتر سیده زینب عمادیان عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری و رئیس این مرکز پژوهشی اهداف و برنامه های پژوهشکده بادگیر را جویا شدیم.

خانم دکتر عمادیان مهم ترین هدف مرکز پژوهشی بادگیر چیست؟

مرکز پژوهشی بین المللی بادگیر فعالیت خود را از سال ۱۳۹۵ آغاز نمود اما شهریور ماه 97 موافقت اصولی دریافت کردیم. البته قبل از این تاریخ هم مرکز،‌ فعالیت هایی داشته است. بر اساس اهدافی که پژوهشکده دارد دو گروه پژوهشی تعریف شده است. یکی گروه فناوری بادگیر است که اهداف بلند مدت آن بازشناسی ارزش‌های فن‌آوری بادگیرها و تعمق در روند شکل‌گیری و چگونگی عملکرد این فن‌آوری همچنین حفظ و انتقال دانش و تجربیات، ارتقای سطح اطلاعات در مورد تمامی ابعاد فن‌آوری بادگیر است. گروه دوم معاصر سازی و تجاری سازی بادگیر و در امتدا اهداف گروه اول است به این معنا که بر اساس یافته های گروه یک، بادگیرهایی طراحی شود که در معماری امروزی و به صورت گسترده قابل استفاده باشند. در کنار این اهداف کلی، برنامه های دیگری نیز در دستور کار مرکز هست به عنوان مثال گونه شناسی بادگیرهای یزد و بافق که در حال انجام است. همچنین تدوین یک پایگاه جامع اطلاعاتی در خصوص بادگیرها نیز از مهم ترین فعالیت های ما خواهد بود. طراحی سایت اصلی پژوهشکده نیز از فعالیت هایی است که به آن توجه خواهد شد.

تاکنون چه فعالیت هایی در این مرکز صورت گرفته است؟

تعداد زیادی پروژه در جهت اهداف مرکز و بر اساس بودجه ای که برای آن تامین شده در حال اجراست. یکسری فعالیت ها در جهت مستند سازی بادگیرها است و یکسری فعالیت ها و پژوهش هایی نیز در جهت شناخت رفتار باد در بادگیرها انجام شده است. این فعالیت ها در راستای همان اهداف ما یعنی معاصرسازی و احیا بادگیرهاست. دو پروژه ی راهبردی نیز در دست اقدام است. یکی از آن ها در خصوص آسبادهاست. آسبادها که در واقع سازه هایی شبیه توربین بودند که انرژی جنبشی (باد) برای به حرکت در آوردن چرخ آسیاب استفاده می شده است. پروژه های راهبردی دیگری هم هستند که در مرحله انعقاد تفاهم نامه قرار دارند. پروژه های راهبردی پروژه هایی هستند که مورد حمایت دانشگاه بوده و یک حمایتگر بیرونی هم دارند. علاوه بر این ها حمایت از پایان نامه های دانشجویی نیز در دستور کار مرکز است.

دانشجویان در مرکز پژوهش بادگیر چه جایگاهی دارند؟

یکی از فعالیت های ما حمایت از پایان نامه های دانشجویی است. اولویت های پژوهشی مشخص شده است و بر مبنای آن حمایت صورت خواهد گرفت. اما در بحث حمایت از دانشجویان رویه ی متفاوتی را در پیش خواهیم گرفت به این صورت که شرایطی را فراهم خواهیم کرد که دانشجو در زمان انجام پروژه اش مدتی را در پژوهشکده باشد تا فعالیت های تحقیقاتی اش پایش شود. علاوه بر این دانشجو موظف است در طول مدت انجام پایان نامه، دو الی سه بار به مرکز، گزارش کار ارائه دهد. در واقع دانشجویانی که پایان نامه هایشان مورد حمایت است رصد شوند.

برنامه های مرکز پژوهشی بادگیر برای ثبت جهانی بادگیر چیست؟

یکی از مهم ترین اهداف ما ثبت جهانی بادگیر هست البته اداره کل میراث فرهنگی و پایگاه پژوهشی میراث نیز پیگیر ثبت جهانی بادگیر هستند. واقعیت این است پیش از این ما ارتباط زیادی با اداره میراث فرهنگی نداشتیم و این ارتباطات به صورت پراکنده بوده است. با توجه به هدف مشترکی که داریم تلاش خواهیم کرد این ارتباط بیشتر شود تا بتوانیم با همکاری یکدیگر در راستای ثبت جهانی بادگیر گام برداریم. مرکز پژوهشی بین المللی بادگیر پتانسیل خوبی دارد تا بتواند با میراث فرهنگی در این زمینه همکاری کند. آنچه که باید به آن توجه داشت این است که متاسفانه در حال حاضر مستند سازی کاملی از تمام بادگیرهای ایران نداریم. یکسری فعالیت ها در قالب پایان نامه های دانشجویی و مقالات علمی صورت گرفته است اما پایگاه اطلاعاتی جامعی نداریم. هدف ما در کنار معاصر سازی بادگیر ها، شناسایی بادگیرها در پهنه ی سرزمین ایران است. اینکه بتوانیم نقشه پهنه بندی بادگیرها در تمام مناطق کشور را تهیه کنیم. در مرحله ی بعد پروژه هایی را تعریف کنیم که بادگیرها را گونه شناسی کنند تا در نهایت مرکز پژوهشی بادگیر به یک پایگاه اطلاعاتی جامع در زمینه بادگیرهای ایران تبدیل شود. در راستای تحقق این هدف باید تمام منابعی که در رابطه با بادگیر در هر کجای دنیا وجود دارد جمع آوری شود. هر محققی که از این پس بخواهد در زمینه ی بادگیر پژوهش کند بتواند با مراجعه به این پایگاه اطلاعاتی، از تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته اطلاعات کسب کند. این اهداف دو ساله ی مرکز است. توجه داشته باشید که برای ثبت جهانی بادگیر فقط گونه شناسی کفایت نمی کند و بدون شک به مستندات و مدارک بیشتری احتیاج است. به هر حال هدف ما این است که برای ثبت بادگیرها در کنار و همراه میراث باشیم.