لینک های ضروری
  بازدید : 1005
تاریخ انتشار : 10 آذر
به همت جامعه اسلامی دانشجویان:
مناظره سیاسی دکتر زیباکلام و دکتر احمد قدیری  برگزار شد
مناظره سیاسی دکتر زیباکلام و دکتر احمد قدیری برگزار شد
مناظره سیاسی دو چهره سیاسی دکترصادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و دکتر احمد قدیری پژوهشگر و محقق دانشگاه علامه طباطبایی(ره) به همت جامعه اسلامی دانشگاه یزد و با حضور دانشجویان و علاقه‌مندان، روز شنبه 9 آبان‌ماه در تالار دکتر جلیل شاهی این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش دریافتی از امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در این جلسه مناظره‌کنندگان درخصوص منافع و زیان‌های ایران در مذاکره و اینکه چه منفعت‌هایی از مذاکره کسب و چه چیزهایی از دست داده‌ایم صحبت کردند.

دکتر احمد قدیری به عنوان مخالف مذاکره با آمریکا به ایراد سخن پرداخت. وی گفت: بعضا تصور می‌شود که ایران اهل مذاکره با دنیا نیست این تصور به دلیل دیدگاهی است که آمریکا را حکمران دنیا به حساب می‌آورد و تمام هم و غم خود را صرف مذاکره با یک کشور عنوان می‌کند.

وی افزود: کشور ایران با دنیا مشکلی ندارد بلکه با ابرقدرت‌ها و زورگوها مخالف است.
دکتر قدیری با اشاره به مداخلات سطله‌جویانه آمریکا در کشورهای دیگر از طرق مختلف عنوان کرد: مخالفت با ادبیات و نوع یک مذاکره به معنای مخالفت با مذاکره و تعامل با کشورهای دیگر نیست اما درخصوص آمریکا مطابق تجربه‌های تاریخی ثابت شده است که این کشور به تعهدات خود در قراردادها پایبند نیست.

در ادامه این جلسه دکتر صادق زیباکلام به عنوان موافق مذاکره با آمریکا به تأثیرات نگاه‌های خاص و پیش‌زمینه‌های موجود در حافظه یک دولت درخصوص دولتی دیگر و نقشی که بر تعاملات آنها دارد، پرداخت.

وی در ادامه به دیدگاه‌های متفاوتی که درخصوص مذاکره با آمریکا وجود دارد، اشاره کرد و با مستندات تاریخی درخصوص هریک از آنها به ایراد سخن پرداخت.

در پایان این جلسه حاضران به طرح سؤالات خود پرداختند و درخصوص آنها بحث و تبادل نظر شد.