لینک های ضروری
  بازدید : 1235
تاریخ انتشار : 15 آبان
دبیر اجرایی شورای مدیریت سبز دانشگاه یزد اعلام کرد:
استقبال از ایده های جدید برای بازنگری در اجرای طرح سه شنبه های سبز
استقبال از ایده های جدید برای بازنگری در اجرای طرح سه شنبه های سبز
دبیر اجرایی شورای مدیریت سبز دانشگاه یزد در مراسمی که با هدف نقد و بررسی طرح سه شنبه های سبز و فرهنگ محیط زیست در این دانشگاه برگزار شد، اعلام کرد این شورا شنوای همه انتقادات سازنده ای است که درباره این طرح در سطح دانشگاه مطرح می‌شود و از ایده های جدیدی هم که برای بازنگری در نحوه اجرای آن ارایه می‌شود، استقبال می کند.
وی با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای طرح سه شنبه های سبز، اجرای یک حرکت نمادین برای ایجاد حساسیت در میان مسئولان و دانشجویان دانشگاه یزد نسبت به مسائل زیست محیطی است، یادآور شد: این طرح تاکنون در چند مرحله مورد بازنگری قرار گرفته و تعدیل شده است به طوری که هم اکنون فقط سه شنبه های اول هر ماه به صورت نمادین برگزار می شود و به شرکت کنندگان نیز به قید قرعه دوچرخه اهدا می شود. دکتر مشتاقیون ادامه داد با توجه به این روند نباید شیوه فعلی را نیز غیرقابل تغییر بدانیم و مطمئنا می توان با ارایه ایده ها و طرح های جدید، در نحوه اجرای آن بازنگری کرد. 

در این مراسم که به همت انجمن علمی دانشجویان دانشکده منابع طبیعی، روز سه شنبه ۱۴ آبان در محل بوستان معرفت برگزار شد، دکتر محمدرضا علمی معاون دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی در سخنانی به اهمیت بحث فرهنگ سازی و آموزش در مسائل محیط زیستی پرداخت و اظهار داشت: نه تنها دانشجویان رشته محیط زیست بلکه تمام دانشجویان می توانند سفیران محیط زیستی باشند. آموزش مسائل محیط زیست می بایست در جامعه فراگیر شود چراکه با حیات و سلامتی ما ارتباط دارد و صرفا یک بحث تخصصی نیست. 
وی در ادامه سخنان خود به رعایت حداقل های محیط زیستی از قبیل کاهش استفاده از ظروف یک بار مصرف، صرفه جویی در مصرف آب و تفکیک زباله ها در محیط دانشگاه تآکید کرد و افزود: دولت می تواند در زمینه مباحث زیست محیطی فرهنگ سازی کند اما این جامعه است که باید پذیرای این اصل باشد.

 در ادامه مراسم، معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان در اظهارات خود فقدان برنامه جامع و مدون در سازمان های مختلف کشور را یکی از دلایل شکست در نتایج عنوان داشت.
مهندس محمدرضا کوچک زاده در خصوص مشکلات زیست محیطی کارخانه ها و صنایع موجود در استان گفت: امکان اینکه واحدهای تولیدی راه اندازی نشود، وجود ندارد اما می توانیم از نظر تولید آلودگی آنها را کنترل کنیم.چند سالی است که مطابق یک طرح آمایشی به واحدهای سنگین، فولاد، کاشی و غیره در محور مهریز ـ عقدا مجوز برای احداث داده نمی شود و اگر بهره برداری در حال حاضر وجود دارد مجوز آن از قبل صادر شده است.

وی در خصوص مصرف آب مورد استفاده در صنعت استان با توجه به معضل کمبود آب نیز گفت:  مصرف آب در بخش صنعت تنها 4درصد است این درحالیست که میزان آب مصرف شده در بخش  کشاورزی 80تا85 درصد است که می توان با به کاربردن روش های پیشرفته در کشاورزی این مقدار را کم کرد. 

در ادامه دانشجویان حاضر در مراسم به بیان دیدگاه ها و انتقاداتشان درباره اجرای طرح سه شنبه های سبز در دانشگاه و سایر دغدغه های زیست محیطی خود پرداختند.

انتقاد از اجرای طرح سه شنبه های سبز و لزوم بازنگری در نحوه اجرای آن، فرسودگی برخی از اتوبوس ها، فرهنگ سازی و تشویق بیشتر در خصوص تفکیک زباله به ویژه در محیط خوابگاهها، استفاده کمتر از کاغذ در نشریات دانشگاهی، جمع آوری کتابها و جزوات بلااستفاده به جای نابود کردن آنها و معضلات حجم انبوده کارخانجات در استان یزد بخشی از مسائلی بود که از سوی دانشجویان در تریبون آزاد مطرح شد.

در پایان مراسم با حضور معاونان اداری-مالی و فرهنگی-اجتماعی دانشگاه از محمدحسین پارساییان مسئول طرح جای پای یار قدردانی شد. در این طرح که امسال نیز برای پنجمین سال متوالی اجراشد، 1400 خادم افتخاری در  ایام اربعین مسیر نجف تا کربلا را نظافت کردند.
همچنین از  چند تن از پارکبانان دانشگاه نیز تقدیر شد.
 اهدای جایزه به مریم برزگر برنده قرعه کشی پیاده روی طرح سه شنبه های سبز در مهرماه امسال از دیگر برنامه های تریبون آزاد بود.