لینک های ضروری
  بازدید : 592
تاریخ انتشار : 16 مرداد
به مناسبت سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی:
بازدید هیات رئیسه دانشگاه یزد  از سازمان جهاد دانشگاهی یزد
بازدید هیات رئیسه دانشگاه یزد از سازمان جهاد دانشگاهی یزد
به مناسبت سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی، اعضای هیات رئیسه دانشگاه یزد از سازمان جهاد دانشگاهی یزد بازدید کردند.

در این بازدید سرپرست دانشگاه یزد ضمن تبریک سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی گفت: در طی سال ها و در سطح جامعه خدمات زیادی را از جهاد دانشگاهی را دیده ایم. دانشگاه یزد نیز قصد دارد برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و دوره های مهارتی از تجریبات و همراهی جهاد دانشگاهی استفاده کند.

دکتر بریدلقمانی تصریح کرد: رسالت دانشگاه ها در این سال ها مباحث آموزشی بوده است اما جهاد دانشگاهی به واسطه اینکه به نوعی بخش خصوصی محسوب می شود و چابکی این بخش را داراست علاوه بر مباحث آموزشی در بخش های پژوهش، فناوری و فرهنگی نیز ورود کرده است. ویژگی جهاد دانشگاهی این است که با توجه به مقتضیات زمان به طور پویا وارد موضوعات مختلف شده است.

سرپرست دانشگاه یزد همچنین بر مسئله ی اوقات فراغت دانشجویان اشاره کرد و گفت: به منظور پر کردن اوقات فراغت دانشجویان به خصوص دانشجویان خوابگاهی و برای افزایش تحرک دانشجویان به تجربیات جهاد دانشگاهی نیاز داریم. هر چند تاکنون فعالیت هایی در دانشگاه یزد صورت گرفته اما بدون شک با فعال تر شدن دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه یزد این فعالیت ها گسترده تر خواهد شد.

سرپرست دانشگاه یزد پیشنهاد کرد در سال تحصیلی جدید با همکاری جهاد دانشگاهی مسابقه ایده های برتر با موضوع معضلات و مشکلات جامعه در سطح دانشگاه برگزار شود تا بتوانیم از ایده های برگزیده، محتوا تولید کنیم.

در این دیدار رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد نیز به معرفی فعالیت های جهاد دانشگاهی پرداخت. دکتر مهدی باصولی با تاکید بر اینکه فعالیت ها و ماموریت های جهاد دانشگاهی متناسب با زمان تغییر کرده است گفت: جهاد دانشگاهی نقش موثری در جغرافیای علمی کشور ایفا کرده است. جهاد دانشگاهی استان نیز تلاش کرده تا گام های موثری در این زمینه بردارد.

دکتر باصولی افزود: هر چند عمده فعالیت جهاد در بحث آموزش عالی بوده است اما واقعیت این است که پتانسیل و خدمات جهاد فراتر از آموزش عالی است و تلاش شده تا بین تمام حوزه ها توازن برقرار کند. به همین منظور جهاد دانشگاهی استان یزد در 4 حوزه پژوهشی، آموزشی فرهنگی و دفتر تجاری سازی و اشتغال فعالیت می کند. چندین مرکز پژوهشی، دو خبرگزاری، انتشارات، مراکز فرهنگی و گردشگری، مراکز فعالیت های قرآنی و ... از جمله مراکز این سازمان است که به فعالیت مشغول هستند.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد همچنین تاکید کرد: جهاد دانشگاهی استان در حوزه تجاری سازی نیز گام های خوبی برداشته و تلاش کرده تا طرح های انجام گرفته در سازمان به تولید ثروت منجر شود. یکی از این طرح ها طرح فناورانه تولید جرم های ویژه نسوز است که تیر ماه امسال رونمایی شد.

دکتر باصولی اظهار امیدواری کرد: همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه یزد به عنوان دانشگاه مادر استان بیش از پیش توسعه یابد.

برای تعامل بیشتر، باید زمینه های همکاری مشخص شود

دکتر محمدرضا فاضل مشاور رئیس و مدیریت حوزه ریاست دانشگاه یزد با اشاره به اینکه خدمات و فعالیت های جهاد دانشگاهی با محورهای توسعه استان منطبق است گفت: دیدگاه های دانشگاه یزد نیز به جهاد دانشگاهی نزدیک است. همچنین دیدگاه های جهاد دانشگاهی استان و کانون های تفکر دانشگاه نیز در مواردی منطبق است.

دکتر فاضل تاکید کرد با توجه به اینکه در دانشگاه با بازنشستگی تعدادی از همکاران روبرو هستیم امکان انتقال برخی کارشناسان زبده جهاد دانشگاهی به دانشگاه یزد قابل بررسی است.

دکتر محمدرضا صادقیان شاهی معاون امور دانشجویی دانشگاه در این دیدار بر پتانسیل خوب جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: اینکه جهاد دانشگاهی از منابع دولتی استفاده نمی کند مسیر درستی است. ثروت آفرینی سر لوحه همه دانشگاه های موفق و برتر دنیاست. تجربه نشان داده که درآمد از منابع اختصاصی به رشد و توسعه دانشگاه کمک می کند.

دکتر صادقیان شاهی به تقویت همکاری دانشگاه یزد و جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: دفتر جهاد در دانشگاه یزد باید فعال تر شود. همچنین می توان برنامه هایی را برای یک سال تنظیم و تصویب کرد و بر اساس همین برنامه و طرح های مشخص همکاری صورت گیرد. دفتر جهاد می تواند در حوزه پژوهش و کارآفرینی و حتی آموزش ایده هایی ارائه دهد.

دکتر علی مروتی معاون اداری و مالی دانشگاه نیز با تاکید بر اینکه دانشگاه یزد به دنبال ایجاد منابع درآمد جدید هست و در این زمینه می توان از تجریبات جهاد دانشگاهی استفاده کرد. در صورتی که جهاد دانشگاهی استان ایده هایی به منظور سرمایه گذاری داشته باشد دانشگاه یزد آمادگی دارد تا در این طرح ها همکاری کند. علاوه بر این با توجه به ایجاد پارک صنعتی دانشگاه همچنین دفتر انتقال تکنولوژی، ایده های خوب و کاربردی می تواند با همکاری جهاد و دانشگاه یزد به عمل در آید.

دکتر محمدتقی صادقی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد نیز در این دیدار پیشنهاد کرد: در حوزه آموزش و در چارچوب دوره های افزایش مهارت، تفاهم نامه هایی با جهاد دانشگاهی تنظیم شود، تا بتوان از پتانسیل جهاد در این حوزه به خصوص مهارت های تخصصی استفاده کرد.

دکتر صادقی با اشاره به اینکه دانشگاه یزد تمایل دارد در رشته های بین رشته ای فعالیت داشته باشد گفت: این رشته ها می تواند با همراهی جهاد دانشگاهی ایجاد شود در همین راستا تجربه جهاد دانشگاهی و دانش تئوری استادان دانشگاه یزد می تواند مکمل یکدیگر باشد. برای این کار لازم است زمینه های همکاری مشخص شود تا همکاری ها توسعه یابد.

دکتر محمدرضا دهقانی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان یزد در خصوص فعالیت دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه یزد توضیحاتی ارائه داد و تصریح کرد: از آذرماه 96 که دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه یزد ایجاد شد، تبادل خدمات بین دو سازمان مد نظر بود. حوزه فعالیت هم صرفا فعالیت های فرهنگی تعریف شد. به درخواست دانشگاه یزد یکسری فعالیت ها از جمله تعدادی کارگاه آموزشی به خصوص در بحث نشریات دانشجویی و ... برگزارشد.

دکتر دهقانی بر ضرورت توسعه همکاری خبرگزاری های جهاد با دانشگاه یزد تاکید کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد این ارتباط را گسترش دهیم و نسبت به معرفی توانمندی‌های دانشگاه یزد و انعکاس ایده های علمی و نوآورانه استادان و دانشجویان به جامعه، به طور مؤثرتری فعالیت کنیم.

مهندس سید حسین میرحسینی معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد نیز با اشاره به فعالیت های پژوهشی جهاد گفت: هدف گذاری جهاد، تولید یک محصول و ارایه آن به بازار است. می توانیم با اعضای هیات علمی دانشگاه یزد که علاقه به کار اجرایی و پژوهشی دارند ارتباط برقرار کنیم. برای ایجاد مراکز پژوهشی از جمله مرکز تشخیص زودرس سرطان نیز می توان با استفاده از تجربیات گذشته و همکاری و تعامل گام های مثبتی برداریم.

در پایان این دیدار، اعضای هیأت رییسه دانشگاه از دو خبرگزاری ایکنا و ایسنا همچنین مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد بازدید کردند.