دسترسی سریع
  بازدید : 1272
تاریخ انتشار : 14 مهر
سرپرست دانشگاه یزد در آیین تکریم و معارفه معاونان پژوهشی و فرهنگی دانشگاه یزد:
شرط لازم برای تحول در دانشگاه، اجرای ایده های جدید است
شرط لازم برای تحول در دانشگاه، اجرای ایده های جدید است
آیین تکریم و معارفه معاونان پژوهش- فناوری و فرهنگی-اجتماعی دانشگاه یزد، با حضور سرپرست دانشگاه یزد و جمعی از مسؤولان ارشد، مدیران و کارکنان این دو حوزه، روز شنبه 13 مهرماه در تالار اندیشه برگزار شد.
سرپرست دانشگاه یزد در این جلسه اظهار داشت: ضرورت امروزی دانشگاه ها، پرداختن به موضوع فناوری و پژوهشی متناسب با نیازهای جامعه و صنعت است.

دکتر قاسم بریدلقمانی ادامه داد: پیاده سازی طرح ها و ایده های جدید در مجموعه ها و عدم اتکای صرف به آیین نامه ها، از شاخصه‌های دانشگاه‌های پیشرو کشور و پیش‌شرط تحول در دانشگاه است.

 وی با اشاره به اینکه مبنای فعالیت در دانشگاه، صداقت و درستی است، پذیرش مسئولیت و مدیریت مجموعه ها را نیازمند شکیبایی و افزایش آستانه تحمل مدیران دانست. دکتر بریدلقمانی در ادامه، خواستار نگاه جامع مدیران به مجموعه‌ها  و تقسیم کار متناسب با مهارت‌های افراد شد.

سرپرست دانشگاه یزد همچنین با آرزوی توفیق برای معاونان جدید فرهنگی-اجتماعی و پژوهش-فناوری، از زحمات معاونان پیشین تشکر و قدردانی کرد.

معاون پیشین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد نیز در این نشست یکی از اهداف این معاونت را رسیدن به دانشگاه اخلاق مدار، دین‌مدار و با نشاط توصیف کرد.

دکتر کاظم مندگاری، تمرکززدایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی به منظور درگیر شدن تمام واحدها در این زمینه، تهیه شیوه‌نامه فعالیت‌های فرهنگی واجتماعی  و احترام به تفکر و نگرش‌های متفاوت را از جمله مهمترین اقدامات و خط مشی‌های خود در مدت تصدی این سمت عنوان کرد.

دکتر محمد فرشی؛ معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد هم در این جلسه لازمه برنامه ریزی در حوزه فرهنگی را استفاده از تجربیات و همفکری همه واحدها دانست و خواستار انتقال تجربیات و ارایه پیشنهادها از سوی واحدهای مختلف دانشگاه شد.

معاون پیشین پژوهش وفناوری دانشگاه نیز به ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته و توصیه‌هایی درخصوص برنامه‌های آینده این معاونت پرداخت و افزود: بازنگری آیین‌نامه پژوهانه، توسعه همکاری با صندوق پژوهشگران وفناوران کشور و توسعه تعاملات بین‌المللی استادان در خصوص فرصت‌های مطالعاتی، از جمله اولویت‌های حوزه پژوهش بوده است.

دکتر محمدمهدی لطفی با اشاره به اینکه پژوهشکده‌ها هنوز به استاندارد مناسب نرسیده‌اند، خواستار افزایش بودجه‌های پژوهشکده‌ها به منظور ایجاد خروجی‌ها و محصولات مفید برای حل مشکلات دانشگاه شد.

فعالیت‌های نمایندگان دفتر ارتباط با صنعت، تداوم نهضت الکترونیک شدن اقدامات، توسعه کانون‌های تفکر، ایجاد دفتر نوآوری و فناوری، احداث پارک صنعتی، راه‌اندازی اکو پارک و دفتر انتقال فناوری از دیگر موضوعاتی بود که دکتر لطفی به آن پرداخت.

دکتر ولی درهمی؛ معاون جدید پژوهش و فناوری دانشگاه یزد نیز ارزیابی  و متناسب‌سازی هزینه‌ها با خروجی‌های دانشگاه را از مهمترین شاخصه‌های مدیریتی خود عنوان کرد و خواستار بازنگری در آیین نامه‌ها بر مبنای نقش نخبگان در جامعه شد. وی همچنین با اشاره به لزوم تمرکززدایی از فعالیت‌ها، این مهم را یکی از عوامل مهم و مؤثر در ارتقای بهره‌وری و چابک‌سازی واحدها عنوان کرد.

معاون دفتر نهاد مقام معظم رهبری نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه دانشجویان تامین‌کننده فردای هرجامعه هستند، ترویج علوم اسلامی در کنار فرهنگ تزکیه ومعنویت را بسیار مهم توصیف کرد و دوشاخص مهم در ارزیابی دانشگاه‌ها را تحرک ونشاط علمی و اهتمام به تربیت اخلاقی و دینی برشمرد. حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین شافع، در پایان دانشگاه را مهد علم وتفکر در جامعه عنوان کرد و ارزش دانشگاه را به تربیت متفکران، نخبگان و مدیران آینده دانست.