لینک های ضروری
  بازدید : 897
تاریخ انتشار : 18 مهر
دبیر پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته ای در یزد :
به دنبال انجام یک کار عملیاتی در کشاورزی یزد هستیم
به دنبال انجام یک کار عملیاتی در کشاورزی یزد هستیم
اولین جلسه کمیته راهبردی پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی و منابع طبیعی ظهر روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه با حضور رییس و اعضای هیئت علمی دانشکده های منابع طبیعی و کویر شناسی و فیزیک دانشگاه یزد، نمایندگانی از استانداری ، فرمانداری و شهرداری یزد ، در تالاراندیشه دانشگاه یزد برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر حمید سودایی زاده؛ رییس دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی دانشگاه یزد با اشاره به کاربردهای متنوع فناوری هسته ای در بخش های مختلف عنوان کرد: در خصوص استفاده از فناوری هسته ای در کشاورزی و محیط زیست اقداماتی در کشور انجام شده که عمده آن پیرامون مبارزه با آفات مانند کرم گلوگاه انار بوده  و لازم است  این فناوری در صنعت کشاورزی و مشکلات کشاورزی کشور بیشتر استفاده شود.

 وی در خصوص برگزاری این همایش که در آبانماه امسال در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد عنوان کرد: در این همایش سعی شده  تا رابطه ای میان دانشگاه و بخشهای مختلف برقرار شود زیرا همایش ها وقتی مفیدند که دستگاه های اجرایی ما از نتایج علمی آنها بهره مند شوند.

دبیر همایش نیز در این نشست اظهار داشت : هدف از برگزاری این همایش ، شناخت بیشتر استان از کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی است زیرا زمانی که صحبت از فناوری هسته ای می شود بیشتر اذهان به سمت مباحثی مانند کیک زرد و اتم می رود. لذا برآن شدیم تا سطح شناختی به جامعه بدهیم که می توان با استفاده از فرصت های موجود در دانشگاه به حل پاره ای از مشکلات از قبیل مصرف گرایی و استفاده بیش از حد از سموم در صنعت کشاورزی بپردازیم

 دکتر سید ابراهیم سیفتی هدف از برگزاری این همایش را ارتقای استان در بحث کشاورزی  و منابع طبیعی هسته ای  و ترویج دستاوردها در این حوزه دانست و افزود: در نظر داریم همایش بیش از آنکه یک همایش علمی و روی کاغذ باشد، همایشی عملیاتی باشد و هدف تنها جذب مقالات به تنهایی  نیست.

 وی ادامه داد: با توجه به نظر دانشگاه و با رایزنی هایی که با پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و پژوهشکده کشاورزی هسته ای انجام شده،  مقرر گردید تا گزارشهای کشوری در قالب مقالات جمع آوری شود و از این مقالات به شیوه عملی در استان استفاده کنیم

وی با اشاره به این مطلب که چهار دوره از این همایش در تهران و کرج برگزار شده  و یزد میزبان پنجمین دوره برگزاری آن است خاطر نشان کرد: در قالب برگزاری پنجمین دوره همایش، کارگاه های عملیاتی نیز تشکیل می شود تا از سخنرانیهای  معمول همایشها فاصله بگیریم و کشاورزان و بهره برداران با شرکت در این کارگاهها از  دستاوردهای استفاده از فناوری هسته ای در کشاورزی مطلع شوند

دکتر سیفتی زاده با بیان عدم تمایل برخی از کشاورزان  به استفاده از روشهای هسته ای و ترجیح دادن روش های سنتی در کشاورزی گفت:: این موارد دلیلی شد تا کارگاه های عملی را در کنار همایش برگزار کنیم و در روز دوم همایش قطعنامه و جلسه ای با مدیران استان تشکیل می شود تا یک کار عملیاتی در استان یزد شروع شود.

دکتر سعید ترکش اصفهانی استادیار دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و دبیر اجرایی همایش ضمن ارائه گزارشی از برنامه های اجرایی همایش گفت: با معرفی پتانسیل های استان و دانشگاه یزد توانستیم موافقت پژوهشکده علوم و فنون کشاورزی  هسته ای کشور که چهار دوره همایش را در تهران و کرج برگزار کرده است جلب کنیم و این همایش برای اولین بار به صورت استانی در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد.

دکتر ترکش محورهای اصلی همایش را اصلاح نباتات, صنایع غذایی و مبارزه با آفات عنوان داشت و اظهار امیدواری کرد مباحث همایش بیشتر به سمت مباحث عملیاتی و چالش های موجود در استان هدایت شود.

بنا به گفته دبیر اجرایی این همایش برپایی نمایشگاه جهت ارائه دستاوردهای جدید و بازدید از پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در تفت از جمله برنامه های جانبی پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی و منابع طبیعی خواهد بود.

در این جلسه همچنین نمایندگانی از سازمان هواشناسی، جهاد کشاورزی، آبفا، نظام مهندسی کشاورزی، دامپزشکی، بانک کشاورزی و پژوهشکده علوم و فنون هسته ای حضور داشتند و به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی و منابع طبیعی 29و30 آبانماه به میزبانی دانشگاه یزد برگزار خواهد شد.