دسترسی سریع
  بازدید : 1163
تاریخ انتشار : 20 آذر
با همکاری سازمان فضایی و دانشگاه یزد؛
فناوری های فضایی در استان توسعه می یابد
فناوری های فضایی در استان توسعه می یابد
نشست مشترک رییس سازمان فضایی ایران و هیات همراه با رییس دانشگاه یزد و دانشگاهیان روز چهارشنبه 20 آذر ماه در تالار اندیشه برگزار شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران در این نشست با اشاره به تحولات انقلاب صنعتی و توسعه اقتصاد دیجیتال، اظهار داشت: در حال حاضر افراد خلاق و کارآفرین عنصر اصلی کسب ثروت و توسعه اقتصاد هستند و امیدواریم با تلاش دانشگاهیان، استان یزد در حوزه اقتصاد دانش بنیان پیشرو شود.
دکتر مرتضی براری با بیان اینکه در دهه های گذشته، فناوری فضایی بیشتر باعث افتخار و غرور کشورها بوده است و این عرصه اکنون کاربردی تر شده، افزود: این امر اقتصادی جدید و جذاب را رقم زده است و دانشگاه مسئولیت شناسایی ظرفیت و پتانسیل این اقتصاد را برعهده دارد تا با برنامه ریزی در استان از ظرفیت فناوری فضایی استفاده ببرد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه فضایی، فناوری فضایی را بستر سلطه کشورها دانست و بر استفاده از ظرفیت فناوری های فضایی در حوزه محیط زیست،  مدیریت بحران و دیگر حوزه ها کارگشا برشمرد.
دکتر براری ادامه داد: در سال های اخیر رشد اقتصادی در حوزه فضایی 139 درصد بوده است که این رویه رشد تا 20 سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی در پایان پیشنهاد برگزاری رویداد استارتاپی در حوزه فناوری فضایی و با همکاری دانشگاه یزد، سازمان فضایی ایران و صندوق نوآوری و شکوفایی را داد.    
رییس دانشگاه یزد نیز با ابراز امیدواری از اینکه این نشست دستاوردهای خوبی برای کشور و استان داشته باشد، اعتماد به دانشگاهیان در انجام طرح های صنعتی و پژوهشی را بسیار مهم خواند و انجام درست و به موقع تعهدات دانشگاهیان را موجب حفظ اعتبار و ارزش دانشگاه برشمرد.
دکتر قاسم برید لقمانی با اشاره به تجربه های موفق دانشگاه در صنایع دفاعی و پیشرفته، از همکاری با سازمان فضایی ایران ابراز خرسندی کرد.
در ادامه این نشست، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه یزد نیز خلاصه ای از وضعیت و تعداد دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ارائه کرد و از برنامه ها واقدامات دانشگاه در راستا ارتباط با صنعت سخن گفت.  
برگزاری رویدادهای استارتاپی با همکاری طرفین، کمک در راه اندازی مرکز سنجش و پایش جوی- فضایی از مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.