لینک های ضروری
  بازدید : 809
تاریخ انتشار : 20 مهر
در پنجاه و هفتمین نشست کانون تفکر آب:
خطر نابودی منابع آب زیرزمینی با بهره برداری از معادن مس علی آباد و دره زرشک
خطر نابودی منابع آب زیرزمینی با بهره برداری از معادن مس علی آباد و دره زرشک
در پنجاه و هفتمین نشست کانون تفکر آب که روز پنج‌شنبه 18 مهر ماه 1398 با حضور سمنهای زیست محیطی، اعضای هیئت علمی دانشکده معدن، دبیر و اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی برگزار شد، وضعیت معدن مس دره زرشک در استان و استفاده از کولر آبی_ گازی مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر، در ابتدای جلسه دکتر علی اصغر سمساریزدی دبیرکانون، دستورکار جلسه را ارائه گزارشی در زمینه وضعیت معدن مس دره زرشک و ابتکار کولر آبی_ گازی چند کاره اعلام کرد.

وجود 300 چشمه و قنات در پایین دست معادن و امکان آلودگی این منابع

در ابتدای نشست سید محسن شجاع الساداتی فعال زیست محیطی، با اشاره به پیگیریها و مخالفتهای نهادهای مختلف با بهره برداری از معادن مس دره زرشک و علی آباد از سال ۱۳۸۱ تاکنون افزود: مطالعات جدیدی در این منطقه در حال بررسی است و این احتمال وجود دارد که معادن راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گیرند.

وی خشک شدن ۲۵ قنات و تاثیر روی حدود ۲۰۰۰ قنات و چشمه منطقه شیرکوه به علت آلودگی احتمالی منابع آب سطحی و زیرزمینی به علت مصرف اسید و تولید فاضلابهای صنعتی را خطری بزرگ  برای محیط زیست استان عنوان کرد. وی تعداد اشتغال ایجاد شده توسط این معدن را در مقایسه با آثار مخرب محیط زیستی آن بسیار ناچیز برشمرد.

دکتر سمسار یزدی نیز با اشاره به بررسی دوباره بهره برداری از این معدن، افزود: تاکنون مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است که مشخص شده در صورت فعالیت معادن ۲۵ رشته قنات تخت تاثیر قرار خواهد گرفت و به دلیل تاثیر معادن بر جریانات سطحی، تغذیه سایر قنوات نیز با مسائلی رو به رو خواهد شد.

وی با اشاره به آثار محیط زیستی معدن سه چاهون، حفظ منابع طبیعی از جمله معادن برای نسلهای آتی و تا زمان وجود تکنولوژیهایی که این آثار مخرب را کاهش دهد، ضروری دانست.

دکتر محمد مهدی جوادیان زاده مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد، عنوان کرد که حدود ۳۰۰ چشمه و قنات در پایین دست معدن قرار دارد و با وجود سطح بالای آب در این قنوات، قطعا پس از بهره برداری از معادن آسیبهایی به منابع آب زیرزمینی وارد میشود. به گفته وی ارزش افزوده حاصل از معادن تا زمان بهره برداری از آنها ادامه دارد، اما اثرات سو محیط زیستی حاصل از آن تا سالها پس از بهره برداری نیز وجود دارد.

صالح مستوفیان سردبیر روزنامه بشارت یزد، با اشاره به وجود ۵۲۰ معدن فعال در استان، تصریح کرد: تاکنون هیچ معدنی از درآمدهای حاصل شده، برای حفظ محیط زیست هزینه نکرده است و مردم استان نیز به دلیل هزینه کرد درآمدهای معدن در دیگر استانها از وجود این معادن منتفع نمیشوند. وی توسعه گردشگری، صنایع کم آبخواه و IT در استان یزد را بر معدن ارجح دانست.

دکتراحمد فتاحی عضو هیئت علمی دانشگاه اردکان، تحلیل هزینه-فایده و در نظر گرفتن ارزشهای ناملموس و غیرقابل اندازه گیری منابع آبی و محیط زیست در این زمینه را  مهم دانست.

مهندس باقر محمدی کارشناس شرکت آب و فاضلاب شهری اکوسیستم استان را وابسته به شهرستان تفت دانست و بهره برداری از این معادن را غیرقابل جبران از لحاظ محیط زیستی برشمرد.

ضرورت انجام مطالعات ژئوفیزیک درباره معدن

دکتر وهاب امیری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، با اشاره به تجربه مشابه در بررسی آثار زیست محیطی معدن، عنوان کرد: گرانیت توده نفوذ پذیری در سازه آهکی است و چنین سازه ای میتواند داری منابع آب باکیفیتی نیز باشد. به گفته وی با توجه به رفتار متفاوت ساختار زمین در محیط ناهمگن به طور قطع نمیتوان بر عدم آلودگی آب تاکید کرد. وی بر ضرورت انجام مطالعات ژئو فیزیک برای در نظر گرفتن ارتباط آهن و گرانیت تاکید کرد.

دکتر خدا کرم غریبی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشگاه یزد با مقایسه احداث بزرگراه و معدن در تخریب یکسان محیط زیست و عدم اعتراض به ایجاد بزرگراه، تصریح کرد: مرحله اکتشاف در معدن تاثیری بر آلودگی منابع آبی ندارد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از معادن فعال در استان وجود دارد و مسائل زیست محیطی آن نیز کنترل شده است. همچنین ۱ درصد از درآمد معدن، صرف مسائل محیط زیست میشود. به گفته وی پژوهشهای جدید، در حال بررسی روی تکنولوژیهای عدم آلودگی منابع آب مجاور معادن است.

دکتر فرهاد تراب عضو هیئت علمی دانشگاه یزد،تصریح کرد: سنگهای منطقه نفوذ ناپذیر است و امکان آلودگی منابع آب با وسعت زیاد وجود ندارد. به گفته وی تمامی معادن آلودگی محیط زیست نسبی دارند اما در ایجاد چنین پروژه هایی بایستی به میزان ارزش افزوده و اشتغال زایی نیز توجه شود. وی افزود: کارخانه فرآوری معادن مذکور در دشت ابرکوه احداث میشود و مسلما تدابیر لازم از نظر آثار محیط زیست و آلودگی آب در نظر گرفته میشود.

دکتر حسین ملکی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، احداث اتوبان را به دلیل ضرورت و منافع برای مردم قابل قیاس با معدن ندانست. وی تاثیرات اکولوژیکی از جمله آلودگی منابع آب و هوای آلوده را از علل مخالفت با بهره برداری از معادن علی آباد و دره زرشک عنوان کرد.

دکتر علی اکبر جعفری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، با اشاره به عدم صرف درآمدهای معادن در استان پیشنهاد کرد کانون تفکر آب در زمینه معادن بیانیه ای منتشر کند و سایر کانونها نیز بنا به موضوع خود به مسئله معدن ورود کنند.

سید محمد جواد میرخلیلی نماینده صدا و سیما انجام هزینه-فایده و بررسی فواید اقتصادی معادن و دبی قنوات را حائز اهمیت خواند.

تاثیر توجه بر منافع مالی مصرف کننده در موفقیت طرح کولر آبی_ گازی

در ادامه مهندس یوسف فرازمند مبتکر کولر آبی_ گازی در توضیح کولر مذکور، تصریح کرد: سیستم کولر با خنک کنندگی مناسب، مصرف آب و برق کم و استفاده از پساب؛ ایجاد شده است. وی تولید این کولر در استان را مسبب ایجاد شغل برشمرد.

مهندس مسعود زینی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشگاه یزد، مصرف آب و برق کم،. استفاده از آب پساب را از مزیتهای این کولر عنوان کرد و بر نیاز سنجی جهت استفاده از این کولر تاکید کرد.

دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانونهای تفکر پیشنهاد تدوین بیانیه کانون در مورد معادن مس با همکاری اساتید دانشکده معدن را مطرح کرد. وی تغییر رفتار مصرف کننده را در گرو تضمین منافع مصرف کننده دانست و افزود تکنولوژی های پیشرو با اخذ یارانه دولتی و بهبود در بازار جهت اشاعه تکنولوژی اقدام میکند وی در نظر گرفتن منافع مصرف کننده و اراده دولتی را در موفقیت این پروژه تاثیرگذار برشمرد.

دکتر سمسار یزدی طراحی کولر آبی_گازی چند کاره را در کاهش مصرف برق و آب تاثیر گذار دانست. وی با اشاره به تجربه کشورهای اروپایی در توجه به منافع مالی در استفاده از تکنولوژیهای جدید، بر ضرورت در نظر گرفتن منافع مالی مصرف کنندگان و هزینه پایین این تکنولوژی تاکید کرد.

مهندس سیاوش پاکدل نماینده شرکت آب و فاضلاب شهری عنوان کرد که ۸۰۰ لیتر بر ثانیه آب مصرفی کولرها در شهر یزد است که کل منابع آب زیرزمینی نیز همین میزان است و بایستی در جهت کاهش این میزان آب تلاش شود.

مهندس امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهشهای خورشیدی با اشاره به بررسی روی انواع خنک کاری، محدودیت و فرهنگ پذیرش آن، آمادگی جهت همکاری با تولید این کولر را اعلام کرد.

در این نشست دکتر کمال امیدوار و دکتر نصرت الله امانیان از اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد، سید محسن شجاع الساداتی عضو شورای اسلامی روستاهای تفت، مهندس سعید سلیمی صبور بازنشسته شرکت آب منطقه ای، مهندس محمد مهدی جاودانی معاون اسبق شرکت برق منطقه ای، مهندس جواد منصوری کارشناس شرکت آب منطقه ای یزد، مهندس رضا فرقانی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشگاه امام حسین، دکتر آرش دالوند عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت، محمد حسین پناهی فر مشاور طرح کولر، راحله سادات حسینی کارشناس دبیرخانه کانونهای تفکر، سارا شجاعی و گلناز محمدی از دانشجویان کارشناسی ارشد نیز حضور داشتند.