لینک های ضروری
  بازدید : 612
تاریخ انتشار : 3 دي
استارت‌آپ های فعال در حوزه ی حمل و نقل شهری
استارت‌آپ های فعال در حوزه ی حمل و نقل شهری
کانون تفکر شهرهوشمند دانشگاه یزد نشست اخیر خود با محوریت بررسی استارت‌آپ های فعال در حوزه‌ی حمل و نقل را روز یکشنبه مورخ اول دی ماه 1398 برگزار کرد.
در ابتدای نشست، دکتر امیر جهانگرد، دبیرکانون تفکر شهرهوشمند دانشگاه یزد، به عنوان نطق پیش از دستور جلسه، با اشاره به نشست مشترک کانون‌های تفکر دانشگاه و فرماندهی نیروی انتظامی استان، اظهار داشت: باتوجه به تصمیم گرفته شده در این نشست،هرکدام از کانون‌های 5گانه دانشگاه به صورت جداگانه حول موضوعات مربوط به حوزه‌ی فعالیت خود با نیروی انتظامی جلسه‌ی مشترکی برگزار خواهند کرد که یکی از این جلسات، نشست کانون تفکر شهرهوشمند با فاوای نیروی انتظامی می باشد که به احتمال زیاد در برنامه کاری نشست بعدی کانون تفکر شهرهوشمند قرار می‌گیرد.
وی افزود: حوزه های مربوط به داده، جرائم و تصادفات از جمله حوزه هایی هستند که می توان در این نشست در ارتباط با آن ها به بحث و بررسی و تبادل نظر پرداخت.
در ادامه دکتر جهانگرد با تشریح دستورکار جلسه از مهندس پارسائیان خواست گزارش خود در ارتباط با استارت اپ های فعال در حوزه ی حمل و نقل را ارائه دهد.
مهندس مهدی پارسائیان، رئیس گروه فاوا استانداری، اظهار داشت: در این جلسه سعی خواهد شد تجربیات استارت اپ های مختلف جهانی در ارتباط با حمل ونقل شهری ارائه گردد.
وی اضافه کرد: سندی که در این جلسه ارائه می گردد جزء خروجی های معاونت علمی ریاست جمهوری می باشد.
مهندس پارسائیان در ایتدا به توضیحات مختصری در ارتباط با وضعیت کلان شهرهوشمند پرداخت و  در تعریف شهرهوشمند عنوان کرد: درساد ه ترین نوع تعریف می توان شهر هوشمند را به کارگیری فناوری به منظور ارتقا سطح رفاه زندگی شهروندان و  و توسعه اقتصادی شهر ها دانست و برای حرکت به سمت هوشمندسازی شهرها، نیاز به سه گام توسعه زیرساخت های متصل، توسعه برنامه های هوشمند تجزیه و تحلیل و فرهنگسازی و ترویج استفاده عمومی می باشد.
وی افزایش جمعیت شهرنشین را یکی از لزامات ایجادو توسعه شهرنشینی عنوان کرد و با اشاره به جمعیت 85 درصدی شهرنشین یزد، هوشمندسازی یزد را نیز به عنوان یک الزام معرفی کرد.
مهندس پارسائیان، اساسی ترین چالش ها و فرصت های موجود در این حوزه را به این ترتیب عنوان کرد: 1.توسعه و بهینه سازی حمل و نقل شهری و تسریع دسترس و افزایش کیفیت وسایل نقلیه عمومی؛ 2. خلق راهکارهای نوین با کمک فناوری جدید به منظور تسهیل، پایش، تجزیه و تحلیل وضعیت عبور و مرور و ترافیک.
معرفی 20 استارت آپ شاخص در حوزه ی حمل و نقل شهری
وی در ادامه به عنوان بخش اصلی گزارش خود به معرفی 20 استارت اپ شاخص در حوزه ی حمل و نقل شهری پرداخت .
1. ParkWhiz
حوزه فعالیت: هوشمندسازی حمل و نقل شهری؛ محصول/ خدمت: جستجو و رزرو جای پارک برای وسایل نقلیه؛ فناور ی کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین
این شرکت پلتفرمی به منظور مکان یاب جای پارک و رزرو قبل از رسیدن به مقصد توسعه داده است. کاربران با استفاده از تلفن همراه خود از طریق برنامه کاربردی یا وب سایت این شرکت می توانند به لیست تمامی پارکینگ های خصوصی و عمومی و قیمت آن ها دسترسی داشته و از طرف دیگر هر شخص می تواند فضای پارکی که مالک آن است، مانند پارکینیگ شخصی  را در این پلتفرم اجاره دهد.
2. Passport
محصول/خدمت: سیستم مدیریت پارکینگ؛ فناور ی های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیا، پردازش تصویر، پلتفرم آنلاین.
این شرکت پلتفرمی به منظور مدیریت ورود و خروج  وسایل نقلیه به پارکینگ های مکان هایی مانند دانشگاه ها، مجتمع  های مسکونی و سازمان ها توسعه داده است. به وسیله ی حسگرهای توسعه داده شده توسط این استارت آپ که در ورودی پارکینگ نصب می گردد، میتوان پارک ماشین ها را اسکن کرده و بر اساس آن اجازه ورود، صدور بلیت و پرداخت ورودی به صورت اتوماتیک انجام می.شود.
3. Mete Feeder
محصول/خدمت: اجاره و رزرو پارکینگ؛ گروه مخاطب: رانندگان ، پارکینگ های عمومی؛ فناور ی های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین.
این شرکت، سیستمی برای کنترل پارکینگ های عمومی توسعه داده است که با حذف بلیط و کیوسک نگهبان موجب کاهش هزینه ها و بالا رفتن سرعت فرایند های ورود و خروج شده است.
4. Jump bikes
محصول/خدمت: اجاره دوچرخه و اشتراک گذاری آن‌ها ؛ گروه مخاطب: شهروندان، علاقه مندان به دوچرخه سواری؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیا
5. Scoot Networks
محصول/خدمت: اجاره موتور برقی و اشتراک گذاری آن ها؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیا
این شرکت به اشترا ک گذاری موتور الکتریکی و خودروی الکتریکی در سطح شهر پرداخته است. موتورها و خودروها در 7۵ نقطه از شهر که برروی نقشه ها قابل رؤیت است پارک شده اند. افراد با نصب پلتفرم آنلاین رایگان بر روی تلفن همراه می توانند به رزرو وسایل نقلیه پرداخته و بدون ایجاد آلودگی هوا در سطح شهر تردد نمایند.
6. VOI Technology
محصول/خدمت: اجاره اسکوتر برقی؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیا.
خدمات  در بستر یک اپلیکیشن موبایل اراته می شود. کاربر ابتدا مکان فعلی خود را مشخص میکند، سپس vol
نزدیک ترین اسکوتر ها را برای او نمایش می دهد، پس از انتخاب اسکوتر به سمت آن حرکت کرده و با اسکن کد QRقفل اسکوتر باز شده و آماده استفاده میشود.کاربر پس از رسیدن به مقصد، پایان  سفر را می زند و در هر مکان که بخواهد اسکوتر را پارک می کند. اسکوتر به صورت خودکار قفل شده و برای استفاده کاربر بعدی آماده میباشد.
لازم به ذکر است این شرکت به توسعه مفهوم Micro-mobility( حمل و نقلی که حداکثر دو نفر سواره داشته باشد و سرعت محدودی دارد و از وسایل نقلیه غیرموتوری که حالت سنتی آن پدالی است و الان به صورت شارژی نیز استفاده می‌شود بهره می‌برد).
این شرکت داده های آماری مربوط به سفرها در امریکا را به این صورت ارائه داده است:60%سفرها در امریکا زیر 5 مایل؛15% از سفرها بیش از 15 مایل و70% از ساکنان آمریکا در فضاهای شهری، میکروموبایلتی را انتخاب می کنند.
دکترمهدی فلاح تفتی، عضو هیأت علمی دانشگاه یزد، پیرو داده های آماری مطرح شده عنوان کرد: در طرح جامع حمل و نقل شهر یزد هم باید آمار مربوط به بعد مسافت سفرهای شهروندان جمع‌آوری و دسته بندی شود تا بدین ترتیب بتوانیم وسایل نقلیه متناسب با هر دسته را معرفی کنیم.
7. Ofo
محصول/خدمت: اشتراک گذاری دوچرخه؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پردازش تصویر، اینترنت اشیا
این شرکت یک پلتفرم  اشتراک گذاری دوچرخه به صورت ایستگاه های آزاد است که از طریق  یک برنامه کاربردی تلفن همراه به صورت آنلاین عمل می کند.
در ذیل معرفی این شرکت، دکتر فلاح تفتی به دغدغه های شرکت های مربوطه در استفاده از انرژی های پاک اشاره کرد که در همین راستا مهندس مهدی فعالی، معاون برنامه ریزی شهرداری یزد از کانون تفکر شهر هوشمتد خواست یکی از جلسات این کانون به بررسی فناوری های خورشیدی در یزد اختصاص پیدا کند.
8. Volta Charging
محصول/خدمت: ایستگاه رایگان شارژ خودرو الکتریکی؛ گروه مخاطب:صاحبان وسایل نقلیه الکتریکی؛ فناور یهای کلیدی: باتری
این شرکت، شبکه ای از ایستگاه های رایگان شارژ خودروهای الکتریکی را راه اندازی نموده است.
9. Shuttl
محصول/خدمت: رزرو هوشمند اتوبوسهای شهری؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین.
این شرکت دارای تعدادی اتوبوس با مسیر های عبوری یکسان می باشد، به گونه ای که مسافران با استفاده از یک برنامه کاربردی نصب شده در گوشی همراه امکان رزرو صندلی و پرداخت هزینه به صورت آنلاین را دارند.
10. BlaBlaCar
محصول/خدمت: پلتفرم آنلان کارپولینگ؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین.
ماموریت این شرکت کاهش استفاده از خوودروهای تک سرنشین است. پلتفرم آنلاین این شرکت امکان اشتراک گذاری(کارپولینگ) صندلی های خالی خودروهای تک سرنشین را با مسافران هم مسیر در سطح شهر فراهم می آورد.
11. Bridj
محصول/خدمت: بهینه سازی حمل ونقل شهری به خصوص اتوبوس های شهری؛ گروه مخاطب: شهوندان و رانندگان اتوبوس؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین
یک سیستم حمل نقل جدید به وسیله اتوبوس میباشد که رانندگان با نصب این اپلیکیشن موقعیت مسافرانی که مبدأ و مقصد یکسانی دارند را متوجه میشوند وبلافاصله نزدیکترین مکان به مسافران را برای راننده جهت توقف و سوار کردن آن ها مشخص می کند. مسافرهای هم مسیر با دانستن زمان رسیدن اتوبوس در زمان مناسب در محل سوار میشوند.
12. ZipGo
محصول/خدمت: بهینه سازی حمل ونقل با اتوبوس؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین، اینترنت اشیا
این شرکت یک برنامه کاربردی به منظور استفاده از اتوبوس برای جابجایی ارائه می دهد به گونه ای که کاربر نقطه سوارشدن را بر اساس موقعیت مکانی خود و مقصد نهایی را انتخاب کرده و صندلی را از قبل رزرو و بهای آن را پرداخت می کند.
13. Veniam
محصول/خدمت: هوشمندسازی وسایل نقلیه؛ گروه مخاطب: صاحبان وسایل نقلیه، رانندگان، شهرداری؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیاء، داده کاوی
این شرکت وسایل نقلیه را به یک نقطه اینترنت بی سیم (wifi hotspot) متصل می‌کند. و شبکه ای بین وسایل نقلیه در مقیاس شهری ایجاد و اداره میکند به گونه ای که تمامی وسایل نقلیه در هر نقطه از شهر به اینترنت دسترسی دارند و از این طریق تمامی داده های شهری مانند ترافیک را جمع آوری می کند.
14. Doublemap
محصول/خدمت: هوشمندسازی حمل ونقل شهری؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناوری های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، اینترنت اشیاء
این شرکت یک اپلیکیشن در حوزه حمل نقل توسعه می دهد که کاربران از مسیر و زمان حرکت وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس ها مطلع می شوند. این برنامه کاربردی حرکت اتوبوس ها را پایش کرده و موقعیت مکانی دقیق آن ها را در هر بازه زمانی در اختیار مخاطب قرار می دهد.
15. TransLoc
محصول/خدمت: هوشمندسازی تاکسی ها؛ گروه مخاطب: رانندگان  تاکسی و شهروندان؛ فناور یهای کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پلتفرم آنلاین
راننده با انتخاب مبد و مقصد خود سفر را شروع کرده و نرم افزار بر اساس درخواست افراد حاضر در آن مسیر افرادی که در همان بازه زمانی مبدأ و مقصدشان با راننده تطابق دارد را به او اطاع رسانی می کند و در صورت قبول درخواست، مسافران را در هر نقطه از مسیر سوار کرده و در مقصد موردنظرشان در ادامه مسیر پیاده می کند.
16. Remix
محصول/خدمت: نرم افزار مسیریابی؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناوری های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، داده کاوی،پردازش و ذخیره سازی ابری
شهروندان به وسیله این نرم افزار از مسیر های عبوری اتوبوس ها و سایر وسایل نقلیه عمومی اطاع پیدا کنند به گونه ای که تمام گزینه های ممکن را برای رسیدن به مقصدی مشخص در اختیار مخاطب قرار می دهد و به طور خو دکار شبکه های حمل ونقل منطقه را به سرعت با جایگزین های موجود ارزیابی می کند تا کاربر بتواند بهینه ترین مسیر را انتخاب کند.
17. Metrotech
محصول/خدمت: نرم افزار جمع‌آوری داده از سنسورهای حمل ونقل؛ گروه مخاطب: شهروندان و بخش های دولتی؛ فناوری های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، پردازش و ذخیره سازی ابری، داده کاوی
این سیستم با جمع‌آوری و تحلیل داده های ترافیک به شرکت ها، قادر به پیش بینی وقایع جاده ای پیش رومی باشد و میتواند نقشه های جدید، مسیرها و موقعیت ها را بهتر طراحی کند و براساس آن  برنامه ریزی دقیق تری را ارائه دهد.
18. Inrix
محصول/خدمت: نرم افزار نقشه ترافیک؛ گروه مخاطب: شهررداری؛ فناوری های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، داده کاوی
این شرکت نرم افزاری توسعه داده است که در زمان واقعی با جمع آوری داده ها در بازه های زمانی گوناگون به پیش بینی ترافیک میپردازد و به برطرف شدن سریع تر آن در آزادراه ها، بزرگراه ها و شریان های اصلی شهر کمک می کند.
19. Placemeter
محصول/خدمت: پلتفرم برای پیدا کردن الگوی ترافیک؛ گروه مخاطب: راننده ها و دولت؛ فناوری های کلیدی: کلان داده‌ها، اینترنت اشیاء، یادگیری ماشینی و GovTech
این استارت‌آپ نقش تعیین کننده ای در مدرن سازی شهر دارد.پلتفرم این شرکت دارای فناوری بینایی کامپیوتری اختصاصی است و میتواند رفت و آمدهای گذشته و همچنین حال را به صورت زنده حس کند و با پیدا کردن الگوهای پنهان ترافیک عابر پیاده و همچنین وسایل نقلیه، چگونگی این ترافیکها را پیش بینی کند
20. Trafi
محصول/خدمت: حمل ونقل عمومی؛ گروه مخاطب: شهروندان؛ فناوری های کلیدی: اپلیکیشن موبایل، داده کاوی
این شرکت یک برنامه کاربردی در ارتباط با کلیه امکانات حمل ونقلی در یک شهر را توسعه می دهد. این برنامه کلیه گزینه های حمل ونقل ممکن در یک شهر را نشان می دهد و پس از مقایسه آن ها بهترین گزینه را ارائه می دهد. نقطه تمایز این پلتفرم دسترسی آفلاین به آن است.
در حاشیه این جلسه، دکتر محمدرضا شفیعی، رئیس سازمان حمل و نقل یزد با بیان اینکه مشکل اساسی ما ترافیک شهری است. پیشنهادمان این است که در مرکز شهر از اتوبوس استفاده نشده و از تاکسی استفاده کنیم.
دکتر فلاح تفتی اظهار داشت: این راهکار نمی‌تواند چندان مقبول باشد. در واقع ما باید به سمت سیستم هایی حرکت کنیم که بهره وری بیشتری دارد و بهره وری اتوبوس از تاکسی بیش تر است. همان طور که قبلا نیز گفته شد راهکارهای حمل و نقلی باید به صورت پکیج ارائه شوند بنابراین بهتر است درحالیکه از اتوبوس ها استفاده می‌شود از این مد حمل و نقلی هم به صورت مد تکمیلی استفاده کنیم که البته در آن صورت بهتر است از تاکسی های برقی استفاده شود. 
لازم به ذکر است در این نشست دکترمحمدرضا پژوهان عضو هیأت علمی دانشگاه یزد، مجید بیکی از فاوای شهردای یزد، داود زارع معاون سازمان حمل و نقل و نوش‌آفرین عزیزی کارشناس پژوهشی کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.