لینک های ضروری
  بازدید : 917
تاریخ انتشار : 26 آبان
نماینده دفتر ارتباط با صنعت دانشکده مهندسی مکانیک :
کارآموزی هدفمند؛ راهکاری برای حضور دانشگاهیان در صنعت
کارآموزی هدفمند؛ راهکاری برای حضور دانشگاهیان در صنعت
برطرف کردن نیازهای صنعت و عرضه دستاوردهای علمی دانشگاه ها در راستای یکدیگر موضوعی است که جای خالی آن در حال حاضر به شدت احساس می شود.

دکتر روح الله عزیزی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک و نماینده دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه یزد، توضیحات بیشتری در این خصوص داد.

ضرورت وجود ارتباط دانشگاه با صنعت در چیست؟

ارائه مطالب علمی و پرورش مهارت­های لازم در کنار آموزش مباحث تئوری به دانشجویان از وظایف دانشگاهی به شمار م ی­رود. تحقق این اهداف در گرو ارتباطی مستمر و سازنده بین دانشگاه و صنعت است. در عین حال، صنعت می­تواند با کمک دانشگاه به بسیاری از نیازهای خود پاسخ دهد، در ضمن رفع مسائل مربوط به تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر را از طریق تعامل با دانشگاه حل کند.

هم اکنون رابطه دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد با بخش صنعت در چه وضعیتی است؟

بسیاری از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد با صنایع مختلف ارتباط خوب و سازنده­ ای دارند. این ارتباط به صورت­های مختلفی نظیر، طرح­ های پژوهشی، مشاوره ­های فنی، عضویت در گروه ­های پژوهشی بر­قرار می­ شود. برگزاری بازدیدهای دانشجویی و هیات علمی از صنایع مطرح استان، نشست­ های هم ­اندیشی با صنعتگران، نظارت بر نحوه تدریس دروس کارآفرینی و کارورزی همچنین تلاش برای تعریف پروژه­ های کاربردی از دیگر گزینه ­های ارتباط دانشکده با صنعت است.

 

راهکارهای مؤثر برای ایجاد ارتباط دانشگاه و به طور خاص رشته مهندسی مکانیک با صنعت کدامند؟

توجه بیشتر به بحث کارآموزی و کارورزی از سوی دانشگاه و صنعت می­ تواند زمینه ­ساز ارتباط­ های مهمتری بین دانشگاه و صنعت باشد. دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه یزد در نخستین گام مشغول آماده­ سازی و زیرساخت­ های مناسب برای دستیابی به این هدف است.

کارآموزانی که به صنعت معرفی می ­شوند چنانچه در رفع نیازهای صنعت موثرتر عمل کنند، اعتماد صنعت به دانشگاه افزون تر خواهد بود. در مقابل، دانشجویانی که بیشتر با صنعت مرتبط باشند از انگیزه بالاتری برای یادگیری برخوردار بوده و سطح علمی بالاتری خواهند داشت.

 

مشکلات و چالش های مراکز آموزش عالی و به طور خاص این رشته در رابطه با صنعت چیست؟

مهمترین چالش بر سرراه ارتباط دانشگاه و صنعت مشکل فرهنگی است. از یک سو دانشجو هدف واقعی از حضورش در صنعت را نمی داند و درک نکرده است و از سوی دیگر صنعت نیز درخصوص اهمیت برخورد مناسب با دانشجو و ضرورت تلاش برای ترغیب و آموزش وی برای تبدیل شدن به یک نیروی انسانی ماهر و دانشمند آگاهی لازم را ندارد. بیان ضرورت درس های کارآموزی و کارورزی و تاثیری که می توانند در آینده شغلی داشته باشند، این امکان را برای دانشجو به گونه ای فراهم می کند که در آینده نزدیک به نحوه شایسته ای پاسخگوی نیازهای صنعت باشد.