دسترسی سریع
   بازدید : 2144
تاریخ انتشار : 26 آذر1398
به مناسبت هفته پژوهش و فناوری:
 نشست دانشگاهیان دانشگاه یزد با مدیران و کارشناسان سازمان‌ها استان
نشست دانشگاهیان دانشگاه یزد با مدیران و کارشناسان سازمان‌های استان
به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و در راستای تعامل جامعه با دانشگاه به ویژه تعامل علوم اجتماعی با دستگاه‌های دولتی استان، روز شنبه 23آذرماه در سالن اجتماعات پردیس علوم انسانی و اجتماعی نشستی با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان‌های استان برگزار شد.
در این نشست که معاون پژوهشی پردیس علوم انسانی و اجتماعی و نیز رئیس گروه کارآفرینی، پژوهش‌های کاربردی و ارتباط با صنعت دانشگاه و تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد حضور داشتند، دکتر محمد مبارکی، رئیس مرکز پژوهشی توسعه انسانی، ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری گفت:  امروزه دانشگاه‌ها سه نقش عمده و سه کارکرد را بر عهده گرفته‌اند که عبارتند از: نقش آموزشی، پژوهشی و سیاست گذاری که در نقش سیاست گذاری بحث تعامل جامعه و دانشگاه مطرح می‌شود.
وی افزود: در این راستا دانشگاه سعی کرده است که همکاری متقابل خود را با ارگان‌های و سازمان‌های مختلف داشته باشد تا پژوهش‌هایی که صورت می‌گیرد در راستای حل مسائل و مشکلات جامعه به معنای عام و دستگاه های دولتی به معنای خاص باشد.
معاون پژوهشی پردیس علوم انسانی و اجتماعی در ادامه اظهار داشت: پردیس علوم انسانی و اجتماعی در راستای دستیابی به تعامل دانشگاه و جامعه سعی کرده است تا از طریق تاسیس مراکز و گروه‌های پژوهشی از جمله مراکز پژوهشی توسعه انسانی و مطالعات رفاه اجتماعی و همچنین  فعال کردن هسته‌های پژوهشی و همچنین شیوه‌های مرتبط دیگر به این هدف نزدیک‌تر شود که جلسه مذکور نیز در راستای این هدف برگزار شده است.
دکتر مبارکی ضمن ارایه گزارشی از برنامه‌های پردیس علوم انسانی و اجتماعی در خصوص تعامل با دستگاه‌های دولتی و طرح‌های دانشگاه یزد در ارتباط با بخش صنعت گفت:  متأسفانه علی‌رغم آن که اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه به طرق مختلف، حسن نیت خود را برای برقراری ارتباط قوی و همکاری با دستگاه‌های اجرایی نشان داده‌اند  اما از ضلع دیگر این مثلث که سازمان‌های مسئول هستند، رغبتی دیده نمی‌شود و یا ضعیف است.
در ادامه این جلسه دکتر محسن هادی زاده، رئیس گروه کارآفرینی، پژوهش‌های کاربردی و ارتباط با صنعت دانشگاه به معرفی دانشگاه یزد، پتانسیل‌ها،  فعالیت‌های آن و نیز برنامه‌های این دفتر درخصوص ارتباط با جامعه و صنعت پرداخت و در ادامه خاطرنشان کرد: سرمایه‌های طبیعی و انسانی به تنهایی نمی‌تواند رشد و توسعه یک کشور را برآورده کند بلکه مؤلفه اصلی آن  تعامل است. دانشگاه اگر خود را به جامعه و صنعت نزدیک نکند، بالطبع نمی‌تواند نقش آموزشی و پژوهشی خود را ایفا کند و از طرف دیگر صنعت و جامعه نیز در صورت دور شدن از دانشگاه قادر به استفاده از ایده‏های تولیدی دانشگاه نیستند.
وی افزود: در گذشته مشخصه اصلی توسعه مبتنی بر تولید، سرمایه، نیروی انسانی و واحدهای تولیدی بوده اما اکنون مشخصه عوض شده است و نوآوری، انسان‏های کارآفرین و شرکت‏های دانش بنیان به عنوان مهمترین مشخصه به حساب می‏ آیند.
دکتر هادی زاده عدم اطمینان دستگاه‏های اجرایی و دانشگاه به پتانسیل های یکدیگر که ناشی از فرهنگ تثبیت شده است را مهمترین مانع بر سر ایجاد شبکه قدرتمند بین دانشگاه‏ و سازمان‏ های اجرایی عنوان کرد.
در ادامه این نشست نماینده شورای هماهنگی ستاد مواد مخدر استان استفاده از ظرفیت‏ های دستگاه‏ های اجرایی برای دانشگاه و بالعکس را منوط به اجرای تفاهم‏نامه منعقد شده بین طرفین دانست و در ادامه به بندهای تفاهم ‏نامه این مرکز با دانشگاه یزد درخصوص پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر پرداخت.
محبوبه وفاییان افزود: دانشگاه با داشتن اعضای هیأت علمی و دانشجویان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی می‏تواند در جهت رفع دغدغه ‏های پژوهشی ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر کمک کند و با تحقیقات علمی میزان اثربخشی طرح‏های مدنظر ستاد را مشخص کند.
عملیاتی نبودن پژوهش‏ های دانشگاهی در رفع نیازهای این ستاد و بیان صرفا کلیات علمی در  تحقیقات، عدم آگاهی از برنامه‏ های دانشگاه در خصوص مواد مخدر و بالعکس  و نیز حذف مراکز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از شورای هماهنگی مبازره با مواد مخدر از جمله موانع و مشکلات ارتباط میان دانشگاه و سازمان پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر بود که وی به آنها اشاره کرد.
مسئله محور نبودن دانشگاه و تولید پژوهش و تحقیقات دانشگاهی بدون درنظر گرفتن نیازها و مسائل سازمان‏ها مطلبی بود که دکترجعفر رحمانی نماینده سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی استان در این نشست به آن پرداخت و گفت: در دانشگاه پژوهش‏ ها تولید و سپس انتظار می‏رود که دستگاه ‏های اجرایی برای استفاده از آنها به دانشگاه مراجعه کنند و این یک مانع اساسی برای اعتماد و ارتباط میان دو طرف است.
در ادامه نشست علیرضا تقی‏زاده از حوزه برنامه‏ ریزی و پژوهش کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به فعال شدن فعالیت‏ های پژوهشی و تحقیقی کمیته امداد به حضور ضعیف اعضای هیأت علمی دانشگاه‏ها در نشست ‏ها و طرح ‏های پژوهشی این مرکز به ویژه در سال‏ جاری پرداخت.
وی افزود: علی رغمی که طرح ‏های پژوهشی مد نظر این مرکز برای دانشگاه‏ ها  اعلام شده است اما  متأسفانه  با استقبال ضعیف  اعضای هیات علمی و دانشجویان از آنها روبه رو شدیم.
تقی‏ زاده در ادامه سخنان خود،  ضعف روش تحقیق در علوم انسانی، وجود مافیای پژوهش در استان که روابط به ضوابط ارج داده می‏شود و استقبال دانشجویان از طرح‏هایی که قابلیت استخراج مقاله داشته باشد را از جمله مشکلات تعامل دانشگاه با کمیته امداد عنوان کرد.
معاون پژوهشی اداره کل آموزش و پروش در این نشست با مطلوب ارزیابی کردن ارتباط ساختاری آموزش و پرورش با دانشگاه، به کم‏رنگ شدن حضور اعضای هیأت علمی در کاروزی‏های آموزش و پرورش نیز اشاره کرد.
علیرضا مصباح ‏فر همچنین آموزش منابع و بعضا نظریه‏های منسوخ شده آموزش و پرورش به دانشجویان را به عنوان یکی از ضعف‏های مراکز آموزش عالی عنوان کرد.
وی همچنین بررسی مدل‏ های ارتباط دانشگاه با دستگاه‏ های اجرایی مورد استفاده در دنیا و انتخاب یکی از آنها مطابق با شرایط دانشگاه و دستگاه های اجرایی در ایران و استان یزد را به عنوان راهکاری برای پر کردن شکاف میان دو سازمان پیشنهاد داد.
در ادامه این نشست اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد به بیان نظرات، پیشنهادها خود درخصوص موانع و راهکارهای ارتباط و تعامل دستگاه‏های اجرایی و دانشگاه‏ ها پرداختند.