دسترسی سریع
  بازدید : 1377
تاریخ انتشار : 28 مهر
سرپرست دانشگاه یزد:
ایجاد پارک صنعتی راهکار مناسبی برای ارتباط دانشگاه با صنعت و اشتغال‌ دانش‌آموختگان است
ایجاد پارک صنعتی راهکار مناسبی برای ارتباط دانشگاه با صنعت و اشتغال‌ دانش‌آموختگان است
نشست مشترک تنی چند از مسئولان و اعضای هیأت عامی دانشکده مهندسی برق و مسؤولان ارشد صنعت برق و خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با حضور دکتر قاسم برید لقمانی، سرپرست دانشگاه یزد روز چهارشنبه 24مهرماه در محل سالن کنفرانس دانشکده مهندسی برق برگزار شد.
در این جلسه دکتر قاسم بریدلقمانی دلایل ضعف ارتباط دانشگاه و صنعت را وارداتی بودن صنعت و عدم توجه آموزش عالی به صنعت ذکر کرد و گفت: در شرایط فعلی با وجود فشار تحریم‌های ظالمانه بر کشور، نگاه صنعت به دانشگاه و توجه دانشگاه‌ها به مقوله کارآفرینی و صنعت درحال تغییر است. وی در ادامه با اشاره به «طرح تحول همکاری‌های دانشگاه‌ ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه وصنعت» تهیه شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ارسالی به دانشگاه‌ها، اعلام کرد: خوشبختانه در این طرح، اهتمام به حل مشکلات جامعه و صنعت در کلیه مراحل جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیأت علمی مدّ نظر قرارگرفته است.

وی با استناد به صحبت‌های اخیر وزیر نیرو در مبحث اقتصاد مقاومتی درخصوص استفاده از ظرفیت دانشگاهیان برای حل مشکلات صنعت و ضرورت ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان، گفت: به نظر می‌رسد ایجاد پارک صنعتی در دانشگاه می‌تواند راهکار مناسبی برای حل این مسائل باشد. لذا طی نامه‌ای به وزارت نیرو طرح را پیگیری کردیم.

به‌روزکردن سرفصل‌های دروس دانشگاهی و عمق دادن به آن‌ها، استفاده از افراد متخصص بیرون از دانشگاه برای کمک به استادان در تدریس بخش عملی دروس، از جمله راهکارهایی بود که سرپرست دانشگاه یزد برای قوی‌تر کردن هرچه بیشتر ارتباط دانشگاه و صنعت ارائه داد.

کمک هزینه به دانشجویان ورودی جدید در درس‌های مهارتی و استفاده از افراد متخصص و ماهر برای تدریس دروس مهارتی برنامه‌هایی است که  به گفته دکتر بریدلقمانی در جهت توانمندسازی دانشجویان انجام خواهد شد.

رییس دانشکده مهندسی برق نیز در این نشست  با اشاره به اینکه صنایع استان یزد علی‌رغم برخورداری از نیروی انسانی متخصص و نخبه، همچنان کارگرمحور است و کارگران شاغل در این بخش عمدتاً فاقد تحصیلات هستند.

دکتر مصطفی شاه‌نظری راهکار حل این معضل را در استقرار صنایع پاک و کم آب خواه دانست که علاوه بر بهره‌وری بالا، نیازمند نیروی انسانی متخصص است.

دکتر شاه‌نظری افزود: صنعت برق و الکترونیک این دو ویژگی را دارد و هدف ما در دانشگاه تربیت دانشجویی توانمند است که بتواند در حوزه تخصصی خود به استان خدمت کند.

 وی با اشاره به دستاوردهای کنفرانس برق در دانشگاه یزد تأکید بر دوره های کارآموزی هدفمند برای دانشجویان به وسیله گزینش شرکت‌های برتر استان و معرفی دانشجویان به آن‌ها، ارائه دروس کاربردی و کارگاهی مورد نیاز جامعه تا سقف10 واحد در دانشگاه، تشویق دانش‌آموزان مستعد برای ادامه تحصیل در دانشگاه یزد از طریق بورس تحصیلی و تضمین امنیت شغلی را از راهکارهای ارتباط دانشگاه و بخش صنعت عنوان کرد.

دکتر محمدعلی محمدمیرزایی عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی و پلیمر و مجری پارک صنعتی دانشگاه یزد حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین، ایجاد اشتغال برای دانشجویان و تربیت نیروی کارآمد برای صنایع را از اهداف مهم راه‌اندازی این پارک عنوان کرد. وی همچنین توسعه دانش فنی و نوآوری، امکان تجاری‌شدن فناوری‌های تولید شده در دانشگاه، برقراری ارتباط مؤثر دانشگاه و صنعت، پایلوت و مدلی برای حضور اعضای هیأت علمی و دانشجویان را از دیگر اهداف این طرح دانشگاهی- صنعتی برشمرد.

وی در ادامه به مزایای این طرح برای صنعتگران اشاره کرد  و افزود: استفاده از نام و برند دانشگاه یزد، امکان ارتباط بیشتر صنعتگران با مسئولین عالی‌رتبه استان و کشورنسبت به شهرک‌های صنعتی، هم‌افزایی مابین واحدهای صنعتی، فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم از سوی دانشگاه و استفاده از امکانات پژوهشی، تحقیقاتی و رفاهی، استفاده از نیروی متخصص و ارزان دانشگاهی، برخورداری از تسهیلات بانکی و موقعیت مناسب پارک از جمله مهمترین مزایایی است که صاحبان صنعت می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

دکترمحمدمیرزایی همچنین در تشریح ویژگی‌های این طرح اظهار داشت: پارک صنعتی دانشگاه یزد در زمینی به مساحت ۲۱هکتار و در سه فاز در داخل دانشگاه یزد احداث خواهد شد.  فاز اول هفت هکتار است و از دو بخش صنعتی و غیرصنعتی تشکیل شوه است. بخش غیرصنعتی محل استقرار دفاتر و شرکتهای تحقیق و توسعه و مشاوره مهندسی است که سعی داریم این بخش را تقویت کنیم.

دکتر محمدمیرزایی تأکید کرد: بسیار مهم است که از ظرفیت دانشگاه، اعضای هیئت علمی و دانشجویان در پارک استفاده شود. وی در ادامه گزارش کاملی از جزئیات طرح و شرایط آن ارائه کرد و در پایان مسؤولان حاضر در این نشست ضمن استقبال از طرح مذکور، برای اجرایی‌شدن هرچه سریعتر آن، قول همکاری دادند.