دسترسی سریع
  بازدید : 1406
تاریخ انتشار : 16 مرداد
سرپرست آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یزد:
هدف آزمایشگاه مرکزی، افزایش بهره وری است
هدف آزمایشگاه مرکزی، افزایش بهره وری است
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یزد زیر مجموعه مدیریت امور فناوری دانشگاه ،عضو شبکه آزمایشگاهی راهبردی کشور و عضو شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

سرپرست آزمایشگاه مرکزی دانشگاه در خصوص راه اندازی آزمایشگاه مرکزی گفت: ایده ی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یزد از سال 93 اجرایی شده است. این ایده پیش از این در دانشگاه هایی مانند دانشگاه صنعتی اصفهان و صنعتی شریف به اجرا در آمده بود و با توجه به کارایی آن در دانشگاه یزد نیز اجرا شد. پیش از این در سطح دانشگاه آزمایشگاه های مختلفی وجود داشت اما حالت جزیره ای داشتند. عدم تمرکز دستگاه ها، قدرت سرویس دهی آزمایشگاه ها را کاهش می داد. منطق آزمایشگاه مرکزی بر این اساس است که تجهیزات هایتک که در اختیار داریم در یک محیط مستقر کنیم و خدمات متمرکز ارائه شود. به طور کلی هدف آزمایشگاه مرکزی این است که بهره وری مجموعه آزمایشگاه های دانشگاه را به حداکثر ممکن برسانیم.

دکتر مرتضی ودود عمده فعالیت های صورت گرفته در آزمایشگاه مرکزی را ساماندهی امور مربوط به آزمایشگاه عنوان کرد و گفت: تجهیز آزمایشگاه به منظور پرهیز از موازی کاری و خرید تکراری از جمله فعالیت های این مرکز است. ضمن اینکه تلاش کردیم اطلاع رسانی در سطح دانشگاه و فرادانشگاهی صورت بگیرد که سایر محققان در جریان تجهیزات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یزد قرار بگیرند و از آن استفاده کنند و به نوعی درآمدزایی برای دانشگاه باشد. در راستای اطلاع رسانی دو کتابچه (شماره 1 و 2) در همین زمینه منتشر شده است. هر کتابچه به تفکیک دانشکده انواع دستگاه ها، برند، مدل دستگاه و کاربرد آن توضیح داده شده است. این کتابچه ها به منظور دسترسی صنعتگران، کارخانه ها و سایر دانشگاه های استان بر روی سایت آزمایشگاه بارگذاری شده است. همچنین در نمایشگاه تولیدات داخل دوره ششم که سال گذشته برگزار شد بیش از ۲ و نیم میلیارد تومان تجهیزات برای آزمایشگاه خریداری شد. طبق آمار دانشگاه یزد، پنجمین دانشگاهی از نظر میزان خرید در نمایشگاه ساخت داخل است. سر و سامان به امور آزمایشگاه، اطلاع رسانی، جمع آوری درخواست ها، حذف موارد تکراری همه مواردی است که کمک کرد تا بتوانیم منسجم عمل کنیم.

سرپرست آزمایشگاه مرکزی افزود: فعالیت دیگری که در راستای تحقق اهداف مدیریت سبز هست بحث الکترونیک کردن فرایند خرید است. پیش از این فرایند خرید به صورت فیزیکی بود که باید یکسری فرم های کاغذی پر و به صورت دستی امضا میشد اما پس از ایجاد اتوماسیون به مراجعه ی فیزیکی نیازی نیست. هم سرعت پاسخ دهی بالا رفته و هم در مصرف کاغذ صرفه جویی شده است. علاوه بر این، همیشه به آرشیو آن لاین هم دسترسی داریم.

دکتر ودود تحهیز آزمایشگاه مرکزی به دستگاه XRD را یکی از دستاوردهای این آزمایشگاه عنوان کرد و گفت: دستگاه    XRD‌ بسیار گران قیمت و کاربردی است. برخی از دانشگاه ها این دستگاه را دراختیار دارند و اگر محققی از دانشگاه یزد به آن دستگاه احتیاج داشت باید از سایر دانشگاه ها استفاده می کرد اما خوشبختانه با خرید و انتقال این دستگاه به آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، دانشجویان و استادان رشته های فیزیک، شیمی، منابع طبیعی، عمران و ... می توانند از آن استفاده کنند. دستگاه دیگری به نام XRF  نیز داریم که این دو دستگاه در کنار یکدیگر یک مجموعه کامل تجزیه عنصری را به ما می دهد. این دستگاه در دانشکده منابع طبیعی و خارج از سرویس بود. پس از پیگیری بحث تعمیرات و هماهنگی با دانشکده منابع طبیعی این دستگاه نیز به آزمایشگاه مرکزی منتقل شده است. امیدوایم آزمایشگاه XRAY دانشگاه یزد از سال تحصیلی جدید قابل استفاده برای دانشجویان، استادان و سایر محققان باشد. یزد قطب صنعت کاشی کشور و همچنین یک شهر معدنی است در نتیجه این دستگاه ها می توانند بسیار کاربردی و مفید باشند.

دکتر ودود ادامه داد: در حال حاضر آزمایشگاه مرکزی 8 سالن دارد که 7 سالن آن در اختیار بخش خصوصی است. این کار هم درآمدزایی دارد و هم ارتباطی با بخش خصوصی برقرار می کنیم.  در |آینده که تجهیزات دیگری به آزمایشگاه اضافه خواهد شد یک سالن دیگر را از بخش خصوصی گرفته و به مجموعه آزمایشگاه مرکزی اضافه می کنیم.

سرپرست آزمایشگاه مرکزی به راه اندازی سامانه این مرکز اشاره کرد و گفت: در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه از سال 97 سامانه ای به اجرا در آمده است به نام سامانه ی Lab Lead . این سامانه فعالیت های آزمایشگاه را هدفمند کرده است. تمام تجهیزات آزمایشگاه در این سامانه به طور دقیق ثبت شده است. اگر یک دانشکده چند آزمایشگاه دارد، اطلاعات تمام آزمایشگاه ها در سامانه ثبت می شود و مسئول آزمایشگاه می تواند در جریان مقدار مواد آزمایشگاهی، وضعیت دستگاه ها و ... قرار بگیرد. در همین سامانه لیستی از تمام تجهیزات وجود دارد که به طور مرتب به روز رسانی می شود. رصد آنلاین آزمایشگاه ها سبب می شود آزمایشگاه ها هدفمند شده و سطح دسترسی بهتر شود.

دکتر مرتضی ودود تشکیل شورای آزمایشگاه مرکزی را یکی از موفق ترین فعالیت های این مرکز عنوان کرد و تصریح کرد: این شورا متشکل از معاونت پژوهشی، مدیریت امور فناوری و معاونان پژوهشی تمام پردیس های دانشگاه است. تشکیل این شورا باعث شده است بتوانیم درباره تصمیمات کلان بحث و تبادل نظر کنیم. اگر قرار است اتفاقی در هر یک آزمایشگاه های دانشگاه بیفتد در این شورا راجع به آن تصمیم گیری می شود. این شورا سبب می شود مسیر آزمایشگاه یک مسیر درست و روشنی باشد و در نتیجه از اتلاف نیرو و هزینه جلوگیری شود.

دکتر ودود، تامین دستگاه های های تک که در دانشگاه موجود نیست، توسعه ی سایت آزمایشگاه مرکزی، تامین تجهیزات خاص و توسعه ی فعالیت های آزمایشگاه مرکزی را از برنامه های آینده ی آزمایشگاه برشمرد.