لینک های ضروری
  بازدید : 572
تاریخ انتشار : 10 آذر
دبیر همایش ملی نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد:
مهلت دریافت مقالات همایش ملی نکوداشت زرویی نصرآباد تمدید شد
مهلت دریافت مقالات همایش ملی نکوداشت زرویی نصرآباد تمدید شد
همایش ملی نکوداشت زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد از 6تا8 آذرماه مقارن با نخستین سالگرد درگذشت زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد(15اردیبشهت 1348-10آذرماه 1397))در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش دکتر مجید پویان، دبیر علمی همایش ملی نکوداشت طنزپرداز برجسته یزدی، زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، این همایش پس از سه روز کاری با برنامه هایی چون: شب شعر، ارائه مقالات، جلسات پرسش و پاسخ و کارگاه های آموزشی به کار خود پایان داد.
وی افزود: این همایش با هدف تولید محتوای علمی در زمینه آثار استاد زرویی نصرآباد که از خلاق ترین طنزپردازان و نویسندگان معاصر است، برگزار شد. در مراسم افتتاحیه، در صبح پنجشبه 7آذرماه، ریاست دانشگاه یزد، آقای دکتر برید لقمانی، ضمن خیر مقدم به حاضران و مهمانان همایش، و قدردانی از دست اندرکاران و برگزارکنندگان، گفت برگزاری آیین نکوداشت برای مفاخر ادبی، هنری و فرهنگی از رسالت‌های اجتماعی دانشگاه است.
وی افزود : برگزاری این همایش در یزد اقدامی شایسته و ضروری بود که به همّت گروه زبان و ادبیات فارسی و دیگر نهادهای فرهنگی استان انجام گرفت.
همچنین در افتتاحیه همایش چهار سخنران کشوری از جمله: دکتر اسماعیل امینی، شاعر و طنزپژوه، استاد حسن میرعابدینی، پژوهشگر برجسته ادبیات داستانی معاصر ایران، دکتر مجید بهره ور(طنز پژوه) و دکتر بهرام پروین درباره ویژگی‌های ادبی و خلاقانه آثار استاد زرویی نصرآباد سخن گفتند.
در بخش اراِئه مقالات درعصر روز افتتاحیه نیز 11 مقاله علمی از آخرین پژوهش‌ها در خصوص آثار استاد زرویی توسط محققانی از دانشگاه‌های مختلف کشور قرائت شد. هچنین دو جلسه پرسش و پاسخ درباره طنزنویسی با حضور استاد هوشنگ مرادی کرمانی و شاعر طنزپرداز، ناصر فیض، همراه با جشن امضای آثار برگزار گردید. در صبح جمعه 8آذرماه نیز دو نشست کارگاهی با حضور استاد حسن میرعابدینی و دکتر اسماعیل امینی برگزار گردید و در این نشست‌ها حاضران اعم از دانشجویان و دیگر شاعران و نویسندگان غیردانشگاهی علاوه بر طرح پرسش‌هایی در خصوص طنزنویسی به قرائت آثار خود پرداختند که توسط مدرسان کارگاه نقد گردید.
برگزاری شب شعر یاداستاد، یادمان زنده یاد زرویی نصرآباد، از دیگر بخش‌های جنبی همایش بود که در شامگاه چهارشنبه 6آذرماه برگزار شد. در این شب شعر که با همکاری ارزنده حوزه هنری یزد و دفتر طنز حوزه هنری برگزار شد، طنزپردازان کشوری از جمله: ناصر فیض، خلیل جوادی، نادر ختایی، صابرقدیمی، عباس حسین نژاد، عبدالجواد موسوی، اسماعیل امینی و تنی چند از شاعران یزدی از جمله احمدرضا قدیریان و حجت الاسلام پرنیان اشعار طنز و نیز دلسروده های خود را برای زنده یاد ابوالفضل زرویی قرائت کردند.
دبیر علمی همایش نکوداشت زنده یاد زرویی نصرآباد هم چنین گفت: در برگزاری این همایش، حوزه هنری یزد و سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری همکاری‌های شایسته و قابل توجهی با گروه زبان و ادبیات فارسی داشته‌اند.
وی هم چنین از کوشش های دبیر اجرایی مراسم، دکتر مهدی حیدری، و نیز زحمات اعضای انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی و انجمن اسلامی دانشگاه یزد قدردانی کرد.
مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی و دبیر علمی همایش افزود: در راستای دستیابی به هدف تولید محتوای علمی در خصوص آثار زنده یاد زرویی و در پاسخ به تقاضای برخی پژوهشگران، بنابر تصمیم دبیرخانه علمی همایش، مهلت دریافت مقالات تا 25 بهمن ماه تمدید شده است.