لینک های ضروری
  بازدید : 471
تاریخ انتشار : 17 شهريور
مسئول راه اندازی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد:
دغدغه های نوآوران دانشگاه در دفتر انتقال فناوری مرتفع می شود
دغدغه های نوآوران دانشگاه در دفتر انتقال فناوری مرتفع می شود
دکتر حبیب زارع در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه یزد، با اعلام این خبر که زیرساخت های قانونی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد، تکمیل شده است، اظهار داشت: تمام تلاش این نهاد بر مرتفع سازی چالش های پیش روی دانشجویان، کارکنان واعضای هیات علمی در حوزه نوآوری پس از تشکیل ایده است و تا راه اندازی شرکت دانش بنیان ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه هر اکوسیستم نوآوری در راستای رشد و توسعه نوآوری فعالیت می کند، ادامه داد: دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد به عنوان مکمل نهادهایی چون مراکز رشد، پردیس فناوری و مرکز نوآوری در دانشگاه فعالیت خواهد کرد و تداخلی با وظایف دیگر نهادها نخواهد داشت.

دکتر زارع، مدیریت انتقال فناوری در محیط دانشگاه را برعهده این دفتر دانست و افزود: نظارت بر انتقال صحیح فناوری، شناسایی نیاز فناورانه در سطح استان و کشور و انتقال به دانشگاه برای یافتن راهکارهای فناورانه جهت کاربردی شدن در صنعت از وظایف این نهاد است.

وی با بیان اینکه دفتر انتقال فناوری، از خردادماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است ، برگزاری سلسله جلسات هفتگی و تشکیل کمیته فناوری به عنوان اتاق فکر این دفتر را از  اقدامات انجام شده عنوان کرد.

 دکتر زارع ادامه داد: در این کمیته طراحی سیستم مناسب انتقال فناوری، تعیین اهداف و فرآیندهای لازم  در این مجموعه و تدوین قوانین و آیین نامه های حوزه دانش بنیان انجام شد و  مطالعات گسترده ای نیز بر روی نحوه فعالیت دفاتر انتقال فناوری در سایر دانشگاه های داخل و خارج از کشور برای یافتن الگوی مناسب برای شروع کار صورت گرفت.

دکتر زارع تدوین آیین نامه های مالکیت فکری و انتقال فناوری را از محوری ترین فعالیت های این دفتر برشمرد و افزود : در این آیین نامه ها دارایی های فکری مانند مقالات، اختراعات، نقشه های صنعتی، کتب و نرم افزارها تعیین شده و سهم دانشگاه، پدید آورنده و سرمایه گذاری یا حامی این نوآوری نیز مشخص می شود.

 وی تامین مالی و سرمایه گذاری در نمونه سازی، ثبت اختراع و تولید انبوه را یکی از خدمات دفتر انتقال فناوری دانست و عنوان کرد: ارزش گذاری طرح و تعیین دامنه بازار از خدمات قابل ارائه در این حوزه است و این دفتر به عنوان اتصال دهنده نوآوران با نهادهای سرمایه گذار عمل خواهد کرد.

این مقام مسئول ارائه خدمات حقوقی نظیر اصلاح اشتباهات ، نحوه عقد قراردادها، فروش دستاوردها، تنظیم قرار دادها و خدمات تجاری سازی و بازاریابی دستاوردهای فناورانه برای ایجاد بازارهای بهتر را از دیگر خدمات این دفتر برشمرد

دکتر حبیب زارع ادامه داد: شناسایی و رفع نیازهای فناورانه، ارتباط با بخش خصوصی و جامعه به منظور احصا و مستندسازی نیازها، تیم سازی و نقش تسهیلگر و میانجی در برگزاری مناقصه های فناوری از دیگر وظایف این دفتر است.

وی در پایان با بیان اینکه به دلیل چابکی بخش خصوصی، مشاوره و اجرای طرح ها برعهده یک شرکت دانش بنیان است، از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان خواست چالش های حوزه نوآوری و اختراع را به دفتر انتقال فناوری ارجاع دهند.