لینک های ضروری
  بازدید : 924
تاریخ انتشار : 12 آذر
به میزبانی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد:
کارگاه هنرهای جدید در محیط شهری آغاز به کار کرد
کارگاه هنرهای جدید در محیط شهری آغاز به کار کرد
کارگاه آموزشی هنرهای جدید در محیط شهری با حضور دکتر احمد نادعلیان؛ طراح جهانی هنرهای محیطی در قالب شصت و یکمین جشنواره هنر محیطی ایران، روز سه شنبه 12 آذرماه در تیمچه مرتاض دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.
این کارگاه آموزشی که از برنامه های جنبی نخستین همایش شیوه‌های ارائه در هنرهای جدید، سایه های فیروزه ای است با حضور هنرمندان، علاقه مندان، دانشجویان و جمعی از اساتید دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد برگزار شد. 
دکتر نادعلیان در ابتدای این کارگاه که به مبانی نظری اختصاص داشت به بررسی دو واژه ی هنر زمینی و هنر زیست محیطی پرداخت. 
وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ، انسان هنر را به محیط و طبیعت برده و این پدیده جدیدی نیست، اظهار داشت:  تعریفی که از هنر محیطی وجود دارد و از طریق پژوهشگران این حوزه معرفی شده است معمولا محل مناقشات بوده و هست اما سرآغاز هنر محیطی به اواخر دهه شصت و هفتاد برمی گردد و منظور از هنر زمینی یا وابسته به زمین این است که مکان را تبدیل به اثر هنری کنیم، با این هدف که هنر را از نگارخانه ها بیرون بیاوریم . 
دکتر نادعلیان با اشاره به این که هنر محیطی از جنبه یادمانی به سمت جنبه رسانه ای رفته است، افزود: در هنر محیطی باید به مکانی که فعالیت در آن صورت می گیرد توجه کرد. به عنوان مثال ممکن است در جزیره ی هرمز منطقه ای را رنگ آمیزی کنیم اما در شهری مانند یزد به دلیل حرمت بافت تاریخی نباید در بافت مداخله کنیم. 
مدرس این کارگاه آموزشی با تاکید بر بعد فرهنگی سبک های متفاوت گفت: گاهی تفکر یک هنرمند از نظر منزلتی که دارد می تواند یک کار ساده را به خوبی جلوه دهد و در واقع خردمندی هنرمند می تواند به یک اثر هنری اعتبار دهد. 
بحث در خصوص اقتصاد هنرمند و اخلاقیات در هنر از دیگر موارد مطرح شده در این کارگاه بود. 
کارگاه آموزشی هنرهای جدید در محیط شهری پس از جلسه توجیهی تا 13 آذرماه به صورت عملی ادامه خواهد یافت.