لینک های ضروری
  بازدید : 415
تاریخ انتشار : 10 آذر
شفاف سازی نقشه‌ی راه کانون تفکر سلامت اجتماعی
شفاف سازی نقشه‌ی راه کانون تفکر سلامت اجتماعی
کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد، سی و پنجمین نشست خود را ،هفتم آذرماه 1398 در پردیس آزادی دانشگاه برگزار کرد.
درابتدای نشست دکتر سیدرضا جوادیان، دبیرکانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد ارائه‌ی چارچوبی اساسی برای هریک از موضوعات مورد بررسی در این کانون را امری اساسی تلقی کرده ابراز داشت: باید در ذیل این چارچوب بتوانیم پاسخ‌های روشنی برای سوال‌های چهارگانه‌ی  زیر داشته باشیم؛

1.موضوع مورد بررسی یک پدیده‌ی اجتماعی است یا یک مسأله اجتماعی؟

2. مردم و سازمان ها هریک چه دیدگاهی در ارتباط با موضوع دارند؟

3.چه عواملی در شکل گیری پدیده یا مسأله مورد بررسی نقش داشته اند؟

4. چه افراد و سازمان هایی بیش تر از مسأله‌ی مورد بررسی آسیب می بینند و چه افراد و سازمان‌هایی منتفع می‌شوند؟

 و در نهایت بتوانیم راهکاری جامع و مؤثر در راستای کاهش آسیب‌های ناشی از پدیده یا مسأله مورد بررسی ارائه دهیم.

 اعضاء کانون تفکر سلامت اجتماعی، دست‌یابی به چارچوب پیشنهادی فوق را منوط به نقد و ارزیابی درون تشکیلاتی کانون مذکور دانسته، افزایش تأثیرگذاری این کانون بر حل هرچه بهتر و سریع تر مسائل اجتماعی استان یزد از مهم‌ترین دغدغه‌های حاضرین عنوان شد و به این ترتیب  چگونگی ترسیم نقشه‌ی راه به عنوان اولین گام برای دستیابی به هدف فوق مورد بحث و بررسی حاضرین در نشست قرار گرفت.

دکتر سعید عطار، دبیر کانون‌های تفکر دانشگاه یزد ابراز داشت: کانون تفکر سلامت اجتماعی برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر بر پدیده ه و اتفاقات در عرصه ی جامعه، می تواند علاوه بر فعالیت در راستای  دستورکار تعیین شده‌ی جلسات، کارگروهی تشکیل دهد و در مورد مسائل مبتلا به جامعه موضع گیری نماید، علاوه براین با توجه به نظر مثبت مدیران اجرایی استان در استفاده از نظرات کارشناسی کانون‌های نفکر دانشگاه،کارگروه های تعیین شده می توانند با سازمان ها و نهاد‌های مربوطه ارتباط برقرار کرده و زمینه ی اجرایی شدن مواضع این کانون را فراهم آورند.

دکتر زهرا نادری عضو عیأت علمی دانشگاه یزد با خطیر ارزیابی کردن عملکرد کانون تفکر سلامت اجتماعی عنوان کرد: ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که ذهنیت شکل گرفته در جامعه مبنی بر غیرکاربردی بودن علوم انسانی بیش از این پررنگ نشده و عملکرد ما مهر تأییدی براین‌گونه قضاوت‌ها در ارتباط با علوم انسانی نباشد.

 اثربخشی و کاربردی بودن فعالیت های کانون تفکر سلامت اجتماعی؛ دغدغه ی اساسی اعضاء کانون

دکتر سمانه اسعدی عضو هیأت علمی دانشگاه یزد، اظهار داشت: احساس مفید بودن و تأثیر مثبت داشتن بر جامعه مهم‌ترین عامل انگیزشی برای حضور در جلسات کانون تفکر می باشد که اگر نتوانیم به این مهم جامه‌ی عمل بپوشانیم نه تنها نخواهیم توانست مخاطبان خود در جامعه را پیدا کنیم که از میان خود اعضا کانون هم دچار ریزش می‌شویم.

دکتر مجتبی ملک افضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه یزد، بر استفاده همزمان از راه‌های رسمی و غیررسمی جهت افزایش اثربخشی کانون‌های تفکر تاکید کرد. در بعد رسمی بر تعامل مناسب با استاندار یزد به عنوان نماینده دولت و مقام هماهنگ کننده دستگاه‌های اجرایی برای تضمین حضور و مشارکت مجریان در جلسات کانون و به‌کارگیری نتایج حاصله در حوزه‌های اختصاصی هریک و از بعد غیرررسمی بر استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برای افزایش مطالبه‌گری مردمی.

نوش آفرین عزیزی، کارشناس پژوهشی کانون‌های تفکر ابراز داشت: با توجه به این‌که در کشور ما هنوز جامعه ی مدنی قوی شکل نگرفته  و کانون های تفکر دانشگاه یزد از جمله کانون تفکر سلامت اجتماعی، نهادهای نوپای دانشگاهی می‌باشند ما نمی‌توانیم از نهادهای رسمی صرف نظر کنیم بلکه جهت تأثیرگذاری هرچه بیش‌تر به حضور و حمایت این‌ سازمان‌ها در کانون تفکر نیاز داریم.

شکوه نیک نظر، مدیر مؤسسه افق روشن فردا، عنوان کرد ما در برنامه‌ریزی ها و عملکردمان باید توجه داشته باشیم در راهی گام برنداریم که حوزه ی علوم اجتماعی به سوی دستوری شدن سوق داده شود.

سیدمحسن موسوی، عضو هیأت علمی بخش تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه یزد، در راستای دغدغه های اعضاء کانون مبنی بر تأثیرگذاری موضع گیری‌های کانون تفکر سلامت اجتماعی بر سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه اظهار  داشت: اگر گاهی باعدم همراهی دستگاه ها و سازمان‌های مربوطه روبرو شویم، نباید این برداشت ایجاد شود که حتماٌ ضعفی در مواضع ما وجود داشته و ما کارایی کافی را نداشته ایم.

وی افزود: تقویت تعاملات شبکه ای با جمع‌ها و تشکل های مشابه و هم‌چنین ایجاد دبیرخانه‌ای مستقل برای کانون تفکر سلامت اجتماعی می‌تواند از جمله راهکارهایی باشد که ما را به اهدافمان در این کانون نزدیک‌تر کند.

کاظم شاملو، خبرنگار ایرنا ارتباط هرچه بیش‌تر نخبگان  در حوزه علوم انسانی با رسانه ها و حضور در حوزه‌ی عمومی را نه تنها راه تأثیرگذاری و کاربردی شدن این علوم  که به عنوان رسالت اجتماعی نخبگان این حوزه ارزیابی کرد.

دکترجوادیان، با جمع بندی نظر حاضران اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی کانون تفکر سلامت اجتماعی این است که با چه شیوه و رویکردی می‌توان اثربخشی بیش‌تری داشت ؟که بنابر آنچه مطرح شد جهت دست یابی به پاسخی مستدل به این پرسش، تصمیم گرفته شد یکی از موضوعات بررسی شده در کانون تفکر سلامت اجتماعی از بعد کارایی و اثرگذاری مورد سنجش و آسیب شناسی قرار بگیرد.