لینک های ضروری
  بازدید : 999
تاریخ انتشار : 6 آبان
نماینده مهندسی شیمی و پلیمر در دفتر ارتباط با صنعت:
تقویت ارتباط با صنعت در اولویت برنامه های رشته مهندسی شیمی و پلیمر
تقویت ارتباط با صنعت در اولویت برنامه های رشته مهندسی شیمی و پلیمر
در این راستا دانشگاه یزد در سال جاری با هدف تقویت و ارتقای سطح همکاری‌های دانشگاه با جامعه و صنعت، نمایندگانی را از سوی دانشکده ها و گروه های مختلف برای دستیابی به این هدف معرفی کرده است.

در همین ارتباط، گفت وگویی با دکتر محمدعلی محمدمیرزایی استادیار و نماینده گروه مهندسی شیمی و پلیمر در دفتر ارتباط با صنعت انجام شد تا اطلاعات بیشتری از اقدامات انجام گرفته در چارچوب این طرح، ارائه شود.  

به نظر شما ضرورت وجود ارتباط دانشگاه با صنعت چیست؟

ارتباط دانشگاه با صنعت برنامه ای است که تمام دانشگاه ها در پیش گرفته اند. از اهداف دانشگاه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت است که بتواند نیازهای آن را برآورده کند. در صنایع مشکلاتی وجود دارد و در برنامه های خود احتیاج به توسعه دارند که جامعه دانشگاهی می تواند به آنها کمک و مشکلشان را  حل کند. از طرفی دانشگاه با حضورش در صنعت می تواند آموزش های خود را صنعتی تر کند. و این اتفاق در تمام دروس و نگرش استادان تغییر ایجاد می کند در نهایت دانشجویانی تربیت می شوند که دارای دیدگاه و تجربه صنعتی هستند. البته که تولید ثروت برای دانشگاه و صنعت نیز عنصر خوبی می تواند باشد و اگر این تعامل به صورت استاندارد باشد یک عامل برد برد برای طرفین رخ می دهد.

 در حال حاضر رابطه گروه شیمی و پلیمر دانشگاه یزد با بخش صنعت استان یزد در چه وضعیتی است؟

گروه ما گروه مهندسی شیمی و پلیمر است که در پردیس فنی و مهندسی واقع شده و با گروه شیمی متعلق به علوم پایه متفاوت است. اسم دیگر گروه مهندسی شیمی، مهندسی فرایند است و در هر فرآیند صنعتی گروه ما می تواند فعالیت داشته باشد. از اولین زمینه هایی که هر صنعتی به آن احتیاج دارد، اصلاحات و مشکلات فرآیندی است که در تولید آن اتفاق می افتد. البته گروه مهندسی شیمی تازه تأسیس است و خیلی از صنایع استان با آن آشنایی ندارند. 
به نظر شما چه راهکارهای مؤثری برای ایجاد ارتباط دانشگاه و به طور خاص رشته مهندسی شیمی با صنعت وجود دارد؟

 اولین برنامه ما این بود که خود گروه را به صنایع استان معرفی کنیم و روشن کنیم که چه توانایی هایی دارد. با برنامه های مختلفی این کار را پی گرفتیم. از جمله حضور مستقیم در صنعت و معرفی رشته بود. از دیگر اقدامات صورت گرفته برنامه ریزی برای کارآموزی های هدفمند است. استفاده مناسب از کارآموزی های هدفمند بهترین جاییست که نیروهای دانشگاهی می توانند در صنعت حضور داشته باشند. با این حرکت اتفاقات خوبی هم افتاد و چند پروژه مشترک مابین صنعت و دانشگاه تعریف شد که البته هنوز تعداد آن کم است.سال گذشته همایشی با حضور مدیران ارشد شرکت نفت و گاز برگزار کردیم که از دانشکده مهندسی شیمی بازدید کردند و به دنبال آن کارآموزی های خوبی با مدیرانی که شرکت کرده بودند برقرار کردیم و به سمتی پیش رفتیم که پروژه های کاربردی هم از آنها بگیریم. از دیگر برنامه ها آموزش های مهارت محور ویژه دانشجویان است به گونه ای که در زمان دانش آموختگی علاوه بر تسلط بر دروس تئوری، مهارتهای صنعتی و دانش صنعتی فراگرفته باشند و بتوانند جذب بازار کار شوند. در این خصوص با توجه به مجوزهای وزارت عتف سعی داریم دروس را کاربردی تر کنیم و نرم افزارهای مورد نیاز صنعت را برای حل تمرین ها و مسائل استفاده کنیم. برگزاری کارگاه های مهارتی برای دانشجویان با حضور متخصصین باتجربه در صنعت از دیگر برنامه ها خواهد بود.راهکار دیگر ایجاد فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه  است و قصد داریم یکی از درسهای اختیاری را با درس کارآفرینی جایگزین کنیم.

مشکلات و چالش های مراکز آموزش عالی و به طور خاص رشته شما در  رابطه با صنعت چیست؟

بزرگترین مشکل مابین دانشگاه و صنعت تفاوت ادبیات این دو است. دانشگاه به دنبال توسعه علم است و در صنعت، حرف اول و اخر را اقتصاد و سود می زند که شاید با بعضی از نگرش دانشگاییان متفاوت است. باید به گونه‌ای باشد که هر دو به زبان مشترکی برسند صنعت به این نتیجه برسد که اگر پروژه های خود را به دانشگاه بسپارد می تواند بعضی از مشکلات خود را حل و ارزش افزوده را بالا ببرد. به هرحال تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی در همه جای دنیا می تواند به رشد اقتصادی و  رشد تجاری شرکت های تولیدی کمک کنند که این موضوع در ایران بسیار کم است و در حالی که  خود  شرکت ها بخش تحقیق و توسعه به طور مستقل ندارند از خدمات تحقیق و توسعه دانشگاه ها کمتر استفاده می کنند. و فقط سودآوری در افزایش تولید است و ارتقای محصول وجود ندارند. از طرفی  دانشگاه باید بتواند این فرهنگ را در میان استادان خود ایجاد کند که در محیط های صنعتی چه طور می توانند صنایع را متقاعد کنند که مشکلات خود را با دانشگاه در میان بگذارند. زمانی که  صنعت کاری را به دانشگاه واگذار کرد و بابت آن هزینه می کند منتظر خروجی مثبتی است و صرف گزارش دلخواه صنعت نیست این اتفاق در سالهای قبل اتفاق افتاده که سبب دلسرد شدن صنعت از دانشگاه شده است. البته  در دانشگاه یزد اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن است.پروژه پارک صنعتی دانشگاه یزد به عنوان حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت و یک پایلوت کوچک صنعتی آغاز شده است. این پروژه سبب می شود تا هم پای دانشگاه به صنعت باز شود و هم صنعت متوجه شود که چطور با خدمات دانشگاهیان می تواند ارزش افزوده برای خود ایجاد کند. و مهمتر از آن دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه می توانند در این واحدهای تولیدی وارد شوند و در زمان دانش آموختگی ادبیات و مهارتهای صنعتی را فراگرفته باشند.