لینک های ضروری
  بازدید : 654
تاریخ انتشار : 16 مرداد
در نشست رؤسای دانشگاه‌های متولی کارگروه‌ همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای کشورهای هدف مطرح شد:
تأکید دکتر بریدلقمانی بر لزوم حل مشکلات موجود در مسیر توسعه ارتباطات علمی بین‌المللی
تأکید دکتر بریدلقمانی بر لزوم حل مشکلات موجود در مسیر توسعه ارتباطات علمی بین‌المللی
نشست مشترک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌های متولی کارگروه‌ همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای کشورهای هدف، صبح روزدوشنبه، 14 مردادماه با حضور وزیر علوم، روسای حدود ۳۰ دانشگاه بزرگ کشور و ۱۰ تن از سفرا و نمایندگان علمی کشورهای هدف در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در این نشست که به منظور حفظ و توسعه بسترهای ارتباطات علمی - فناوری، ایجاد دوره‌های مشترک تحصیلات تکمیلی، تبادل استاد و دانشجو برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و انجام طرح‌های مشترک تحقیقاتی برگزار شد، سرپرست دانشگاه یزد با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت های کارگروه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد میان ایران و مجارستان، دستاوردهای نخستین کنفرانس رؤسای دانشگاه‌های ایران و مجارستان در یزد را تشریح کرد.

دکتر قاسم بریدلقمانی ادامه داد: هماهنگی‌های لازم برای برگزاری دومین کنفرانس روسای دانشگاه های ایران و مجارستان نیز سال آینده در بوداپست در دست اقدام است. وی درخصوص انجام پروژه‌های مشترک میان دو کشور افزود: هم اکنون خلاصه ۵۰ عنوان پروژه مشترک برای داوری به مجارستان ارسال شده است که امید می‌رود در آینده نزدیک پروژه های مورد حمایت، انتخاب و مراحل اجرایی آن‌ها پس از رفع موانع موجود آغاز شود.

وی در ادامه با اشاره به حضور 200 دانشجوی غیر ایرانی از 12 کشور دنیا در دانشگاه یزد،  نداشتن حساب ارزی مستقل توسط دانشگاه ها، مشکل پرداخت حق عضویت بین المللی دانشگاه ها در مجامع بین المللی و توانمند سازی و آموزش کارکنان بین الملل دانشگاه های کشور را از عمده ترین چالش های فعالیت های بین المللی عنوان کرد.

دکتر بریدلقمانی به ضرورت تشکیل نظام انگیزشی در وزارت علوم در خصوص جذب دانشجوی خارجی تاکید کرد و خواستار اجرایی شدن تفاهم نامه های بین المللی در حوزه فناوری و نوآوری شد.

وی همچنین پیشنهاد تقویت و استفاده موثرتر از ظرفیت پارک های علم و فناوری برای گسترش همکاری علمی و بین المللی را ارائه کرد که مورد استقبال وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه ها قرار گرفت.