دسترسی سریع
  بازدید : 1122
تاریخ انتشار : 19 آذر
به مناسبت هفته پژوهش و فناوری:
ترجمه کتاب ساجی به زبان انگلیسی در دانشگاه یزد
ترجمه کتاب ساجی به زبان انگلیسی در دانشگاه یزد
به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یزد، کتاب ساجی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ترجمه خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین  محمدمهدی حرزاده، رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد، با بیان سخنان مقام معظم رهبری درخصوص  تأکید بر افزایش آثار دفاع مقدس و ضرورت انجام آن توسط تمامی دستگاه‌ها در این حوزه گفت: ایثارها، رشادت‌ها، جانفشانی‌ها، و خاطرات تلخ و شیرین دفاع مقدس بسیار زیاد است که جدا از اجر اخروی می‌بایست حفظ شود.
حجت الاسلام و المسلمین حرزاده افزود: مردم کشور ما اهل ایستادگی و مقاومت هستند که این ویژگی برای کشور مصونیت بسیار در برابر دشمنان به همراه می‌آورد. از بعد معنوی نیز رشادتها، جانفشانی‌های شهدا و خانواده‌های آنها، تابلوهایی بسیار زیبا است که نباید از یاد رود و سبب می‌شود انسان مسیر درست را پیدا و طی کند.
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: پیرو فرمایش های رهبری از میان موارد قابل انجام، تصمیم گرفته شد در دانشگاه یزد یکی از آثار دفاع مقدس به زبان انگلیسی ترجمه شود تا  مردم سایر کشورها نیز در جریان حوادث این دوران قرار گیرند که پس از موافقت هیأت رییسه دانشگاه، مطابق با سلایق جامعه هدف مورد نظر و با پیشنهاد حوزه هنری، کتاب ساجی: خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری، برای ترجمه انتخاب شد.
حجت الاسلام و المسلمین حرزاده گفت: مقداری از کتاب ترجمه شده است و برای ترجمه مابقی آن معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه موافقت کرد تا از اعتبارات پژوهشی دانشگاه استفاده شود و با توجه به برخی مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد تا به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در این زمینه تفاهم نامه همکاری مابین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و همچنین دکتر علی اکبر جباری به نمایندگی از گروه مترجمان امضا شود.
در ادامه این جلسه دکتر علی‌اکبر جباری، رییس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه یزد، با اشاره به علایق مردم کشورهای خارجی به خواندن داستان بر لزوم ترجمه درست باتوجه به متن محاوره‌ای کتاب و بعضا اصطلاحات خاص ذکر شده در آن تأکید کرد. وی سپس درخصوص موضوع کتاب به ایراد سخن پرداخت.
ساجی: خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری نوشته بهناز ظرابی‌زاده، خاطرات زنی را روایت می‌کند که در بحبوحه نبرد، کنار همسر خود در خرمشهر می‌ماند. در این کتاب جنگ تحمیلی با یک نگاه انسان‌دوستانه، روایت می‌شود. با وجود تمام لحظات و شرایط سختی که بر راوی کتاب در بحبوبه جنگ گذشته است، وی در پایان کتاب همچنان امید به بازسازی خرمشهر دارد.