لینک های ضروری
  بازدید : 492
تاریخ انتشار : 1 دي
در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد:
نشست علمی ارزش‌های ادبی متون کهن ادب فارسی با حضور دکتر یاحقی
نشست علمی ارزش‌های ادبی متون کهن ادب فارسی با حضور دکتر یاحقی
نشست علمی ارزش‌های ادبی متون کهن ادب فارسی با حضور دکتر محمّدجعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پسین دوشنبه 25 آذرماه در دانشگاه یزد برگزار شد.
بنابه گزارش دریافتی از گروه زبان و ادبیات فارسی، در این نشست علمی که در دو بخش سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار شد، جمعی از دانشجویان کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی و اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد و دیگر مراکز آموزش عالی استان حضور داشتند.
در ابتدای این نشست دکتر مجید پویان در خصوص ابعاد علمی و ادبی شخصیت دکتر یاحقی سخن گفت.
سپس دکتر محمّدکاظم کهدویی، عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد، در زمینۀ فعالیت‌های اجرایی و علمی دکتر یاحقی در راستای گسترش و ارتقای زبان و ادب فارسی در داخل و خارج از کشور توضیح داد.
پس از آن دکتر یاحقی در مقدمۀ سخنان خود با اشاره به برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های فرهنگی و علمی و ادبی در دانشگاه یزد، این‌گونه برنامه‌ها را نشانۀ احترام به «خود» و به «اصالت‌ها»یمان دانست.
وی در ادامه افزود: اگر ما بخواهیم در کشور دو شهر را که نماد« اصالت» است، برشمریم قطعاً نخستین شهر، شهر یزد است.
عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم‌چنین گفت: فرهنگ، ادبیات و زبان فارسی نیز نُمودهایی از اصالت‌های ما هستند و چه بهتر که این اصالت‌ها در شهری اصیل چون یزد پیگیری شود.
دکتر یاحقی «کوشش و تلاش» و «نجابت» را از دیگر جنبه‌های اَصالت در جامعۀ ایرانی دانست و افزود: یزدی‌ها شهره به نجابت‌اند و در هر کجای ایران و جهان می‌توانیم کسانی از یزد  را  ببینیم که به کار خود اعتقاد دارند و کوشش می‌کنند و تأثیرگذار هستند.
وی هم‌چنین گفت: در کشورهایی چون هند و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز مردمانی از یزد را دیده‌ام که با کوشش و تلاش و همّت کارها و فعالیت های تأثیرگذار انجام داده ‌اند.
استاد دانشگاه فردوسی اظهار داشت: به دلیل این اصالت‌ها، شهر یزد مورد احترام و علاقۀ همگان است و این سرزمین از نظر انسانی و فرهنگی سرزمینی حاصل‌خیز است که شخصیت‌های فرهنگی و علمی برجسته را پرورانده است.
دکتر یاحقی افزود: اگر ما بخواهیم به خودمان و اصالت‌هایمان احترام بگذاریم، باید به «فرهنگ و زبان و ادبیات»مان که تجسّم آنها را می‌توان در شهر یزد دید، احترام بگذاریم و اهتمام بورزیم.
مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی در ادامه گفت: ادبیات فارسی امروز به عنوان یک میراث گرانقدر متأسفانه دارد بر لبۀ تیغ فراموشی قرار می‌گیرد و وظیفۀ ما معلّمان و دانشجویان ادبیات این است که این خطر را گوشزد کنیم و همگان را به بازگشت و اهتمام به این اصالت‌ها توجه بدهیم، هم‌چنانکه ارزش‌ها و اصالت‌های فرهنگی یزد برای ما ماندگار و نامیراست و نمی‌توانیم آنها را فراموش کنیم، آثار ادبی نیز نباید به فراموشی سپرده شوند و امید است با کوشش‌ها و تلاش‌هایی که در شهرهای اصیل انجام می‌گیرد، این اصالت‌ها هم‌چنان مورد توجه قرار بگیرد.
وی در پایان بخش مقدماتی سخنان خود افزود: در شرایطی که هجمه‌های گوناگونی به فرهنگ و زبان و ادبیات ما می‌شود، باید به جستجوی راهکارها و روش‌هایی برای حفظ این میراث گرانقدر به عنوان اصالت‌هایمان باشیم.
دکتر یاحقی در ادامۀ سخنان خود آثار ادبی را نمایندۀ طرز تفکر و فرهنگ جامعۀ ایران در اعصار و ادوار مختلف دانست و در این راستا به ارزش‌های فرهنگی و ملّی و ادبی شاهنامۀ فردوسی اشاره کرد.
در بخش دوم این برنامه هم دانشجویان پرسش‌هایی در خصوص شاهنامۀ فردوسی مطرح کردند که مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی به پرسش‌ها پاسخ داد.
در پایان  نشست هم  سید نور طهماسبی خراسانی، دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، و از شاعران جوان افغانستان، قطعه شعری را با عنوان «بی‌جهت نیستم خراسانی» خواند که مورد توجّه و استقبال حاضران قرار گرفت.
دکتر محمد جعفر یاحقی متولد 1326در شهرستان فردوس و استاد دانشگاه فردوسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
وی علاوه بر تالیف آثار متعدد در حوزه شاهنامه پژوهی، تصحیح تاریخ بیهقی و غیره به تدریس و پژوهش در دانشگاه های مختلف جهان از جمله دانشگاه آکسفورد، کمبریج و  دانشگاه توکیو  اشتغال داشته است.